islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
11 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 11 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty20%Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty7%Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty7%Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty7%Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty7%Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty7%Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty7%Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty37%Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. Empty
MesazhTitulli: Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum..   Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum.. EmptySun 1 Dec 2013 - 22:23

-Teuhidi - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Kush dëshmon se nuk ka Zot që meriton të adhurohet pos Allahut, ai person do të hyjë në Xhenet”. Gjithashtu në një hadith tjetër thotë: “Kush dëshmon se nuk ka kush që meriton të adhurohet pos Allahut dhe se Muhamedi është rob dhe i Dërguari i Tij, Allahu atij ia bën haram Xhehenemin”.

-Të vdekurit duke mos i bërë shirk Allahut - Pejgamberi (salallahualejhi veselem) thotë: “Ai i cili vdes duke mos i bërë shirk Allahut, ka për të hyrë në Xhenet dhe ai i cili vdes duke i bërë shirk Allahut, ka për të hyrë në Xhehenem”.

-Të vdekurit duke e besuar Allahun dhe ringjalljen para Tij: Thotë Pejgamberi (salallahualejhiveselem): “Ai i cili dëshiron të shpëtojë nga Xhehenemi dhe të futet në Xhennet, le t’i vijë atij fundi (vdekja), duke e besuar Allahun dhe duke e besuar ringjalljen para Tij”.

-Thënia: Raditu bilahi rabba, ve bil Islami dina, ve bi Muhamedin nebijja - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Kush thotë: Raditu bilahi rabba, ve bil Islami dina, ve bi Muhamedin nebijja, atij i bëhet obligim Xheneti”.

-Rrespektimi i Pejgamberit (salallahualejhiveselem) - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “I gjithë umeti im do të hyjë në Xhenet, përveç atyre që rrefuzojnë (nuk dëshirojnë). Sahabet thanë: A ka dikush që rrefuzon të hyjë në Xhenet, o i Dërguari Allahut? I Dërguari tha: Ai që më rrespekton (pason) mua, ai do të hyjë në Xhenet, e ai që më kundërshton mua, ai ka rrefuzuar të hyjë në Xhenet”.

-Thënia e duasë (lutjes) pas abdesit - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Nuk ka asnjë person prej jush, i cili merr abdes ashtu siç është më mirë dhe pastaj thotë: Esh-hedu el-la ilahe il-lallah vahdehu la sherike lehu, ve esh-hedu enne muhammeden abduhu ve rasuluhu, përveçse i hapen atij tetë dyert e Xhenetit, për të hyrë ka cila derë të dëshirojë”.

-Falja e namazit rregullisht - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Pesë namaze Allahu i ka bërë obligim për robërit e Tij, kush i falë ato dhe nuk mangëson ndonjë gjë prej tyre, Allahu ka garantuar (ka dhënë besë) për të se do ta fusë në Xhenet, ndërsa ai person i cili nuk vjen me to, për të nuk ka garancë (besë) para Allahut, nëse don Allahu e falë, e nëse don e dënon”.

-Falja e suneteve rregullisht – Thotë Pejgamberi (salallahualejhiveselem): “Nuk ka asnjë rob musliman, i cili i falë për hirë të Allahut dymbëdhjetë rekate nafile, përveçse Allahu ia ndërton atij një shtëpi në Xhenet”. 

-Falja e namazit të natës - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Në Xhenet ka dhoma, që nga jashtë duket brendia e tyre dhe nga brenda duket e jashtmja e tyre, Allahu i ka përgatitur për ata që i ushqejnë fukaratë, e përhapin selamin dhe falin namaz nate kur njerëzit flejnë”.

-Falja e dy rekateve pas abdesit - Pegamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Ai i cili merr abdes mirë dhe i falë dy rekate, duke qenë i koncentruar me zemrën e tij dhe duke u kthyer kah Allahu me fytyrën e tij, atij i bëhet obligim Xheneti”.

-Ndërtimi i xhamive - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Ai i cili e ndërton një xhami për hirë të Allahut, Allahu ia ndërton atij një shtëpi në Xhenet”.

-Dhënia e zekatit dhe vizita e të afërmëve - Pejgamberit (salallahualejhi veselem) një person i bëri pyetje dhe tha: “O i Dërguari Allahut, më trego për një vepër që nëse e bëj do të hy në Xhenet? I Dërguari tha: Ta adhurosh Allahun duke mos i shoqëruar Atij asnjë send, ta falësh namazin, ta japësh zekatin dhe t’i vizitosh të afërmit”.

-Agjërimi i muajit Ramazan – Thotë Pejgamberi (salallahualejhiveselem): “Kush e agjëron muajin Ramazan, duke qenë i bindur në shpërblimin e Allahut dhe duke qenë i sinqertë në adhurimin ndaj Tij, Allahu ia falë atij mëkatet”.

-Haxhi i pranuar - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Umreja deri në Umren tjetër, i shlyen mëkatet ndërmjet tyre, ndërsa Haxhi i pranuar, nuk ka për të shpërblim përveç Xhenetit”.

-Dalja në luftë në rrugë të Allahut - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Atij që i pluhurosen këmbët në rrugë të Allahut, Allahu ia bën haram atij Xhehenemin”.

-Të vdekurit duke e mbrojtur fenë, nderin, familjen dhe pasurinë –
Thotë Pejgamberi (salallahualejhiveselem): “Ai i cili vdes duke e mbrojtur pasurinë e tij është shehid, ai i cili vdes duke e mbrojtur gjakun e tij është shehid, ai i cili vdes duke e mbrojtur familjen dhe nderin e tij është shehid dhe ai i cili vdes duke e mbrojtur fenë e tij është shehid”.

-Lutja e sinqertë ndaj Allahut për të qenë banorë i Xhenetit - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Ai i cili e lutë Allahun që ta bëjë prej banorëve të Xhenetit tri herë, atëherë Xheneti flet dhe thotë: “O Zot, bëre atë prej banorëve të Xhenetit”. Dhe ai i cili e lutë Allahun që ta mbrojë nga zjarri i Xhehenemit tri herë, atëherë Xhehenemi flet dhe thotë: “O Zot, mbroje atë prej zjarrit të Xhehenemit”.

-Leximi dhe mësimi i Kur’anit - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “… i thuhet atij në Ditën e Gjykimit: “Lexo Kur’an dhe vazhdo në leximin tënd dhe ngritu në Xhenet, deri në ajetin e fundit që do ta lexosh”.

-Leximi i Ajetul-Kursij pas çdo namazit farz – Thotë Pejgamberi (salallahu alejhiveselem): “Ai i cili e lexon Ajetul-Kursij pas çdo namazi (farz), nuk e pengon atë për të hyrë në Xhenet përveç vdekjes”.

-Marrja e rrugës për kërkim të diturisë -
Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Kush e merr rrugën për të kërkuar dituri të dobishme, Allahu nëpërmjet saj ia lehtëson rrugën për të hyrë në Xhenet”.

-Edukimi i vajzave - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Kush ka vajza dhe sjellet mirë me to, i edukon ato si duhet, ato i bëhen perde (pengesë) prej zjarrit të Xhehenemit”.

-Përkujdesja ndaj jetimit – Thotë Pejgamberi (salallahualejhiveselem): “Unë, me kujdestarin e jetimit, në Xhenet do të jemi afër sikur këta dy gishta (gishti tregues dhe gishti i mesëm), sikur këta (gishtat) që janë afër, ai person do të jetë afër me mua në Xhenet”.

-Morali i mirë - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Njerëzit që do të jenë më afër meje, më të dashur tek unë në Ditën e Gjykimit do të jenë ata që e kanë pasur moralin e mirë”.

-Turpi - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Turpi është prej imanit, ndërsa imani të çon në Xhenet”.

-Ruajtja e gjuhës dhe organit - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Kush më garanton atë që e ka ndërmjet dy mjekrrave (gjuhën) dhe atë që e ka ndërmjet dy këmbëve (organin), ia garantoj atij Xhenetin”.

-Të qajturit për hirë të Allahut - Pejgamberi (salallahualejhiveselem) thotë: “Dy lloje të syve nuk ka për t’i prekur zjarri i Xhehenemit: Ata sy që kanë ruajtur në luftë në rrugë të Allahut dhe ata sy që kanë lotuar për hirë të Allahut”.

-Sabri (durimi) kur njeriut i vdes fëmiu i tij - Pejgamberi (salallahualejhi veselem) thotë: “… Ju thotë Allahu melaikeve: Ç’është puna me robin tim? Melaiket thonë: O Zot, ia kemi marrur atë që ai e don më së shumti. Allahu pastaj thotë: A ia keni marrur loçkën e zemrës, atë që e ka më të dashur në këtë dunja? Melaiket thonë: Po. Allahu thotë: E çka tha robi im? Melaiket thonë: Të falënderonte Ty o Zot, bënte sabër. Atëherë Allahu thotë: Ndërtojani robit tim një shtëpi në Xhenet dhe emërtojeni atë: Shtëpija e Hamdit (falënderimit).”

-Mëshira ndaj kafshëve – Thotë Pejgamberi (salallahualejhiveselem): “Një person që ishte etur aq shumë, duke kaluar rrugës, e pa një pus dhe hyri dhe mori ujë për vete dhe piu. Pastaj e pa një qen të cilit i ishte terrur goja dhe tha: Edhe ky qenka etur ashtu siç qesh etur unë më parë. Pastaj zbriti edhe një herë në atë pus dhe mori ujë me nallen e tij dhe i dha për të pirë qenit. Për këtë, Allahu ia fali mëkatet dhe e futi në Xhenet”.

Ligjeroi: Omer Bajrami
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Shkaqet që të shpiejnë në xhenet...lexojeni dhe përfitoni shum..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: