islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty20%[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty7%[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty7%[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty7%[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty7%[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty7%[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty7%[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty37%[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë…

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Empty
MesazhTitulli: [Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë…   [Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… EmptySat 4 Jan 2014 - 13:34

[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Hismail
Hek­i­mo­glu Is­mail 


Po, ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… Kurse kjo mënyrë është metoda më e mirë dhe më efektive e kumtimit. Ai që e do paranë, mundohet që ta fitojë. Ai që i do pemët, mbjell fidane në oborrin e vet. Ai që e do fëmijën e vet, natën ndoshta dhjetë herë çohet për ta kontrolluar dhe aspak nuk thotë – oh. Ai që e do bashkëshortin, i përulet. Njeriu, ndoshta kalon nëpër shumë vështirësi derisa ta dëshmojë dashurinë e vet që e ka për ndonjë tjetër. Kurse ata që e duan Zotin, këtë gjë e dëshmojnë duke u larguar nga gjërat që janë haram (të ndaluar) dhe duke u përulur para ilmihalit (urdhrave të Zotit)…
Me shumë njerëz që jam takuar dhe që kam biseduar, kam qenë dëshmitar se që të gjithë mundohen që të shpëtojnë shtetin, popullin, familjen dhe fëmijët e tyre, dhe ende, sot e kësaj dite jam dëshmitar për të njëjtën gjë… Mirëpo, pas disa dështimeve, ata humbin shpresat duke thënë se: “Nuk qenka e mundshme që të realizohet kjo”. Në fakt, problemi kryesor i atyre që e adhurojnë Zotin, duhet të jetë vetja e tyre. Një person i tillë, gjithmonë kontrollon veten se sa është e kompletuar jeta, mendimet, mundi, familja dhe puna e tij, me besimin që e posedon…. Njeriu vazhdimisht duhet ta marrë veten në pyetje nëse ekziston ndonjë gjendje tek ai që është në kundërshtim me Islamin dhe mendon në këtë mënyrë: ”Këtë jetë mua ma ka dhuruar Zoti. Atëherë sa nga kjo pjesë e jetës time unë e jetoj për Allah?”. Këtë duhet ta bëjë në imagjinatën e tij, njëlloj sikur të kishte ndërruar jetë dhe sikur të jep llogari para melaqeve… Por, këtë duhet ta bëjë sinqerisht.
Ata që e duan Zotin e din mirë se nuk është e rëndësishme që rrethana t’i kushtëzojnë ata të veprojnë në atë mënyrë, por janë urdhrat e Zotit. Në ato vende ku rrethanat na kushtëzojnë ta jetojmë fenë dhe mundohemi të gjejmë arsye për të mos e jetuar atë, duke menduar se zjarri do të na kaplojë që në këtë botë, le ta dinë mirë se ky zjarr nuk është më e ashpër apo më e vështirë se sa zjarri i xhehenemit.
Ata që e duan Zotin, e dinë mirë se ata që i adaptohen rrethanave dhe kushteve janë sikur plehrat që notojnë mbi lumë. Në cilin drejtim të shkojë lumi, në atë drejtim shkojnë edhe ata. Vjen një ditë kur lumi të dalë nga sh
trati dhe pendimet do të dalin në pah… Ata që e duan Zotin e dinë mirë se për të mos e jetuar fenë, nuk ka asnjë shkak, por vetëm pretekste…
Secili pretekst është sikur uji. Njeriu që fshihet pas preteksteve, një ditë mund të mbytet në të. Kështu që, njeriu xhehenemin e vet e përgatit me shkaqet “sikur të ujit”.
Ata që e duan Zotin, e dinë mirë se është detyra jonë primare që ta mësojmë, jetojmë dhe ta përcjellim Islamin, mirëpo sikur ato të jenë edhe prindërit, fëmija apo bashkëshorti ynë, është në duart e Zotit se sa do ta mësojnë dhe sa do ta jetojnë Islamin. Detyra jonë është që ne atë t’ua përcjellim njerëzve, kurse udhëzimi i takon Allahut….
Njeriu ose jeton ashtu siç di vetë, ose ashtu siç do Zoti. Ata që e duan Zotin, e dinë mirë se njerëzit në gjendje më të vështirë janë ata që e jetojnë jetën ashtu siç e duan vetë… Bediuzzaman Said Nursi na porosit në këtë mënyrë: “Kapitali i jetës është shumë i pakët, kurse punët e rëndësishme janë të shumta. Çdo myslimani i është hapur rruga (mundësia) për ta fituar apo për ta humbur xhenetin”. Ata që e duan Zotin, e dinë mirë se edhe pse muaji i shenjtë i Ramazanit ka mbaruar, gjendja jonë në të qenit të pajtueshëm me urdhrat e Zotit duhet të vazhdojë edhe më tej, ashtu që jeta jonë të shndërrohet në Bajram…. Çdo hap të mirë që e bëjmë, për ta fituar jetën e Xhenetit, për ne është një Bajram…

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë… 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme islame] Ata që e duan Zotin e dëshmojnë atë…
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: