islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty20%[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty7%[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty7%[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty7%[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty7%[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty7%[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty7%[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty37%[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Empty
MesazhTitulli: [Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër   [Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër EmptyTue 17 Dec 2013 - 22:00

[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Islami-%C3%ABsht%C3%AB-feja-e-njer%C3%ABzve-t%C3%AB-past%C3%ABr-470x260Simbolet islame janë nga shenjat e Islamit. Prezenca e Islamit duhet të shihet qartë nëpër shtëpitë, rrugët dhe qytetet tona. Ashtu siç na tregon prezenca e minareve se në atë rajon jetojnë myslimanë, në të njëjtën mënyrë një rajon i pastër apo një njeri i pastër është një nga shenjat e Islamit që tregon se tek ai person ekzistojnë shenjat e Islamit. Pejgamberi (s.a.s) thotë se feja Islame është e ndërtuar mbi themelet e pastërtisë.  Kjo do të thotë se pastërtia për myslimanin nuk është diçka e thjeshtë, në kuptimin “është mirë nëse mbahet pastërtia dhe s’është mirë nëse nuk mbahet”. Pastërtia është diçka e patjetërsueshme.Emri Kuddus i Allahut xh.xh. nënkupton atë që është larg nga të gjitha mangësitë, i pastër dhe që pastron. Allahu xh.xh., i cili është krijues i të gjitha gjallesave, atyre ua ka falur edhe aftësinë për t’u pastruar. Ujëvarat pastrohen duke rrjedhur pa ndërprerë. Qielli është gjithmonë i pastër. Kafshët, me intuitën që ua ka falur Zoti, pastrojnë trupin dhe vendqëndrimin e tyre. Njeriu i pastër do të jetë mbështetur në emrin Kuddus i Allahut dhe njëkohësisht do të ketë gjetur një rrugë shpëtimi.Njeriu i pastër (kuddus) është ai që do ta ndjejë veten më rehat (pa brenga) në prani të Zotit. Islami është feja e njerëzve të pastër. Çdo gjë që ka krijuar Zoti është shumë e bukur dhe perfektë. Prandaj edhe njeriu duhet të posedojë një pamje të pastër dhe të bukur.Ai i cili mban të pastër trupin, veshjen, shtëpinë dhe rrethinën, në jetën e tij është duke reflektuar emri Kuddus i Zotit. Përderisa pastërtia vjen nga besimi, duke filluar që nga larja e duarve e deri në kujdesin për të mos hedhur as edhe një grimcë papastërtie në tokë apo në det, e gjithë kjo vjen si rrjedhojë e besimit. Kujdesi për pastërtinë e shtëpisë, ndërtesës, rrugës, fshatit apo qytetit, në të njëjtën kohë do të thotë kujdes për të mos hyrë në hakun e të tjerëve (mos shkeljen e të drejtës së tjetrit).I gjithë ky përkushtim për pastërti duhet bërë vetëm për hir të Zotit, duke menduar rëndësinë që Islami i kushton pastërtisë.Allahu,  i cili e ka krijuar njeriun, është i informuar për çdo gjendje të tij. Ai që ka urdhëruar pastërtinë, është Allahu. Personi i cili e mban veten të pastër vetëm e vetëm ngaqë Allahu e ka urdhëruar atë, i është përulur urdhrit të Allahut, mbështetet tek Ai, ndjehet i kënaqur nga jeta e tij, e ndjen veten mirë dhe shëtit me vetëbesim.  Kur të kalojmë nga një rrugë të pastër për të hyr në një shtëpi të pastër, edhe namazi që do ta falim atje na bën të ndjehemi më të qetë për dallim nga një shtëpi të çrregullt.Njeriu i cili pastrohet për hir të Zotit, e ndjen veten më afër tek Zoti. Ashtu që ai i afrohet adhurimit dhe të qenit rob i Zotit. Që do të thotë se ai person është duke u zhvilluar nga aspekti shpirtëror.Është e qartë se spastrimi material ka shumë ndikim në botën tonë shpirtërore. Pa dyshim që vendi i spastrimit shpirtëror është i veçantë.Nga vetë arsyeja që njeriu nuk është i krijuar vetëm prej mishit dhe eshtrave, spastrimi material nuk është i mjaftueshëm. Ngaqë posedojmë mendje, zemër, imagjinatë, kuriozitet dhe dashuri, kemi nevojë edhe për pastrim shpirtëror.Pastrimit shpirtëror bëhet me anë të pendimit. Pasi që pendimi të shprehet me gjuhë, assesi nuk duhet afruar tek mëkati për të cilin jemi penduar. Kështu që pendimi do të jetë realizuar edhe në praktikë dhe shpresohet që të jetë pastruar edhe zemra e njeriut.Njëra nga shenjat e pastrimit shpirtëror është praktikumi i gjërave që na ka urdhëruar Zoti dhe largimi nga gjërat që na i ka ndaluar. Ta jetosh Islamin do të thotë t’i përshtatesh sunnetit të Pejgamberit s.a.s., të largohesh nga mendimet dhe ndjenjat e liga, të mundohesh të jesh një person i mirë, të shpëtosh nga injoranca, ta pastrosh nefsin nga papastërtitë e ndryshme dhe të jesh i pastër nga aspekti shpirtëror.Pastërtia materiale dhe shpirtërore në fenë Islame janë aq të rëndësishme, saqë edhe kufoma që do të varroset në tokë së pari lahet (pastrohet) dhe më vonë varroset. Këtu mund ta kuptojmë edhe vlerën që Islami ia kushton njeriut.[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër Hismail
Hek­i­mo­glu Is­mail / [email=hek%C2%ADi%C2%ADmo%C2%ADglu@ti%C2%ADmas.com.tr]hek­i­mo­glu@ti­mas.com.tr[/email]

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme islame] Islami është feja e njerëzve të pastër
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: