islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty20%[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty7%[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty7%[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty7%[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty7%[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty7%[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty7%[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty37%[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë Islame] Nderë është të jesh muezin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Empty
MesazhTitulli: [Temë Islame] Nderë është të jesh muezin   [Temë Islame] Nderë është të jesh muezin EmptyTue 18 Feb 2014 - 22:40

[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin Eshte-ndere-te-jesh-muezin-264x141Është nderë të jesh muezin dhe të thërrasësh çdo ditë për Miraxhin shpirtërorë të besimtarit. Për këtë shumë qartë dhe pa dyshim në shumë vende flet i Dërguari i Allahut s.a.v.s.

Në një hadith të tij Muhamedi a.s thotë: “Për personin që e thërret ezanin, në Ditën e Gjykimit do të dëshmojnë edhe njerëzit edhe xhinët se kanë dëgjuar ezanin.” (Buhariu).

Është e nevojshme që personi i cili e thirr ezanin të jetë me abdes dhe në fillim të thirrjes të kthehet nga Kibla. Gjatë thënies së fjalëve “Hajje ales-salah të kthehet në anën e djathtë ndërsa gjatë thënies së “hajje alel felah” të kthehet në anën e majtë. Gishtat e duarve të tij tij vendos në vesh, që me këtë të ketë një ndjenjë dhe koncentrim më të fortë dhe të forcojë zërin e tij: “Kur të thërrasësh ezanin, vendosi duart në vesh, sepse atëherë mund ta forcosh zërin.” (Buhariu).

Ai që e thirr ezanin (muezini) do ta lëshoj zërin e tij dhe do ta thirr në mënyrë të harmonizuar dhe me zë të ëmbël që ta dëgjojnë sa më shumë njerëz dhe me kënaqësi t’i përgjigjen ftesës së ezanit për të namazin me xhematë.

Muhamedi a.s. dëgjoi një muezin duke thirrur ezanin sikur me kënduar një këngë, andaj i tha: “Ezani thirret me një zë të barabartë. Nëse në këtë mënyrë nuk mund ta thirrsh atëherë mos e thirr fare.” (Kurtubi).

Është e preferuar që ai i cili e thërret ezanin ta thotë edhe ikametin. Mes ezanit dhe ikametit duhet të lihet një hapësirë kohore sa për të falur një namaz, përveç namazit të akshamit, ku pas ezanit bëhet edhe ikameti për të falur farzin.

Nëse njerëzit dëshirojnë, pas ezanit dhe para ikametit mund të falin namazet sunete. Muhamedi a.s këtë e ka bërë gjithmonë. Para farzit të sabahut ka falur dy reqate, para farzit të drekës katër reqate, mirëpo ka falur edhe dy reqate pas farzit të të drekës. Gjtihashtu ka falur edhe nga dy reqate pas farzit të akshamit dhe jacisë. Sa i përket faljes së namazit vullnetarë para iqindisë dhe jacisë, gjithashtu është e lejuar dhe e preferuar të falen nga katër reqate (edhe dy) derisa të tubohen xhemati për faljen e farzit

Mes ezanit dhe ikametit duhet të lihet kohë e mjaftueshme për fqinjët e xhamisë të cilët e kanë dëgjuar ezanin, të marrin abdes dhe të vijnë të falin namazin në xhami. Ata që janë me banim afër xhamisë namazet nafile ka mundësi t’i falin edhe në shtëpi nëse ka kohë të mjaftueshme mes ezanit dhe ikametit.

Megjithatë, sunetet ditore gjithmonë mund të falen edhe në xhami. Ata që preferojnë që ndonjë sunet apo namaz të falet në shtëpi, këtë e thonë për shkak të fëmijëve dhe familjes që kur të shohin faljen namazit në shtëpi të fillojnë edhe ata të falin namaze obligative dhe vullnetare në shtëpi.

Është preferuar që mes ezanit dhe ikametit të bëhet dua për veten dhe të tjerët. Është mustehab të përsëritet teksti i ezanit pas muezinit, përveç tek fjalët hajje ales-salah dhe hajje alel fellah ku duhet të thuhet “la havle vela kuvete illa billah”.

Pas ezanit është shumë e lavdëruar të çohet salavat mbi pejgamberin s.a.v.s. dhe të thuhet duaja: Allahume Rrabbi hadhihi…

Sa i përket muezinëve ata duhet t’i nderojmë dhe sipas mundësive të zgjedhim ata që janë të devotshëm dhe që kanë zë të këndshëm

Muezini në Ditën e Gjykimit tek Allahu do të ketë shkallë të lartë. Këtë duhet ta kemi në mend gjithmonë.

Çdo xhami duhet të ketë myezinin e rregullt të saj që xhemati mos t’u lihet atyre që pa ndjenja do të mundohen të emitojnë muezinët e këndshëm të xhamisë. Të tillë për fat të keq shohim plot sot.

Allahu ynë, na ndihmo t’i përgjigjemi thirrjes së myezinëve Tu për të cilët do të dëshmojmë në Ditën e Gjykimit se na kanë thirrur në mëshirë dhe ibadet. Na fal neve dhe fali ata dhe na lësho nga mëshira dhe bereqeti Yt.

Amin, ja Hajju ja Kajjuum!

Burimi: Akos.ba

Përshtati: Arsim Dauti (Breziiri)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë Islame] Nderë është të jesh muezin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: