islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Burimi i nje jete te ndryshuar

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Burimi i nje jete te ndryshuar Empty
MesazhTitulli: Burimi i nje jete te ndryshuar   Burimi i nje jete te ndryshuar EmptyThu 12 Dec 2013 - 18:02

Musai punonte prej vitesh ne Gjermani.Ishte me letra te rregullta,por akoma nuk kishte gjetur nje pune te perhershme.

Prej me se nje jave punonte te Hansi,nje burre 50 vjecar, profesor i kimise ne nje gjimnaz diku afer.

Hansi ishte i dhene pas lulesh,por koha e tij e kufizuar nuk e lejonte t'i bente sherbimet gjithe atij kopshti te madh.Prandaj kishte marre Musain per t'i ndihmuar.

Qe ditet e para i kishte pelqyer kg shqiptar fjalepak,i urte e punetor.Dukej se kish Burimi i nje jete te ndryshuar
Musai punonte prej vitesh ne Gjermani.Ishte me letra te rregullta,por akoma nuk kishte gjetur nje pune te perhershme.

Prej me se nje jave punonte te Hansi,nje burre 50 vjecar, profesor i kimise ne nje gjimnaz diku afer.

Hansi ishte i dhene pas lulesh,por koha e tij e kufizuar nuk e lejonte t'i bente sherbimet gjithe atij kopshti te madh.Prandaj kishte marre Musain per t'i ndihmuar.

Qe ditet e para i kishte pelqyer kg shqiptar fjalepak,i urte e punetor.Dukej se kish
te njohuri te thella jo vetem per lulet,por edhe ne pemetari.Hansi ofrohet ndersa Musai krasiste ca peme te vogla duke u dhene nje forme kupore te perkryer.

-Ulu te pime nje kafe,-i thote gjermani dhe shqiptari uli gersheret e me pas u ul dhe vete ne nje ndenjese aty prane.

-Si te quajne?-Pyeti Hansi dhe Musai ia tregoi emrin.

-Musa?! Musa?!Ku e kam degjuar kete emer?
Hansi vuri gishtin ne temtha,sikur te germonte tek truri per te freskuar kujteaen,-E kam lexuar, a degkuar dikund- kembengulte gjermani.
-Eshte nje nga profetet e medhenj, foli Musai,si per t'i ardhur ne ndihme.tjetrit.
-A ke shume njohuri per fene tende Musa?
-Jo shume, me thene te drejten.Madje dhe ritet nuk i kryejme ashtu sic duhet.
-Po ku i lexoni,ku i mesoni? A keni libra?
-Po,foli Musai,libra kemi shume.Por do te vecoja nje liber te mrekullueshem qe fatkeqesisht pak e lexojme,pak e vleresojme dhe nuk e zbatojme si duhet.Quhet Kur'an.
-Kush e ka shkruar kete liber?-u be kurioz gjermani.
Nderkohe njera mga vajzat e tij u solli uje dhe kafe.
Musa piu gjysmen e gotes,pastaj nje gellenke kafe dhe u pergjigj:
-Asnjeri nuk e ka shkruar,profesor,asnjeri.Eshte liber i ardhur difekt nga Zoti.
-Mendon se eshte e mundur kjo?-foli tjetri mosbesues.
-Po,eshte e mundur dhe eshte e vertete.Une te thash se nuk jam dijetar ne fene time,por aty ka vertete gjera te mrekullueshme,qe njerezit i kane mesuar shume me vone pas daljes se librit.

-Po me habit Musa,-tha profesori dhe rregulloi syzet qe i kishin rreshqitur mbi hunde.-Sinqerisht po me habit.Mendon se mund ta gjej diku ate liber?
-Ne Shqiperi ne e kemi ne origjinal ne arabisht dhe te perkthyer (komenti i ajeteve) ne shqip.Ketu te ju nuk e di.Ndoshta mund ta kerkosh ne ndonje xhami ne qytet.

Hansi e falenderlo e me pas biseduan per lulet,per familjet e me vone dhe per pak politike.

Pese dite kaluan e profesori nuk qe dukur me. Musai mendoi.mos ka shkuar.gjekundi me sherbim.
Te pyeste vajzat e tij kur i binin buken dhe kafen i dukej mungese edukate.Kur ja ,me se fundi profesori erdhi.I gjate,me pak mjeker dhe syzet qe shpesh i rrezoheshin mbi hunde.
-Pershendetje, vella Musa!- pershendetje Hansi.
Musai u trondit.Nje kove e vogel uji i ra nga dora e rreth kepuceve u be nje pellg i vogel.Cdo gje mund te priste prej Hansit,por ta pershendeste ne kete menyre,jo.
-Pershendetje,vella Hans!
-Mos me quaj me Hans.
Heperhe me thir profesor,derisa te gjej nje emer te bukur musliman.
-Pash Zotin,tregome cka ka ndodhur? foli Musai.
-Tallesh apo e ke seriozisht?
-Si mendon Musa,shaka eshte kjo? Shihi syte e mi si jan enjtur keta dite.Shume i kam lodhur.Hoqi syzet dhe afroi edhe pake fytyren.Por edhe pa kete afrim nuk ishte e veshtire te dallohej ajo qe thoshte profesori.
-E gjeta librin.E gjeta dhe u befasova me te.Ishte vertete i mrekullueshem.Te falenderoj sinqerisht.Me duket sikur kam dale nga nje tunel i nendheshem ne drite.Shume pykpyetje dhe enigma jane tretur e nuk fluturojne me.Kam gjetur kodin e kasafortes e tashme ajo eshte e hapur.
Profesori fliste e fliste pa u ndalur.
-Qe sot do te kthehem ne fene Islame.Me siguri dhe vajzat do te me ndjekin pas,dhe gruaja gjithashtu.Do te jem praktikues i Kur'anit ne lagje e me gjere.
Musai e degjonte profesorin e sakaq iu duk vetja i vogel.Nje i krishtere po i fliste per predikimin e Kur'anit, e ai musliman i lindur shume pak e kishte bere kete pune.Me te vertete shume pak.Aty, me kepucet e lagura nga kova e ujit,i ngriti duart lart drejt qiellit,i kerkoj falje Zotit e i dha nje premtim te madh.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Burimi i nje jete te ndryshuar 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Burimi i nje jete te ndryshuar
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tregime Islame-
Kërce tek: