islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty20%FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty7%FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty7%FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty7%FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty7%FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty7%FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty7%FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty37%FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Shemsi
S.Moderator
S.Moderator
Shemsi

Numri i postimeve : 1500
Data e regjistrimit : 26/11/2009
Nacionaliteti-Sheti : Köln-Deutschland

FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Empty
MesazhTitulli: FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!!   FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! EmptyTue 17 Dec 2013 - 0:23

FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! 1525079_10151732717297294_916017727_n
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! A ke humbur ndonjërin nga prindërit? -I Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, u rrit jetim, pa babë dhe pa nënë!

A ke humbur ndonjërin nga fëmijët? -I Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, i humbi të gjithë fëmijët duke qenë i gjallë, përveç Fatimes, ajo ndërroi jetë pas vdekjes së tij me disa muaj!

A je akuzuar në nder? -Të Dërguarit të Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, i bën padrejtësi duke shpifur në nderin e gruas së tij, Aishes, Allahu qoftë i kënaqur nga ajo, dhe Allahu e shfajësoi atë, nga shtatë kat qiej!

A je në borxhe? -I Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, ndërroi jetë, dhe parzma e tij ishte hipotekë tek një çifut!

A të është ngushtuar gjendja dhe nuk posedon as bukë për një ditë? -I Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, kalonte ditë dhe muaj, dhe në shtëpinë e tij nuk ndizej zjarri!

A je larguar nga vendi jot, me dëshirë apo i detyruar? -Të Dërguarin e Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, populli i vet e largoi nga vendlindja e tij!

A ka pas tentative vrasjeje, me qëllim, mbi ty? -I Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, u ballafaqua me këtë sfidë. Çifutët dhe mushrikët tentuan ta vrasin.

A je ballafaquar me nënçmim? -I Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, u fye dhe u ofendua nga populli i vet, derisa, edhe mbi kokën e tij ia hedhën zorrët e devesë!

A je ballafaquar me ngushtim të riskut dhe a je izoluar nga atë që i ke përreth? -Të Dërguarin e Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, e izoluan populli i vet për tri vite rishtazi!!

A ke brenga për ndonjë çështje? -I Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, e kishte brengën e thirrjes dhe të përcjelljes së mesazhit!!

A ke dhembje në dhëmbët e tua? -Të Dërguarit të Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, iu thye dhëmballa! 

A je akuzuar për ndonjë vepër që ti nuk e ke bërë? -I Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, u akuzua për magji dhe çmenduri!

A je lodhur nga adhurimet? -0I Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, këmbët iu ënjteshin nga qëndrimi i gjatë në namaz!

Ndoshta je goditur me ndonjë brengë apo më shumë mundime, dhe je sprovuar me diçka nga pikëllimi dhe mërzitjet! 

Po si është gjendja e atij që është goditur me gjitha ato??

Edhe përskaj këtij fakti, i Dërguari i Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të, ishte i lumtur dhe optimist, ngase e gjeti rehatinë në adhurimet ndaj Allahut. I thoshte Bilalit, ngritu dhe qetësona me namaz!!

Kjo është porosi për të gjithë të pikëlluarit që janë goditur nga ndonjë e keqe: Pse nuk po kënaqesh me atë që të goditi dhe të shpresosh tek Allahu shpërblime. Merre si shembull të mirë të Dërguarin e Allahut, lavdia dhe paqja e Allahut qofshin mbi të.

Nga arabishtja: Irfan JAHIU
www.islamifejaevertete.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!! Animation15mt1xr8en8
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
FJALË QË MË BËNË TË TURPËROHEM NGA VETJA!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: