islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty20%JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty7%JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty7%JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty7%JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty7%JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty7%JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty7%JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty37%JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... Empty
MesazhTitulli: JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT...   JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT... EmptyThu 13 Feb 2014 - 13:42

Shën Valentini në këndvështrimin Islam Historiku i “Ditës së dashurisë” Tek romakët e lashtë, që para 17 shekujsh, dita e dashurisë konsiderohej si festa më madhështore; ajo nënkuptonte dashurinë që romakët paganë kishin për zotin e tyre. Legjendat rreth kësaj feste janë të shumta, por më e spikatura është ajo që vetë romakët e besonin si të vërtetë. Thuhet se themeluesi i Romës së lashtë, Romulus, një ditë prej ditësh, kur ai ishte foshnjë, piu nga gjiri i një ujkonje, qumështi i së cilës i dhuroi trupit të tij energji dhe mprehtësi. 


Duke marrë shkas nga kjo legjendë, romakët paganë e përkujtonin atë çdo vit në mes të muajit shkurt duke therur atë ditë një qen a një dhi, dhe me gjakun e tyre dy djem të rinj lyenin trupin. Më pas, dy të rinjtë të ndjekur nga qindra njerëz vertiteshin nëpër rrugët e qytetit. Këta dy të rinj mbanin në duar dy copa lëkure kafshe dhe me to fërkonin çdo njeri që takohej me ta, ndërsa femrat romake besonin se një rit i tillë i mundësonte atyre mbetjen shtatzënë. Kjo ishte shkurt domethënia e festës së dashurisë tek romakët paganë. Lidhjet e Shën Valentinit me këtë festë Tregohet se Shën Valentini vdiq në Romën e lashtë në vitin 296 pas Krishtit, i ekzekutuar barbarisht nga prijësi i ushtrisë romake Klaudios. Në shenjë përkujtimi për të, banorët e këtij qyteti në vitin 350 ngritën një kishë pikërisht në vendin ku ai u ekzekutua. Edhe pse romakët e përqafuan fenë e krishterë ata vazhduan ta festonin këtë ditë “të shenjtë”, mirëpo i ndryshuan kuptimin pagan nga “dashuri hyjnore” në një nocion tjetër që nënkuptonte “marterizim dashurie” për të cilën, siç thuhet Shën Valentini kishte dhënë jetën pasi qe nismëtari që thirri për paqe dhe dashuri.


 Më vonë kjo festë u quajt “Festa e Të Dashuruarve”. Në një legjendë tjetër, thuhet se kur perandori romak, Klaudiosi i dytë ishtë në pushtet në shek. III pas Krishtit dha urdhër që askush nga ushtarët e ushtrisë romake të mos martohej, pasi martesa i pengonte ata të merrnin pjesë nëpër beteja. Të privuar nga kjo e drejtë legjitime bëri që Shën Valentini ta shkelë këtë vendim dhe në fshehtësinë më të madhe nisi të shkruajë akte martese për ata ushtarë që ishin të dashuruar. I prekur thellë nga ky gjest, perandori romak sapo e mori vesh atë që kish ngjarë në radhët e ushtarëve të tij, dha urdhër arresti për të duke e dënuar më pas me vdekje. Për frymën e sakrificës që shprehu Shën Valentini dhe në përkujtim të flijimit të tij, mbeti dita e 14 shkurtit, dita simbol e të dashuruarve. Mbi vërtetësinë e këtyre legjendave Çdo studiues i historisë së lashtë greke dhe romake mëson se legjendat përbejnë shumicën e historikut të këtyre epokave. Shumë herë ndodh që pjesë më të madhe të këtyre legjendave nuk i pranon as mendja e shëndoshë e as llogjika e drejtë.
 Konkretisht nisur mbi legjendat e mësipërme, nuk besohet se një ujkonjë mund t’i japë gji një foshnjeje e t’i dhurojë atij forcë e mprehtësi?! Nga ana tjetër, burime të sakta historike i përgënjeshtrojnë lidhjet e Shën Valentinit me këtë festë, madje legjenda të tilla nuk përmbajnë asnjë fakt bindës apo dëshmi për t’u besuar. Përse nuk e festojmë këtë ditë? Shumë njerëz, sidomos të rinj, nëse do të pyeten rreth përkujtimit të kësaj dite dhe domethënies së saj, do të përgjigjen shkurt se pak na intereson zanafilla e kësaj feste, përmbajtja e saj apo mënyra se si ajo festohet. Të tjerë do të thonin se festat në përgjithësi sjellin gëzim e hare, e për ditë të tilla kemi nevojë. 
Por, për ne muslimanët mendime dhe ide të tilla kërkojnë më shumë arsye dhe fakte kur të trajtohen pasi ne, nuk mund t’i gëlltisim në mënyrë shabllone. Festat në këndvështrimin Islam, që quhen ndryshe “Rite adhurimi” e nxisin besimtarin të arrijë me to kënaqësinë e Zotit dhe të fitojë mëshirën e Tij, dhe nuk e konsideron festë atë që fetarisht nuk është e ligjshme, apo është e shpikur. Profeti alejhis Selam thotë: “Kush punon një vepër që nuk përkon me çështjen tonë, ajo është e refuzuar”. Nga ana tjetër kremtimi i festave të tilla nënkupton simbolizimin dhe shenjtërimin e tyre si dhe përqafimin e asaj që nuk është gjë tjetër veçse legjendë shekujsh. Vallë, a pranon muslimani subjekte legjendash të tilla si festa e për më shumë kur në to shkelen paturpësisht normat etiko-morale?! Edhe pse imoraliteti ka dalë sheshit, kjo ditë sikur e bën më zyrtar këtë gjest tepër të shëmtuar i cili nuk prek vetëm të rinjtë, viktimat e para të kësaj dite, por edhe ata që mendojnë se janë ende të “rinj”. Qëndrimi i muslimanit ndaj kësaj dite Pasi qartësuam diçka mbi përmbajtjen e kësaj feste, riteve dhe mënyrës së kremtimit të saj, nuk mbetet gjë tjetër veçse të bëhet i qartë qëndrimi i muslimanit ndaj kësaj dite dhe i atyre festave të ngjashme me të, duke shpresuar se këto rreshta do të vlejnë si argument bindës dhe udhëzues i qartë për atë që e ka humbur Udhën e Drejtë. Së pari: Viti hënor nuk njeh për muslimanët festë tjetër përveç dy Bajrameve dhe ditës së Xhuma. Duke u nisur nga kjo, nuk i lejohet muslimanit të festojë festa të tjera apo të marrë pjesë në gëzime të tilla, sidomos kur ato shqërohen me rite të ndaluara si bërja kurban, murosja, tatuazhi me gjak etj. Së dyti: parimet bazë të besimit Islam e ndalojnë besimtarin të përdhosë fenë e tij me doktrina apo ideologji që orvaten ta devijojnë atë. Në të njëjtën kohë, shkelja e këtyre parimeve përbën rrezikun kryesor për besimtarin gjë e cila çon deri në devijimin e tij nga e drejta duke mbjellë njëkohësisht dëshirën për të imituar të tjerët, vepër të cilën feja Islame e ndalon rreptësisht. Duke parandaluar rrezikun e të imituarit, Profeti alejhis Selam në një hadith këshillon ummetin e tij me këto fjalë: 
“Kush i përngjason një populli, ai është prej tyre”. Së treti: Përveç asaj që u përmend më lart muslimanit i ndalohet njëkohësisht të urojë të tjerët në këtë ditë, apo të dërgojë mesazhe urimi dhe përshëndetjeje. Gjithashtu i ndalohet atij të bëjë dhuratë diçka që përkon me këtë festë. Një dijetar Islam thotë: “Nuk i ka hije muslimanit të marrë pjesë në festa joislame, të ulet të hajë e të pijë me ata që festojnë, apo të lozë e të qeshë me ta. Kushdo që e bën një vepër të tillë, atëherë ai rradhitet si mëkatar”. Ndërsa Ibnul Kajjim në lidhje me këtë temë thotë: “Përshëndetja në festa jofetare është e ndaluar sipas mendimit të të gjithë dijetarëve Islam, përcjellja e urimeve për këto festa edhe pse nuk përbën kufër (dalje nga feja) ajo është e ndaluar, pasi është njëlloj si të urosh dikë që adhuron kryqin apo idhujt…” Në fund lusim Allahun të na mundësojë të njohim të vërtetën, ta pasojmë atë dhe të na ruaj nga të ligat e fjalëve dhe veprave tona
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
JA si ka lind festa e SH.VALENTINIT..nga fest pagane idhujtare ne fest krishtere.....MUSLIMANI/NJA..QE KA FRIK ALLAHUN NUK E FESTON...AJO ESHT IDHUJTARI...DHE HIDHERIM I ALLAHUT...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: