islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty20%[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty7%[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty7%[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty7%[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty7%[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty7%[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty7%[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty37%[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! Empty
MesazhTitulli: [Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?!   [Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! EmptyThu 28 Nov 2013 - 16:00

Kjo frazë është një paralajmërim shumë i rëndësishëm për çdo musliman.Nëse një musliman mundohet të bëjë një punë të hajrit (të mirë), atëherë shejtanët dhe njerëzit në formë të shejtanit, do të mundohen ta pengojnë atë. Në këtë rast, ai person duhet të lidhet vrullshëm pas fuqis së ihlasit (sinqeritetit).
Nëse veprat e mira i bëjmë vetëm për hir të Krijuesit dhe për të fituar pëlqimin (rizanë) e Zotit, atëherë shumë lehtë mund t'i tejkalojmë pengesat.Nëse një punë e fillojmë duke thënë. "E bëj për hir të Zotit", kjo do të thotë se ne tanimë e posedojmë fuqinë dhe përkrahjen  e ihlasit dhe se ajo punë tani për ne është e lehtë për ta bërë.Një punë e filluar  me këtë mendim nuk ka gjasa të ngel pa mbaruar.Veprat apo punët e mira dhe të hajrit duhet t'i fillojmë, t'i vazhdojmë dhe t'i mbarojmë në mënyrë më perfekte.
Në shtetet e prapambetura janë shumë përhapura fjalët, "nuk mundem ta bëj", "nuk mund të merem me këtë gjë" etj.Në fakt , nëse ne mendojm se "Atdheu është sikur një arkë, kurse feja gjendet në brendinë e asaj arke,këtë shtet ne duhet që ta zhvillojmë" dhe të punojmë për të, duke kërkuar pëlqimin e Zotit.Atëherë ai shtet patjetër që do të zhvillohet.
Duhet ta lexojmë mirë librin e universit.Duhet marrë mësim nga ngjarjet që ndodhin në univers.Frutat, së pari çel;in lule.Bërthama e qershisë fillon me punë,së pari duke çelur lule. Dhe, derisa të bëjë qershi, ajo vazhdon të rritet.Pasi të çel lule, nuk dështon me punën e saj,dukemjaftuar vetëm me lulen, por vazhdon deri sa të japë qershi.Sepse mirësitë që i posedon qershia, lulja nuk i posedon.Era dhe stuhitë,retë e ngarkuara me shi, i lëshon në tokë që janë të etura për ujë; nuk thotë se kam bërë një rrugë të gjatë dhe me vete mbaj një peshë të madhe dhe ta lëshojnë në ndonjë maje të malit,por e çon atë në vendet që kanë nevojë dhe tokat në ato vende gjallërohen edhe një herë.
Një mësuese që kishte ardhur të më vizitojë, më tha se çdoherë që të planifikoj të shkoj në ndonjë ligjeratë fetare, i del ndonjë pengesë.Ose del ndonjë problem me fëmijët në shkollë, ose e thirë ndonjë kushëri që kurë nuk është lajmëruar më heret që t'i vijë në vizitë, ose i del ndonjë sëmundje.
Më vonë ia ktheva në këtë mënyrë: "Vallë, a mendoni se pengesat që ju ndodhin juve janë më të shumta se pengesat e mia?
Në njërën anë do të kemi pengesa, mirëpo nga ana tjetër ne duhet të vazhdojmë me punë.Një zonjë që merr ojesë në një ligjeratë, mëson edhe një anë të mirë të islamit.Zonja hoxhë do të fitoj sevape.
Do ta fioj lumturinë e përjetshme.A mund  të fitohet aq lehtë një gjë e tillë?
Shpesh i dëgjojm njerëzit, duke thënë: pse mua më gjejnë këto pengesa.Do të ishte më mirë nëse do të thoshim kështu: falenderoj Zotin që jam në rrugë të drejtë.Për të kaluar atë sprov duhet të lutem,i shumë.Sepse Zoti që është Rahman (mëshirbërës), dhe na sprovon , por edhe na ndihmon që t'i tejkalojmë sprovat.

Nuk duhet harruar se ajo gjë që neve na duket e vështirë, është edhe çmimi që e paguajmë për ta fituar xhennetin. Xhenneti nuk është i lirë.Vështirësia, qoftë e vogël apo e madhe,duhet ta forcojë njeriun dhe t'i shtojë vullnetin  për punë.Pengesat nuk duhet të na bezdisin.Edhe tejkalimin e pengesave duhet ta pranojmë si një lloj adhurimi.Rruga që shkon për në xhennet është e përbërë prej adhurimeve.

Hakimoglu Ismail

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Temë islame] Cili ëshë çmimi për të fituar xhennetin?!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: