islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty96%Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty0%Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty0%Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty0%Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty1%Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty2%Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) Empty
MesazhTitulli: Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime)   Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime) EmptyTue 25 May 2010 - 22:41

Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime)


Hudhejfeja [radijallahu anhu] thotë: kam dëgjuar Pejgamberin
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] duke thënë: bartësi i fjalëve nuk hyn
në xhennet.” (Muslimi) Kurse ne transmetimin e Buhariut qëndron “ai i
cili fshehurazi i ndëgjon fjalët pastaj i bartë ato nuk hyn në xhennet”Allahu [subhanehu ve teala] thotë: “që është përgojues dhe banë fjalë ndër njerëz” (Kalem – 11)Fjala nemime gjuhësisht d.m.th. : përshpëritje, lëvizje e lehtë.
Kurse kuptimi terminologjik është: bartja e fjalëve prej njërit te
tjetri për për të shkaktuar përçarje.Pra ai i cili e di se bartja e fjalëve është e ndaluar dënohet me
privim nga xhenneti ashtu siç dënohet në jetën e varrit. Pejgamberi
[sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kaloi pranë dy varreve dhe tha: këta dy
tash po dënohen, jo për diçka të madhe. Njëri prej tyre ka bartë fjalët
ndër njerëzit kurse tjetri nuk është kujdesur nga stërpikja me urinë
gjatë kryerjes së saj” (Buhariu dhe Muslimi)Atij që dikush i sjell fjalë nga njerëzit duhet që të mos i besoj
ato e as që të mendoj keq për atë që i janë bartë fjalët, as të mos
mundohet t’i verifikoj ato fjalë, ta ndaloj dhe shëmtoj bartësin e
fjalëve, e nëse nuk ndalet nga kjo vepër atëherë duhet ta urrej. Më pas
të mos e bëj të njejtin gabim që e ka bërë bartësi i fjalëve duke i
bartë fjalët e tij dhe kështu të bëhet i njejtë sikur ai.


E tërë kjo nëse nuk ka dobi fetare në bartjen e fjalëve, në të
kundërtën bartja e fjalëve është vepër e preferuar ose e obliguar sikur
ai i cili verën ndokënd që mundohet të nëpërkëmbë nderin e ndonjë
muslimani ose pasurinë e tij me padrejtësi.Utbiu ka thënë: ndëgjova një plakë duke këshilluar djalin e saj:
ruaje fshetësinë dhe ke kujdes nga bartja e fjalëve sepse ajo nuk lë
miqësi pa e shkatërruar as zili pa e ndezur atë.Jahja ibën Ebi Kethir ka thënë: atë që e bën bartësi i fjalëve për një orë nuk mund ta bëj magjistari për një muaj.Muaviu i tregoi Ahnefit disa gjëra që kishte ndëgjuar për të e
Ahnefi e ndaloi atë. Muaviu i tha: më ka treguar njeri i besueshëm,
kurse Ahnefi ia ktheu: njeriu i besueshëm nuk tregon gjëra të
neveritura.

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ndalimi i bartjes së fjaleve (En-Nemime)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: