islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty20%[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty7%[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty7%[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty7%[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty7%[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty7%[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty7%[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty37%[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Empty
MesazhTitulli: [Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet   [Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet EmptyWed 15 Jan 2014 - 21:59

[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet Asnj%C3%AB-librari-nuk-mund-t%C3%AB-hy-n%C3%AB-xhenet-470x260Ajo çka e lartëson njeriun dhe udhëzon në rrugë të drejtë, është dija të cilën e praktikon në jetë. Sepse, dashuria dhe përulja (zbatimi i urdhrave hyjnore) bëhet me aq sa kemi njohuri. Mirëpo disa situata nuk lejojnë që njerëzit t’i arrijnë qëllimet e tyre. Nuk mund ta udhëzojnë nefsin e tyre në rrugë të drejtë.
Një nga ato situata që përmendëm më lartë, është përtacia apo mërzia. Njeriu përtac ndjen kënaqësi nga ndeja ulur, shtrirja dhe fjetja. Këta njerëz duan të jetojnë në rehati. Për këtë arsye, ata nuk angazhohen me gjëra të tilla si leximi i librave, formimi i një biblioteke, përcjellja e punës së dijetarëve apo studimeve të tyre shkencore. Ashtu siç një njeri që nuk punon bëhet i varfër, ashtu edhe njeriu i cili dëshiron vetëm rehatinë bëhet injorant. Disa njerëz nuk dinë gjë tjetër veçse të argëtohen dhe zbaviten. Atyre u thonë, “O njeri, lëri më këta gjëra, kthehu pak nga Zoti, studioje shkencën”.
Njeriu duke lexuar, menduar, dëgjuar dhe duke i ndjekur shkencëtarët, shton dijeninë. Xhamitë janë vende ku të gjithë mund të përfitojnë një pjesë të dijes. Ai që e fal namazin në xhami dhe më pas dëgjon edhe ligjëratën e hoxhës, me siguri se ngrihet niveli i tij arsimor dhe shpirtëror.
Shpirti i çdo njeriu është i etur për njohuri. Nuk janë organet ato që e kuptojnë dijen, por është shpirti, zemra dhe gjendja jonë e brendshme. Dija e ringjall shpirtin tonë.
Dija nuk është e mjaftueshme të mësohet vetëm nga një person. Bukuria e dijes kërkohet në përfundim të saj. Dija njeriun e udhëzon në rrugë të drejtë dhe e përmirëson. Për shembull, një njeri i cili mundohet ta mësojë Islamin, e sheh se në Islam pijet alkoolike dhe zinaja janë të ndaluara rreptësishtë, kurse dhënia e zeqatit është farz. Tamam, u bë! Këto i kuptoi. Atëherë, këto menjëherë duhet t’i zbatojë. Pasi t’i ketë zbatuar këto me sukses, përsëri fillon të lexojë dhe kësaj radhe sheh se thashethemet(gibeti) dhe kamata janë të ndaluara, kurse ushqimi dhe pijet hallall janë farz. Menjëherë duhet të fillojë që t’i zbatojë edhe këto. Vazhdon të mësojë akoma; është e ndaluar tallja me të tjerët, kurse pajtimi me fatkeqësitë dhe me caktimin e Zotit (kaderin) është farz. Edhe këto duhet t’i praktikojë në jetë.
Ai që posedon dije dhe nuk e praktikon, është si një librari që nuk qarkullon. Libraritë vite tëra bartin libra të shumta nëpër raftet e tyre, mirëpo asnjëri prej tyre nuk mund të hyjë në xhenet. Nëse dija nuk e shtyn zemrën (botën shpirtërore) të funksionojë, nuk praktikohet, atëherë nuk mund të vërehet krijuesi i shkaqeve. Ata që e krahasojnë veten e tyre me më të lartit nga aspekti material dhe që janë të shqetësuar, ngaqë nuk i posedojnë mjetet financiare që i kanë të pasurit, nuk janë duke e kuptuar vlerën e gjendjes së tyre aktuale. Gjendja rreth dijes duhet të jetë e këtillë: duke shikuar lartë, duhet menduar që secili mund t’i shtojë njohuritë ndaj dijes. Duke shikuar poshtë, duhet thënë që dijen që e posedojmë mund t’ua përcjellim edhe atyre. Do të lexojmë, do të kuptojmë, do të jetojmë për hir të Zotit, që dija jonë të ketë dobi për veten tonë dhe për të tjerët. Nëse njeriun do t’ia ngjasonim një peme, momentin kur të tjerët do të fillojnë që të konsumojnë fruta nga kjo pemë, pema do të jetë e lartësuar në nivelin e njeriut. Të posedosh dije nuk do të thotë që mendjen ta bësh sikur një mal plot me dije. Nëse në këtë mal do të lind nuri (drita) i Islamit, atëherë e vërteta ndahet nga jo e vërteta, kështu që pronari i dijes merr epitetin e një Dijetari. Ta praktikosh dijen në jetë do të thotë të jesh pronar i vërtetë i dijes. Zoti na i mundësoftë të jemi pronarë të vërtetë të dijes dhe gjithashtu të na mundësojë që të përfitojmë dobi prej dijes së tillë dhe të mos lejojmë kurrë nefsin tonë që të na largojë nga porta e dijes.

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme islame] Asnjë “librari” nuk mund të hy në xhenet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: