islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty96%[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty0%[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty0%[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty0%[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty1%[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty2%[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? Empty
MesazhTitulli: [Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar?   [Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? EmptyTue 26 Nov 2013 - 22:36

[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? SataTregohet se një njeri vazhdimisht rrinte i dëshpëruar në kohën e Pejgamberit, alejhi salatu ue selam, dhe njëherë i Dërguari e pyeti:
Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar?
Kam bërë një mëkat në kohën e injorancës dhe kam frikë se Allahu nuk ma falë edhe pse jam bërë musliman, iu përgjigj njeriu.
Më trego çfarë gjynahu! i tha Pejgamberi.
Kam qenë prej atyre që besonin se vajzat duhet të mbyten dhe mua mu lind një vajzë, por gruaja ime mu lut shumë dhe unë e lashë të jetojë derisa u rritë, u bë e madhe dhe shumë e bukur, filluan njerëzit ta kërkojnë për grua ndërsa mua çdo ditë më shtohej fanatizmi dhe xhelozia dhe nuk mund të paramendoja që ta martoj dhe as ta lë ashtu të jetojë në shtëpi.
I thashë gruas një ditë: unë dua të shkoj për të vizituar filan familjen prej farefisit tim, do ta marr edhe vajzën me vete. Gruaja e gëzua shumë dhe e stolisi vajzën si është më së miri. Por, përpara se të nisemi më la amanet dhe ma mori besën që të mos bëj ndonjë tradhti ndaj vajzës.
U nisëm dhe përgjatë udhës pashë një pus ku u afrova me vajzën dhe ajo menjëherë e kuptoi se unë dua ta hedhë aty, kështu që filloi të më lutet dhe të qajë: o babi im, çfarë dëshiron të bësh me mua?! Mu dhimbsej fort nga këto fjalë... Kur e shikova pusin edhe një herë, më kapi përsëri fanatizmi, por ajo më lutej me fjalë edhe më të rënda: o babi im, mos e thyej amanetin që ia dhe nënës, fillova të shikoj herë pusin dhe herë vajzën e cila më dhimbsej shumë, derisa më fitoi shejtani dhe e kapa në krah, e hodha teposhtë dhe derisa binte ajo vazhdonte të thoshte: o babi, më vrave! Qëndrova aty derisa u ndërpre çdo zë nga ajo, e pastaj u ktheva.
Sahabët tjerë qanë së bashku me Pejgamberin, alejhi salatu ue selam, i cili lexoi ajetin: وإذا الموءودة سئلت بأي ذنب قتلت 
"Kur e varrosura do të pyetet, për çfarë faji është vrarë".
 
Hoxhë Omer Berisha

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Tregim nga Hadithet] Ç'ke? Pse të shoh të pikëlluar?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: Hadith :: Tregime nga hadithet e Muahmemdit a.s-
Kërce tek: