islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty20%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty7%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty7%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty7%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty7%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty7%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty7%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty37%[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Empty
MesazhTitulli: [Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja?   [Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? EmptySat 4 Jan 2014 - 13:37

[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? Asahin
Ahmed Shahin / a.sahin@zaman.com.tr


Nuk  duhet të jetë e vërtetë thënia se gjëja më e vlefshme për njeriun është paraja. Sepse ekzistojnë edhe gjëra më të vlefshme se paraja, për të cilat duhet të jemi të vetëdijshëm. Dijetarët islamë para se gjithash na tërheqin vëmendjen për rëndësinë e vlerësimit të kohës: “El-vaktu hajrun minen-nakd”. Që do të thotë se koha është më e vlefshme se paraja. Sipas dijetarëve islamë, nëse koha vlerësohet mirë, atëherë mund të fitohet edhe paraja. Mirëpo, koha e kot që harxhohet me para, është e pamundur që të kthehet përsëri. Me të vërtetë, nëse brenda dite e përdorni kohën deri në maksimum, duke punuar deri në mbrëmje, do të keni mundësi të fitoni edhe para. Mirëpo, ditën që do ta harxhoni së koti me paratë e fituara, nuk mund ta ktheni më prapa. Sepse, koha e harxhuar ka shkuar pa kthim. Nuk mund të kthehet më prapa.
Atëherë koha, e cila është edhe më e vlefshme se paraja, duhet të vlerësohet mirë. Do të thotë se ne seriozisht duhet të qëndrojmë larg nga harxhimi i kohës në vende të pavlefshme dhe të merremi me çështje jo të rëndësishme.
Pejgamberi ynë (s.a.s.), një ditë, duke kaluar rrugës, vëren se si disa njerëz ishin tubuar pranë një personi, duke dëgjuar disa gjëra prej tij:
-Çfarë është duke thënë ky person, të cilin e kanë rrethuar këta njerëz?
-Është duke lexuar poezi, i janë përgjigjur. Poezi që kanë të bëjnë me të kaluarën arabe.
Atëherë, Pejgamberi ynë (s.a.s.) atë gjendje e ka komentuar në këtë mënyrë:
-Do të thotë se kohën e harxhojnë për një dijeni për të cilën nuk kanë as dobi, por që nuk kanë as rrezik nga mos dija!
Me këtë nënkuptojmë se koha, e cila është shumë më e vlefshme edhe se paraja, nuk duhet të harxhohet me gjëra të tilla që nuk kanë vlerë.
Kohën tuaj shfrytëzoni për  çështje të rëndësishme, nga dija e së cilës do të keni dobi, kurse nga mos dija edhe  rrezik.
I Dërguari i Allahut, në një porosi të tij na paralajmëron që të jemi të vetëdijshëm për nimetet (mirësitë) që i posedojmë, sidomos na e tërheq vëmendjen në këto dy mirësi:
-Janë dy nimete (mirësi), për të cilat njerëzit zhgënjehen ngaqë nuk mund të arrijnë të kuptojnë rëndësinë e tyre. Njëra është shëndeti i tyre, kurse tjetra është koha.
Po, me të vërtetë, njëra nga gjërat që s’ua dimë vlerën sa duhet është shëndeti, kurse tjetra është koha, të cilën e harxhojmë së koti. Do të na vijë një kohë e tillë, kur shëndetin që e posedojmë sot nuk do të mund ta gjejmë, kurse kohën që kemi mundësi ta vlerësojmë sot, nuk do të kemi mundësi ta vlerësojmë nesër. Çfarë duhet të bëjmë nëse ende nuk e kemi kuptuar siç duhet vlerën e të qenit të shëndetshëm, por as edhe rëndësinë e kohës siç e meriton. Rëndësinë e këtyre do të mund ta kuptojmë vetëm pasi t’i kemi humbur ato. Mirëpo, kjo do të jetë një vlerësim i vonuar i këtyre vlerave.
Kështu, një ditë, një i ri e pyet një plak që ishte duke kaluar rrugën në një gjendje të mjeruar:
-Xhaxha, pse je duke ecur me kokë të përkulur dhe në gjendje të mjeruar?
Plaku i përgjigjet të riut në këtë mënyrë:
-Djalosh, e humba rininë dhe tani jam duke e kërkuar atë. Nëse e gjej, menjëherë do ta marrë me vete. Mirëpo, nuk kam shpresa aspak, ngaqë më iku një herë. Sikur t’ia dija vlerën e rinisë që më herët, sot nuk do të isha nisur ta kërkoj atë në një gjendje të mjeruar.
Reagimin që e shfaqi muhaddisi (transmetuesi i haditheve) i madh nga tabiinët (gjenerata pas sahabeve), A’meshi, duke e nxjerr këmishën nga trupi, me të cilën dëshironte të tregojë rëndësinë e vlerësimit të kohës, nuk është harruar gjatë gjithë historisë së njerëzimit.
Hazreti A’meshi një ditë, në një mbledhje, u ul dhe filloi t’i dëgjojë bisedat që zhvilloheshin në të. Ai pa se gjërat që bisedoheshin në atë mbledhje ishin gjëra të gabuara dhe jo të vërteta, për të cilat nuk vlente të harxhohej kohë.
Aty për aty e nxjerr këmishën nga trupi dhe fillon që t’i fshijë qimet ndër sqetulla. Personi që ishte duke biseduar, kur e sheh këtë gjë, ia tërheq vërejtjen në mënyrë serioze:
-O plak, çfarë je duke bërë? A bëhet një gjë e tillë në mesin e një mbledhjeje?
Përgjigjen ia kthen kështu:
-Atë çka e bëj unë është më e vlefshme nga ajo që e bën ti. Të paktën, unë e vlerësoj kohën me sunnetin që ka të bëjë me pastrimin e sqetullave. Kurse ti e harxhon kohën tërësisht me gënjeshtra dhe fjalë të gabuara.
-Çfarë gënjeshtre, çfarë shtrembërimi të fjalëve, çfarë po fol ti ashtu?
-A nuk the që më parë se këto janë fjalë që i kam dëgjuar nga A’meshi?
-Po, thash.
-Unë jam A’meshi. Kur e paskam thënë unë një fjalë të tillë?
Ky reagim i muhaddithit të madh, ka shërbyer si paralajmërim për të gjithë ata që e kalojnë kohën me çështje jo të rëndësishme.
Nëse dëshironi, këtë çështje të rëndësishme do ta lidhim me një fjalë të Hazreti Hasan Basriut, personi që i ka bërë fqinjësi sahabeve. Ky person shpirtlartë e shpjegon në këtë mënyrë vlerën e kohës:
-Nga mesi i sahabeve kam parë persona të tillë siç jeni ju, duke u kujdesur që paratë të mos harxhohen në gjëra të kota. Ata tregonin kujdes më të madh që të mos harxhonin kohën e tyre në gjëra të kota, në fakt dridheshin.
-Fatebiru ja ulil ebsar! O ju që posedoni mendje, mendoni mirë….

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme islame] Cila është më e vlefshme, koha ose paraja?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: