islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty20%[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty7%[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty7%[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty7%[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty7%[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty7%[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty7%[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty37%[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Empty
MesazhTitulli: [Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët   [Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët EmptyTue 26 Nov 2013 - 22:28

[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët Islamic_sim_card-264x166Tipari unik i “Islamic SIM” është se ai mund të përdoret edhe për telefonat celularë të vjetër.
Vendet me dendësinë më të madhe të popullsisë myslimane gjenden në Afrikë dhe Azi. Në këto kontinente po rritet shpejt edhe tregu i telefonisë mobile. Sipas raportit të fundit të zhvillimit të Bashkimit Ndërkombëtar të Telekomunikacionit (ITU), më shumë se gjysma e kontratave të telefonit celular në botë janë në Azi. Por shumica e celularëve që përdoren në Azi dhe Afrikë nuk janë të smartphone moderne, por modele të lira të brezit të vjetër të telefonave celularë.
“Islamic SIM” e inixhinierit grek Yiannis Hatzopoulos nga Selaniku u vjen në ndihmë atyre që pratikojnë besimin mysliman për kryerjen e detyrave të tyre fetare – pavarësisht nëse kanë një smartphone ose një telefon model i vjetër.
“Përdoruesit mund të përcaktojnë me anë të telefonit se nga është drejtimi i Mekës për t’u falur. Po ashtu përmes melodive të caktuara atyre u tërqihet vëmendja pesë herë në ditë që ka ardhur koha e faljes dhe për kohën e faljes celulari kalon automatikisht në heshtje”, numëron inxhinieri grek tiparet më të rëndësishme të SIM-kartës së re. Yiannis Hatzopoulos punon me kompaninë daneze Bluefish Technologies, që është e njohur si prodhuese kartash SIM në mbarë botën.
I përshtatshëm edhe për celularët e lirë
Funksione të veçanta në celularë për myslimanët besimtarë nuk janë në thelb ndonjë ide e re – por zakonisht ato janë për përdoruesit e smartphonëve modernë. “Tipari unik i Islamic SIM është se ai mund të përdoret edhe për telefonat celularë të vjetër. Ky është një avantazh ndaj kartave të tjera SIM ose Appseve,” thotë islamologia Elif Elma nga firma Islamic Consulting në Mannheim. Ajo mendon se kjo kartë SIM do të përhapet tek myslimanët në tërë botën. Sidomos për shkak të karakteristikave të tilla si kalimi automatik në statusin e heshtjes kur është koha e faljeve: “Kjo cilësi do të pëlqehet shumë prej imamëve, sepse ata shpesh ankohen se gjatë lutjeve tingëllojnë telefonat celularë”, thotë Elif Elma.
Ndoshta do të duhen vite derisa rrjeti i nevojshme për smartphone do të zgjerohet në të gjitha vendet me popullatë shumicë myslimane, thotë Yannis Hatzopoulos. Dhe deri atëherë kërkesat për modele të vjetra celularësh do të jenë ende të larta.
Ideja për kartën SIM islame i kishte lindur në vitin 2009, kur ishte në Kongresin Botëror të Celularëve në Barcelonë, kujton inxhinier grek. Në atë kohë, kompania LG prezantoi një telefon celular me karakteristika të veçanta për myslimanët.
Sugjerime për funksione të tjera
Mujtaba Ahmed, i cili punon në Dubai si një inxhinier shitjesh, lexoi për herë të parë në internet për “Islamic SIM” të inxhinierit grek. Produkti e bindi: “Ka aty-këtu karta SIM me funksione të dobishme për muslimanët , por në Indi apo Dubai nuk ka asnjë të krahasueshme me “Islamic SIM”, thotë ai në bisedë DW. Mujtaba Ahmed është mysliman praktikues nga Indisa dhe ka edhe propozime për zgjerimin e funksioneve ekzistuese: “Gjatë Ramazanit, telefoni celular mund t’i informojë përdoruesit në lidhje me fillimin dhe mbarimin e kohës së agjërimit”.
Projekti tjetër i Yannis Hatzopoulos është që t’i lidhë funksionet kryesore të “Islamic-SIM” me rrjetin social Facebook “për të arritur edhe myslimanë të rinj.”
(DW)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teknologji] Greku zhvillon një kartë speciale SIM për muslimanët
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Teknologji dhe Shkencë-
Kërce tek: