islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh Empty
MesazhTitulli: [Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh   [Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh EmptyFri 31 Jan 2014 - 15:51

[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh (u84u)dredhz%20dhe%20portokallNga: Elmaz Fida

Dukej që ishte në siklet të madh. Ngado që të pyesje, do të shpërthente në pakënaqësi, vuajtje dhe lëngime lidhur me jetën e tij bashkëshortore.

“Për Zotin doktor, çfarë nuk kam bërë që ti bëj qejfin, dhurata, shëtitje, dreka e darka lart e poshtë, jam treguar bujar me të dhe me familjen e saj...megjithatë, ajo ia ka dalë mbanë që të më bëjë ta urrej jetën bashkëshortore, të më pështiroset çdo ditë e martesës tonë, të mos i shoh me sy gratë. Nuk e duroj dot jetën me të. Gjatë gjithë kohës ajo ankohet, tregohet kokëfortë, më braktis dhe nuk më flet për ditë të tëra. Mos duhet të vazhdoj ta duroj më shumë sesa kaq?”

Kur pashë që nuk po flet, i bëra një pyetje, nga e cila mbeti me gojë hapur.

I thashë:”Çfarë lëngu preferon të pish, lëng portokalli apo luleshtrydheje?”

Ai:”Nuk dua të pi gjë. Më mjafton helmi që kam pirë gjatë gjithë këtyre viteve me time shoqe.”

Unë:”Jo e kam seriozisht. Cilin nga dy lëngjet do të preferoje më shumë?”

Ai:”Meqë po këmbëngul, lëng portokalli dua.”

Unë:”Preferon ta pish në një gotë të qelqtë, gotë plastike apo gotë metalike?”

Ai:”E dua në gotë të qelqtë.”

Unë:”E do në gotë të pastër, apo s’prish punë pse duken disa shenja gishtash nga jashtë?”

Ai:”E dua në një gotë sa më të pastër.”

Unë:”E do që të të serviret në një tabaka plastik apo metalik?”

Ai:”E dua të më serviret në një tabaka metalik.”

Unë:”A e ke problem nëse tabakaja ka disa shenja ndryshku, mundësisht dhe ndonjë vrimë?”

Ai:”Jo jo, e dua në një tabaka metalike që shkëlqen.”

Unë:”E do tabakanë me ngjyrë ari, argjendi apo të përzier?”

Ai:”Ufff e dua... ngjyrë argjendi.”

Unë:”E do të ta sjellin në një dhomë me ajër të kondicionuar, apo në një dhomë me ajër të rëndë dhe me temperaturë të lartë?”

Ai:”E dua në një dhomë me ajër të kondicionuar.”

Unë:”A do të doje që dhoma të jetë me pamje nga një vend i bukur, apo do e doja pa dritare fare?”

Ai:”Do të doja që të ofrojë një pamje të bukur.”

Unë:”A do të doje ta pish lëngun e portokallit i ulur në një karrige të rehatshme, apo në këmbë?”

Ai:”Do të doja ta pi i ulur në një karrige sa më të rehatshme.”

Unë:”Ti i dëshiron të gjitha këto për të pirë një gotë me lëng portokalli.”

Ai:”Po.”

Unë:”Po sikur në vend të lëngut të portokallit, unë të të sjell lëng luleshtrydhesh për faktin se portokallet i gjen në çdo kohë, kurse luleshtrydhet kanë një sezon të caktuar? Po sikur këtë lëng të ta ofroj në një gotë gjithë shenja gishtash nga jashtë? E çfarë problemi do të kishte, në fund të fundit shenjat e gishtave janë nga jashtë, jo nga brenda? Po sikur të ta ofroja në një tabaka plastike, pasi ç’punë do të prishte, lëngu është lëng dhe cilësia e tij nuk varet nga tabakaja? Po sikur të ta sillja në një dhomë të nxehtë, me pretkestin se kondicionieri dëmton shëndetin? Po sikur të mos të të sillja një karrike për tu ulur, me pretekstin që të mos humbasësh kohën kot, sepse koha është flori, se është si shpata, nëse nuk e pret të ka prerë? Po sikur të ta ofroja në një dhomë pa dritare, me pretekstin se dritaret të hutojnë dhe shpërqendrojnë? Po sikur të gjitha këto, të ti ofroja sipas mënyrës time, ashtu siç më pëlqen mua dhe jo siç të pëlqen ty? A thua do të ishe i lumtur?”

Ai:”Sigurisht që jo.”

Unë:”Kam frikë se sakrificat e shumta që bën për tët shoqe, i bën sipas mënyrës dhe shijeve të tua, jo sipas shijeve të saj. Gjithashtu, kam frikë se dëshiron që ajo të jetë dhe të bëhet ajo që do ti. Do të ishte një katastrofë e madhe nëse edhe ajo do të të impononte shijet e saj. Atëherë ju të dy do të përplaseshit dhe vetëm Zoti e di çfarë mund të ndodhte.”

Ai mbështeti shpinën pas karriges ku ishte ulur dhe kapi kokën me dy duart, sikur donte ta mbajë nga pesha e rëndë që ndjente. Pasi u mendua pak, më pa në sy dhe më tha:”Ndoshta, kjo është ajo që ka ndodhur mes nesh.”/mesazhi/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim islam] Lëng portokalli apo luleshtrydhesh
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: