islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut Shpërndaj | Shtyp |

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | Empty
MesazhTitulli: [Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut Shpërndaj | Shtyp |   [Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | EmptyTue 18 Feb 2014 - 22:46

[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | Bebi_aTregimi më poshtë është ngjarje e vërtetë e treguar nga hoxha Ahmed Kalaja.E pritën lindjen e fëmijës edhe ishin lajmëruar se do të jetë me të meta, megjithatë, meqë njoftimi ishte pas fryrjes së shpirtit dy prindërit besimtarë vendosën të mos abortojnë po të dorëzohen përballë vullnetit të Zotit.

Ai lindi, edhe siç na kishte paralajmëruar doktoresha, me të meta të jashtëzakonshme. Gruaja lindi natyrshëm, fëmijën nuk e kishte parë akoma kur e çuan fëmijën te dhoma e sapolindurve.

-"A do ta shohësh bebin" ?! Mamia me gjysmë zëri. -"Si mos ta shoh shpirtin tim " ju përgjigja. Kur u afrova dhe e pashë, ashtu siç edhe ishim paralajmëruar. Zoti më dhuroi qetësi e buzëqesha. -" Pse qesh " ?! -" Sepse Allahu më bëri këtë dhuratë për të më provuar mua se a jam i kënaqur me kaderin, caktimin e Tij apo jo, edhe unë jam shume i lumtur edhe i kënaqur më të". -" T’ia tregojmë gruas " ?! -" Jo jo, se nuk do ta përballojë dot, presim njëherë" i thashë . Shkoj te dhoma, e ime shoqe më thotë ; -'' Ku është bebi "?! -" Ne inkubator, edhe ti e di qe fëmija ka të meta, doktorët e dinë më mirë apo jo"?! -"Po po [Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | 61460 ( Zotit i qofshim falë atë e falënderojmë )"! Ndërkohë që fillova të bëj planet e mia se çdo të bëja për ta rehabilituar gjendjen e tij me ndërhyrjet e nevojshme për të rregulluar deri diku (naksonin) të metat e tij fizike. Për disa orë radhazi unë mendoja pikërisht për këtë gjë.

Një telefonatë me shqetësoi, përtej valëve mamia ; " Eja urgjent "! Shkova e mora lajmin e dytë '' Fëmija ka vdekur " Unë prapë buzëqesha e këtë herë nuk e lashë të më pyeste po i thashë ; '' Ai më provoi a do e prish zemrën e ja tani e mori përsëri ''.

Ahmed Kalaja: Se mbajta dot veten, i thashë :

-''Do të marrë për në Xhenet inshaAllah, e po të përgatit vendin atje lum për ty vëlla e mashaAllah për këtë durim që të ka fal Zoti !

-'' InshaAllah. Pasha Zotin imam jam aq i lumtur aq i qetë e aq i kënaqur me Zotin, Atij i qofsha falë" -" Do ia tregosh gruas ''?! _" Për momentin as fëmijën e as se ka vdekur, ka probleme me gjakun, por më vonë, pasi të bëj një gjilpërë, për vdekjen po, e ajo është përgatitur për ketë nga doktoreshe Nora, ndërsa fëmijën jo ". -" Pse "?! unë i çuditur . -'' S’do ta përballojë dot e kam merak se do të marrë goditje psikike se fëmija kishte çrregullime të paimagjinueshme".

Pasi folëm për rregullat edhe se si trajtohet rituali fetar i foshnjës pas vdekjes, më tha '' Hoxhë, vetëm një gjë ma vret shpirtin " '' Çfarë " ?. '' S’di ca t’ju them fëmijëve se s’kishte burrë qe t’i mbante, e ai i vogli ka katër muaj qe i ka ngjitur emrin Ali, kur shkova sot në shtëpi, tha : O Baba ku është Aliu, pse se solle Aliun !? Ç’ti thosha ?!''

Aty atij i rrodhën dy pika lot e megjithëse ishte i buzëqeshur ndërsa unë se dhashë veten, kurse tani po me rrjedhin lotët... edhe po lagin tastierën e kompjuterit e unë po lutem ; ''O Allah, ndërtoju këtyre dy prindërve të mrekullueshëm kështjellën e Falënderimit, bashkoi me Aliun në Xhenet e mbushe këtë familje me Alij të tjerë e bëje Aliun e ngjarjes ndërmjetësuesin e tyre për në Xhenet" Amin !

Zotit i qofsha falë, fjalë zemre. Zotit i qofshim falë, fjalë zemre.Marrë nga profili i hoxhës Ahmed Kalaj në facebook

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut  Shpërndaj | Shtyp | 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim Islam] Pajtimi i prindërve me caktimin e Allahut Shpërndaj | Shtyp |
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: