islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty96%[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty0%[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty0%[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty0%[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty1%[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty2%[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit Empty
16122013
Mesazh[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit

[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit (u59u)beba%20flet“Përdorimi i emrave të profetëve dhe njerëzve të mirë për fëmijët e porsalindur është diçka e pëlqyeshme.

E diel 15 Dhjetor 2013 21:55
Pyetje:”Ndodheshim në një tubim familjar për të zgjedhur emrin e një të porsalinduri në familje. Mes të tjerash, diskutuam mbi emrat e profetëve, sahabëve dhe njerëzve të mirë. Një nga gratë, ndërhyri dhe tha se emra si Zekeria, Muhamed, Aishe, Fatime etj... ishin emra të vjetër që u kishte kaluar koha. Kjo, edhe pse sipas saj, ajo e donte profetin Muhamed a.s, por që emri i tij nuk ishte i përshtatshëm për kohën kur jetojmë. Ajo preferonte emra modernë por me kuptim. A është e lejuar që të themi për emrat e profetëve se u ka kaluar koha dhe nuk janë të përshtatshme për kohën tonë? A e cenojnë fjalë të tilla besimin e kësaj gruaje? Zoti ua shpërbleftë me të mira!”

Përgjigje:”Tu vësh fëmijëve emrat e profetëve, sahabëve dhe njerëzve të mirë, është një nder por dhe në interes të fesë e besimit. Ato janë emra të zgjedhur nga vetë Zotit për njerëzit e Tij më të mirë. Duke i përdorur këto emra për fëmijët tanë, ne e përjetësojmë kujtimin e këtyre njerëzve si dhe ftojmë të ndiqen gjurmët e tyre. Ajo është një vepër e pëlqyeshme në islam. Në një hadith, Profeti a.s thotë:”Përdorni emrat e profetëve!” (Ebu Daud)
Kushdo që ka neveri për këto emra dhe hap sytë për emra alternativë, besoj se ka gabuar dhe ka kundërshtuar udhëzimin profetik.
Thotë Ibnul Kajjim në librin e tij “Tuhfetul Meulud”
Ka thënë Seid ibnu Musejjib:”Emrat më të dashur tek Zoti, janë emrat e profetëve. Tek Historia e Ibnu Ebi Hajtheme, thuhet se Talha kishte dhjetë fëmijë dhe të gjithëve u kishte vënë emra profetësh. Zubejri kishte dhjetë fëmijë dhe të gjithëve u kishte vëne emra dëshmorësh. Talha i kishte thënë Zubejrit:”Unë do u vë fëmijëve të mi emra profetësh, kurse ti vendosu emra dëshmorësh.” Zubejr ia kishte kthyer:”Unë shpresoj që fëmijët e mi të bëhen të gjithë dëshmorë. Kurse ti nuk shpreson dot që fëmijët e tu të bëhen profetë.”
Tregon Ebu Musa:”Më lindi një djalë dhe bashkë me të vajta tek i dërguari i Zotit a.s, i cili i vuri emrin Ibrahim dhe ia ëmbëlsoi gojën me hurma.” (Imam Buhariu)
Imam Buhariu ka titulluar një nga kapitujt e koleksionit të tij:”Kapitulli i përdorimit të emrave të profetëve.”
Thotë sheh Muhamed Muhtar Shenkiti në librin “Sherhu zadil mustanka”
“Përdorimi i emrave të profetëve dhe njerëzve të mirë për fëmijët e porsalindur është diçka e pëlqyeshme. Në hadithin e Mugires, Profeti a.s thotë:”Njerëzit para jush, u vinin fëmijëve emrat e profetëve dhe evliave.”
Këtë, e bënin me qëllim që kur fëmijët të rriteshin, të lexonin jetëshkrimin e atyre njerëzve të mirë dhe të ndiqnin gjurmët e tyre. Kështu, zgjedhja e emrit është hapi i parë i rrugës drejt së mirës për fëmijën dhe anasjelltas. Përdorimi i emrave të njerëzve të liq, të shthurur dhe të degjeneruar, është stimulim drejt të keqes. Sakaq, përdorimi i emrave të qafirëve është e ndaluar, haram.”
Por kultura moderne që ka depërtuar në çdo cep te jetës tonë, i ka shtyrë shumë nga familjet myslimane që të distancohen nga trashëgimia islame në përdorimin e emrave myslimanë me rastin e lindjes së fëmijëve. Shumë prej çifteve janë të prirur që fëmijëve të tyre tu vënë emra të huaj.
Kushdo që ndoshta neveritet dhe nuk i pëlqejnë emrat myslimanë, është i gabuar dhe duhet të bëjë istigfar e të pendohet. Pretendimi se e do profetin Muhamed a.s, por nuk i pëlqen emri është diçka kontradiktore dhe paradoksale. Nëse e duam dikë dhe jemi të lidhur me të, padyshim që ia pëlqejmë dhe emrin dhe rrjedhimisht, edhe fëmijët do i quanim me emrin e tij. Veprat janë indikatorët matës të dashurisë për një person.
Kurse lidhur me thënien që këto emra janë të vjetër dhe jo bashkëkohorë, besoj se një shprehje të tillë i vjen era ateizëm dhe lufte fetare. Një myslimani që ndihet krenar për fenë, profetin dhe shokët e tij, nuk i shkojnë për shtat shprehi të tilla.
Megjithatë, ne nuk mendojmë veçse mirë me personin që është shprehur në atë mënyrë dhe lutem që Zoti ta udhëzojë në rrugë të mbarë. Nëse ajo grua dëshiron një emër bashkëkohor, le të zgjedhë një emër të tillë, por të paktën të jetë emër me kuptim të mirë dhe le ta frenojë pak veten e të mos shprehet se nuk i pëlqejnë emrat që janë të dashur për myslimanët e tjerë.
Të thuash që këto emra nuk janë bashkëkohorë, është një trillim i pastër dhe mos njohje e statistikave në rang botëror. Sot, emri mysliman më i përdorur në rang botëror është emri Muhamed.
Zoti e di më mirë.
Profesor Sejid Sakr, profesor në universitetin e Ez’erit.
www.onislam.net/AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Përdorimi i emrave të njerëzve të mirë, për të sapolindurit

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: