islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
falja e gjynaheve EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
falja e gjynaheve EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
falja e gjynaheve EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
falja e gjynaheve EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
falja e gjynaheve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
falja e gjynaheve EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
falja e gjynaheve EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
falja e gjynaheve EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
falja e gjynaheve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
falja e gjynaheve EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
falja e gjynaheve EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
falja e gjynaheve EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
falja e gjynaheve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
falja e gjynaheve EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
falja e gjynaheve EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
falja e gjynaheve EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
falja e gjynaheve EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
falja e gjynaheve EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
falja e gjynaheve EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
falja e gjynaheve EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
falja e gjynaheve EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
falja e gjynaheve EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
falja e gjynaheve EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
falja e gjynaheve EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
falja e gjynaheve EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
falja e gjynaheve EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
falja e gjynaheve EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
falja e gjynaheve EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
falja e gjynaheve EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
falja e gjynaheve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
falja e gjynaheve EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
falja e gjynaheve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
falja e gjynaheve EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
falja e gjynaheve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
falja e gjynaheve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
falja e gjynaheve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
falja e gjynaheve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
falja e gjynaheve EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
falja e gjynaheve EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
falja e gjynaheve EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
falja e gjynaheve Empty96%falja e gjynaheve Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
falja e gjynaheve Empty0%falja e gjynaheve Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
falja e gjynaheve Empty0%falja e gjynaheve Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
falja e gjynaheve Empty0%falja e gjynaheve Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
falja e gjynaheve Empty1%falja e gjynaheve Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
falja e gjynaheve Empty2%falja e gjynaheve Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 falja e gjynaheve

Shko poshtë 
AutoriMesazh
motra muslimane
Vizitor
Anonymous


falja e gjynaheve Empty
MesazhTitulli: falja e gjynaheve   falja e gjynaheve EmptyWed 12 Feb 2014 - 15:57

selamun alejkum zotri uzeiri pyetja eshte nrast se njeri ban nje gjynah te madh ose ban shirk pa dije se asht shirk ose gjynah i madh a ja fal Zoti dhe cka duhet me se miri me ja fal
ju falimderit per mirkuptim
selamun alejkum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

falja e gjynaheve Empty
MesazhTitulli: Selamun Alejkum   falja e gjynaheve EmptyThu 13 Feb 2014 - 13:55

Selamun Alejkum.
Njeriu për nga krijimtaria e tij është  që ai të bëj gabime, pasiqë është i  krijuar nga toka(ana biollogjike e njeriut) dhe nga shpirti, ku me vete mban edhe nefsin, që shpeshher(nefsi) e orienton në knaqësit e tija duke kryer vepra që jan të ndaluara nga Krijuesi yn.
Njeriu gjat jetës së tij ndodh që ai të bëj gjunahe të vogla, te mëdhaja apo edhe shirk(ortak ne fuqin e Zotit).Sepse ska njeri pa gabime.
Allahu xh.sh na tregon se njeriu pasi bën mekatin e vogël apo te madh ai menjiher duhet të pendohet për at mëkat që ka bërë me kusht që të mos e përsëris po të njëjtin,Allahu ia fal inshaallah.
Në shum ajete Kuranore ceket mëshira e Zotit që tregon se Allahu është meshirues, mëkatfalës.
Një nga sifatet(cilësit) e Allahut xh.sh është edhe ajo Gafur=Mëkatfales.
Por Allahu xh.sh në disa ajete Kuranore tregon se i fal të gjitha mematet pos shirkut më gjeresisht shih(Kuran4/48,4/116).
Mirëpo ju thoni se nëse personi bën shirk pa dije mendoj se Allahu xh sh ia fal ngase e ka bërë nga mosdija, pa qëllim.
Që njeriu të pastrohet nga këta mëkate kusht është që ai sa më par të pendohet te Allahu xh.sh të kërkoj falje për gabimin e bërë, dhe të mundohet që at gabim të mos e përsëris më.
Pendimi bëhet me një zemër të pastër (vendosja e nijetit) sinqerisht të pendohesh dhe pas kësaj të mundohet të bëj sa më tepër vepra të mira që do knaqnin vet personin si dhe të jetë i kënaqur edhe Allahu xh.sh nga veprimet e tija.
Muhammedi a.s. thot:"Cdi i bir i Ademit është gjunahqar(gabimtar), por te Allahu xh.sh gabimtar më i mir është ai, që pas gabimt pendohet te Allahu xh.sh" , poashtu ka thënë" O njerëz pendohuni te Allahu xh.sh sa më shpesh sepse un ne dit pendohem te Allahu xh.sh edhe ate mbi 80 her"
Si dhe në një hadith kudsij Allahu xh thot;"Mëshira ime tejkalon hidhërimin tim" që na jep të kuptojm se mëshira e Allahut xh.sh është më e madhe sesa hidhërimi i Tij.
Mirëpo kjo nuk duhet të na rehatoj e të mendojm se Allahu pasi qenka i meshirshëm, të  bëjm gjunahe e më në fund të pendohemi, sepse nuk e dijm jetën e as vdekjen se si e ku do e kemi, si dhe pendimi në momentin e fundit mund që të mos prannohet te Allahu xh.sh.
Disa dijetar thon se njeriu që pendohet të jet me abdes i kthyer ka kibleja  me zemër e qëllim te pasëtrt pendohet, është mir që të fal edhe 2 reqat namaz,të jepet lëmosh, të dërgohet salavat mbi Muhammedin a.s. e me shpres se për nder të namazit, lëmoshës e salavateve inshaallah Allahu na i fal mëkatet.
Allahu e din më së miri.
Me respekt.
Selamun Alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
falja e gjynaheve
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: