islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty20%Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty7%Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty7%Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty7%Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty7%Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty7%Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty7%Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty37%Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... Empty
MesazhTitulli: Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende...   Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende... EmptySun 8 Dec 2013 - 16:24

Me emrin e Allahut të Gjithëmëshirshmit Mëshirëplotit!

Falënderimi i takon Allahut të Madhërishëm. Salavatet e selamet qofshin për krijesën më të mirë, Muhamedin, familjen e tij dhe të gjithë ata që pasojnë rrugën e tij.

Lexues i nderuar! Iblisi i mallkuar përdor gjashtë forma për të depërtuar në zemrën tënde, zemër e cila duhet të jetë e lidhur vetëm me Allahun e Lartësuar, prandaj patjetër duhet t'i njohësh këto rrugë, të jesh i kujdesshëm dhe të mësosh se ku ka arritur Iblisi në zotërimin tënd. Nëse e gjen veten në grada të larta, atëherë dije se je armik i tij.

Forma e parë: Të thotë ty: "Mohoje Allahun"; nëse e dëgjon, qetësohet dhe nuk brengoset më për ty.

Forma e dytë: Nëse shpëton nga e para, atëherë ta zbukuron një bidat qoftë me fjalë apo me vepër derisa të mendosh se je në të vërtetën dhe të harrosh se çdo bidat çon në humbje dhe çdo humbje çon në zjarr.

Forma e tretë: Nëse shpëton nga dy të parat, shkon tek e treta, e ajo është të punuarit e ndonjë mëkati të madh, derisa të të nxisë të mëkatosh. Mirëpo me pendim dhe kërkim falje, Allahu ta fal ty, siç thonë dijetarët: "Nuk është mëkat i vogël nëse kryhet në vazhdimësi e as mëkat i madh me kërkim falje."

Forma e katërt: Nëse shpëton nga ato të mëparshmet, të vjen me një mëkat të vogël i cili të shoqëron gjithnjë apo në shumicën e kohës tënde derisa të të pakësojë nga të mirat e tua dhe t'i ul gradat e larta në xhenete, e nëse do Allahu me pendim t'i fal ato gjynahe të vogla.

Forma e pestë:
Nëse pendohesh nga të gjitha këto, tashmë konsiderohesh në gradat e larta tek Iblisi dhe orvatet të vijë me metodën tjetër, të të angazhojë me ndonjë vepër që ka më pak shpërblim, si për shembull; të të angazhojë të mendosh për largimin e pengesave nga rruga – edhe pse kjo konsiderohet pjesë e besimit – mirëpo nuk ka shpërblim më të lartë dhe kësisoj.

Forma e gjashtë dhe e fundit:
Nëse shpëton prej të gjithave, atëherë shfrytëzon formën dhe metodën më të rëndë, nga e cila nuk kanë shpëtuar as Profetët, paqja e Zotit qoftë mbi ta, e ajo është t'i bëjë familjarët, të afërmit dhe ata që janë rreth teje të të shajnë, përulin, nënçmojnë e ofendojnë. A mësove se çfarë grade ke tek Iblisi i mallkuar?

Zoti ynë, mos na ndëshko për atë që harrojmë ose veprojmë pa qëllim!

______________________
Përgatiti: Almedin Ejupi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Gjasht format te depertimit te Iblisit ne zemren tende...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: