islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty20%CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty7%CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty7%CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty7%CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty7%CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty7%CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty7%CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty37%CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. Empty
MesazhTitulli: CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE..   CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE.. EmptyThu 13 Feb 2014 - 12:43

Ebu Seid El-Hudrij transmeton se Muhamedi sal-lAllahu alejhi ve sel-lem ka thënë: “Do të pasoni traditat e atyre që ishin para jush pëllëmbë për pëllëmbë, krah pas krahu, saqë sikur ata të kishin ndjekur vrimën e hardhucës, ju edhe në këtë do t'i kishit pasuar ata.” Ne i thamë: “O i Dërguar i Allahut, ke për qëllim çifutët dhe të krishterët?” Tha: “Kë tjetër?!”


Pabesimtarët shpenzuan dhe pa ndalur po shpenzojnë(shoqëria e civilizimit perëndimor injorant) orvatjet gjigante për prehjen e jetës së tyre dhe dominim e tyre mbi muslimanët, për fshirjen e akides ( bindjes islame) nga zemrat e tyre dhe t’i largojnë muslimanët nga e vërteta e jetës, sepse kjo bindje është e vetmja bindje fetare që i kërcënon të qenurit e tyre.

Ndoqën rrugë të ndryshme për ta realizuar këtë mision. Ndër më të suksesshmet, që edhe dominoi ishte MEDIA BOTËRORE, rezultati i së cilës u shfaq për një kohë të shkurtër në bijat e muslimanëve, të cilët pasojnë perëndimin pabesimtar, të pakëndshëm me fenë e tyre, dhe vlerat e tyre dhe bindjet e tyre.

Nga kjo u infektuan edhe adoleshentët muslimanë, të rinjtë dhe të rejat me ceremoninë e të ashtuquajturës “Festa e Shën Valentinit”, kjo prej festave të pabesimtarëve, të cilët supozojnë përmes fesë së tyre se kjo është dashuri hyjnore. Ende kjo festë manifestohet në shtetet evropiane për t’i shfaqur emocionet “e sinqerta” ndaj rilindjes se historisë së dashurisë!

Për fat të keq, dëgjojmë se disa studente mulimane shkëmbejnë ëmbëlsira, lule, rroba të ngjyrës se kuqe në shenjë mikpritje të kësaj feste, e cila daton me 14 shkurt. Nga ky shkak, na u obligua që ti përmbledhim mendimet dhe qëndrimet e dijetarëve ndaj kësaj dukurie ne mesin e muslimanëve.

Thotë Shejhul-Islam IBËN Tejmijjeh ( Allahu e mëshiroftë):
“Nuk lejohet për muslimanët që t’iu përngjasojnë pabesimtarëve në diçka që i veçon vetëm ata; në festa apo edhe të tjera. Nuk lejohet të bëhët gosti, e as të pastrohet, e as të ndizet zjarrë, e as t’i bihet defit, e as të gëzohen fëmijët duke iu blerë lojra apo dhurata, e as të shitet diçka që iu ndihmon atyre për tu zbukuruar e dekoruar. Përfundimisht, nuk i takon muslimanit t’i veçoj ditët e festave të tyre, por në këto raste le të jenë ditët e muslimanit ashtu si ditët tjera, pa i dalluar e veçuar.”

Thotë IBËN Kajjim El-Xhevzijjeh ( Allahu e mëshiroftë):
"Përgëzimet me rastin e ritualeve të pabesimtarëve që u takon vetëm atyre është e ndaluar rreptësisht. Psh. Të përgëzohen me rastin e festave të tyre, apo agjërimit të tyre, tu thuhet: "Me gëzime festën", "Urime këtë festë", e të ngjajshme me to. E nëse deklaruesi i kësaj është në pëlqim me mosbesimin e tij, kjo është prej harameve , dhe i ngjason sikur ta përgëzoj adhurimin e kryqit. Madje kjo është mëkat më i madh dhe më i urrejtur tek Allahu (subhanehu ve teala) se sa t'i thojë: "Përgëzime pirjen e verës", "Urime mbytjen e njerëzve" apo "Përgëzime amoralitetin"."

Për këtë festë të shëmtuar (Valentinin) është pyetur dhe dijetari i nderuar: Muhamed bin salih EL-UTHEJMIN, ku dhe është përgjigjur si vijon:

“Manifestimi i festës së Valentinit nuk lejohet. Kjo kështu për shumë shkaqe, së pari: festa e cekur nuk ka bazë në sheriat dhe është prej bidatëve të shpifur, së dyti: festa e tillë thërret në dashuri të rrugëve dhe në dëm, se treti këso llojë çështjeve e preokupojnë zemrën me punë boshe. Nuk lejohet të tregohet në këto ditë ceremoni, pa marrë parasysh, qoftë kjo dukuri në ushqim, rrobe, dhurata apo edhe të tjera. Muslimanit i takon të jetë krenar me fenë e vet. 05/11/1420 h.”

Mjaftojmë me këto thënie, të cilat nuk ka nevojë t’i shtohet as edhe një shkronjë. Lusim Allahun (subhanehu ve teala) që të na ruaj nga këto fitne neve dhe të gjithë muslimanët në rruzullin tokësor, e sidomos adoleshentët muslimanë.


Thotë Shejhul-Islam IBËN Tejmijjeh ( Allahu e mëshiroftë):
“Nuk lejohet për muslimanët që t’iu përngjasojnë pabesimtarëve në diçka që i veçon vetëm ata; në festa apo edhe të tjera. Nuk lejohet të bëhët gosti, e as të pastrohet, e as të ndizet zjarrë, e
 as t’i bihet defit, e as të gëzohen fëmijët duke iu blerë lojra apo dhurata, e as të shitet diçka që iu ndihmon atyre për tu zbukuruar e dekoruar. Përfundimisht, nuk i takon muslimanit t’i veçoj ditët e festave të tyre, por në këto raste le të jenë ditët e muslimanit ashtu si ditët tjera, pa i dalluar e veçuar.”
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
CILEN DO ZGJEDHESH SH.VALENTININ DHE HIDHERIMIN E ZOTIT ...APO KENAQESIN E ALLAHUT DHE KSHILLEN PROFETIKE..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: