islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty20%[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty7%[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty7%[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty7%[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty7%[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty7%[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty7%[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty37%[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? Empty
MesazhTitulli: [Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt?   [Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? EmptyMon 10 Feb 2014 - 23:17

[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? 200-150_1391595474Profeti Muhamed (a.s) ka thënë: “Nëse dëgjon një gjel duke kënduar atëherë lute Zotin për begatitë e tij. Sepse ato (gjelat e fushës) shohin Engjëjt. Ndërsa kur dëgjoni një gomar duke pëllitur atëherë kërkoni mbrojtje nga Allahu i Madhëruar sepse ato (gomarët) shohin djajtë”.

Të dëgjosh këtë thënie profetike, ka prej njerëzve që thonë: Besojmë vetëm në atë që shohim, të tillët do ta quanin besëtytni një thënie të tillë. Mirëpo shkenca vërteton se këto fjalë janë të një standardi tepër të lartë për t’u përfillur prej saj. Në fakt kemi të bëjmë me një mrekulli shkencore.

Aftësia e sistemit të shikimit të njeriut është e limituar. Gjithsesi krijesa të ndryshme kanë nivele të ndryshme në dallimin e dritës dhe rrezeve.
Kështu njeriu nuk mund të shikojë mbi nivelin e rrezeve Infra të kuqe dhe as nën nivelin e rrezeve Ultra Violet. Mirëpo tek gjelat dhe gomarët limiti ndryshon.

Rrezet Infra të kuqe= 527 watt. Syri i njeriut maksimumi që arrin të shohë është deri në 445 watt që është edhe temperature e dritës normale. Ndërsa rrezet Ultra Violet janë nën nivelin e shikueshmërisë njerëzore. Ato janë vetëm 32 watt.

Shtrohet pyetja:

Si kanë mundësi që gomarët të shohin djajtë dhe gjelat të shohin engjëjt?
Gomarët kanë mundësi të shohin përtej rrezeve infra të kuqe. Ndërsa djalli i cili është prej Xhindeve është i krijuar nga zjarri. Dhe rrezet infra të kuqe më se shumti kanë origjinë nga nxehtësia dhe zjarri. Temperaturat mbi 527 vatt janë rreze Infra të Kuqe.

Nga ana tjetër gjelat e fushës shohin përtej rrezeve Ultra Violet. Ndërsa Engjëjt janë krijuar prej dritës ndërsa rrezet Ultra Violet janë niveli më i ulët i temperaturës pra 32 watt i pakapshëm për syrin e njeriut. Mirëpo jo i tillë edhe për syrin e gjelave të fushës.

Fakt tjetër është edhe Përmendja e Allahut (xh.sh) e cila ul zemërimin tek njeriu. Nëse llogarisim që zemërimi është një nxehtësi jo normale e sistemit nervor të njeriut (Pse jo i ndikuar edhe nga djalli) Të përmendësh Allahun (xh.sh) sistemi nervor fillon të ftohet dhe të bjerë në nivelet normale. Kjo vërteton njëkohësisht faktin që djajtë largohen nga përmendja e Allahut (xh.sh).

E kush tjetër veç Allahut (xh.sh) e ka mësuar Profetin Muhamed (a.s) për aftësitë e këtyre dy krijesave të tjera dhe diferencat që kanë në nivelin e shikueshmërisë së rrezatimeve të ndryshme?Eduart Thartori

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Shkenc] Fakt shkencor: Pse gomarët shohin djajtë ndërsa gjelat e fushës shohin Engjëjt?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: