islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty20%Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty7%Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty7%Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty7%Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty7%Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty7%Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty7%Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty37%Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ummu Essma
Motrat islame
Motrat islame
Ummu Essma

Numri i postimeve : 39
Data e regjistrimit : 14/10/2012
Mosha : 25
Nacionaliteti-Sheti : Darul Kufr

Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj Empty
MesazhTitulli: Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj   Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj EmptySun 24 Nov 2013 - 18:55

Me emrin e Allahut Mëshiruesit, Mëshirbërësit.
Nuk ka njeri që e kupton fenë e tij, nuk ka dijetar që njeh sheriatin, nuk ka njeri që është i etur për xhihad e përkujdeset për muxhahidët, nuk ka prijës të Islamit dhe muslimanëve e të jetë i kënaqur me humbjen e xhihadit apo ndarjen - përçarjen e muxhahidëve, apo të dëshiron që të fus urrejtje në mes thirrjes në teuhid dhe luftës në rrugën e Allahut,
apo të prish, të shkel diçka që është në dobi të xhihadit, apo të bëj ndarje në mes të ndihmëtarëve të teuhidit dhe pasuesve të davetit deri tek pasuesit e filanit apo atij tjetrit (halanit) asnjëri prej tyre nuk është i kënaqur me këtë e ata të cilët e duan këtë për xhihadin dhe muxhahidët ata janë njerëzit më injorantë dhe janë njerëzit më të dëmshëm për thirrjen në teuhid dhe xhihad, këta janë ata të cilët e këpusin atë që Allahu ka urdhëruar të jetë e kapur, dëshirojnë që ndihmuesit e sheriatit të mbesin grupe të vogla, parti e nuk kanë dëshirë t'i shohin të bashkuar.
Këta nuk mund të jenë prej ndihmuesve të xhihadit, këta nuk mund të jenë prej atyre që e duan xhihadin sinqerisht, këta janë sikurse shembulli i asaj gruas e cila është gënjeshtare, zullumqare e cila e hedh djalin e saj në mbeturina dhe është e kënaqur me të keqën, fatkeqësinë e djalit të saj, nuk i afrohet atij me mëshirë, pastaj thërret, pretendon se kjo është nëna e saj, sikurse ajo të ishte e sinqertë në atë që thërret, në atë që pretendon se është nëna e saj do të kishte mëshirë ndaj djalit të saj, do ta refuzonte të keqën, fatkeqësinë për birin e saj, nuk do ta griste, nuk do ta shqyente, nuk do ta ndante prej saj, nga kjo e shohim që kjo grua nuk është nëna e këtij djali ngase ajo nuk e donë atë, nuk përkujdeset për të, nuk ka mëshirë ndaj tij sikurse të ishte nëna e saj e vërtetë do të kishte mëshirë për të, do të përkujdesej për të, nuk do ia dëshironte të keqen birit të saj, nuk do e largonte nga vetja e saj nuk ka dyshim për këtë.
Po e shkruaj këtë pasi më ka arritur mua se disa njerëz insistojnë, këmbëngulin që të luajnë rolin e nënës së mëshirshme, ndërsa i përgjasojnë gruas gënjeshtare, edhe nëse janë të sinqertë në qëllimet e tyre për gjendjen e ummetit se janë grumbulluar armiqtë kundër këtij ummeti dhe kundër këtij dini, dëshirojnë ta shuajnë xhihadin e këtij ummeti, mirëpo paqëndrueshmëria e tyre i bënë që të luajnë këtë rol, saqë më parë ishin prej atyre për të cilët thotë Allahu:
"Dhe ata të cilët e mbajnë lidhjen për të cilën Allahu ka urdhëruar që të mbahet, që frikësohen nga Zoti i tyre dhe nga llogaria e rëndë e përgjegjësisë", u themi:frikësojuni Allahut dhe thoni fjalë të drejta.
Themi duke e bërë të qartë qëndrimin tonë për ndarjen e muxhahidëve në Siri duke e këshilluar atë i cili ka përkujdesje, i kushton kujdes të madh çështjeve të xhihadit:
Ne e miqësojmë, e ndihmojmë çdo njërin që ngrit flamurin e teuhidit prej vëllezërve tanë në Siri, e miqësojmë e ndihmojmë çdo njeri që lufton në rrugën e Allahut për të ngritur flamurin e teuhidit, duke mos bërë ndarje, duke mos bërë përçarje, i miqësojmë dhe i ndihmojmë në radhë të parë vëllezërit tanë në Xhebhetu Nusra dhe vëllezërit tanë të Shtetit Islamik të Irakut dhe Shamit, nuk jemi të kënaqur që të bëhet ndarje, përçarje në mes të muxhahidëve, kjo na pikëllon, na mërzit, ndjejmë dhembje në ndarjen e muxhahidëve, i thërrasim që të bashkohen nën flamurin e teuhidit dhe nën një emir, e nëse kjo është e vështirë të arrihet atëherë më së paku të bashkohen duke bërë mexhlis shura të përbashkët, të bashkojnë fjalët e tyre e më pak se kjo nuk jemi të kënaqur që të arrihet mes tyre, dhe shpresojmë që të bashkohen me ta të gjitha grupet tjera që pajtohen, janë të njëjta në baza të akides, dhe patjetër duhet të cekmi, të theksojmë një çështje e që është ndër çështjet kryesore për banorët e Shamit, e ajo është se ne dhe çdo i mençur e din se beteja e ashpër, beteja e fortë, beteja e egër e cila është sot në Siri nuk mund të zgjidhet me ndarje, me përçarje, si jeni të kënaqur të qëndroni të ndarë përballë bashkimit të fortë të kufarëve edhe pse kanë ngjyra të ndryshme, prej tyre ka që janë batanije (shija), krishterë e murteda arab, të gjithë këta janë bashkuar, janë grumbulluar në mendime për të bërë luftën e tyre ndaj jush, nuk mund të përballojmë këtë luftë, këtë grumbullim të kafirave vetëm se duke qenë të bashkuar në një saf (rresht), lërini mospajtimet, kundërshtimet, le të ecin në fatin e vetë, jepni përparësi dobisë së përgjithshme të xhihadit para disa dobive pjesore të pakëta të cilat do të vërtetohen shumë shpejt pas ndihmës dhe sigurisë, bashkimi i juaj është zemërim, dëshpërim, pikëllim për kafirat kurse kënaqësi e syve për besimtarët, është forcë për safin e muxhahidëve, thotë Allahu i Madhëruar:
"Allahu i do ata që luftojnë në rrugën e Tij të rreshtuar si të jetë ndërtesë e fortifikuar."
I përkujtojmë vëllezërit tanë që të shikojnë se si vepronte, çfarë strategjie përdori Pejgamberi salallahu alejhi ve selem veçanërisht në fillim të krijimit të shtetit islam dhe para se të forcoheshin muslimanët në Medine, i Dërguari i Allahut salallahu alejhi ve selem i pa kundërshtimet që ishin prezente, i pa rreziqet që ju kanoseshin muslimanëve kështu që bëri marrëveshje me jehuditë, dhe nuk e theu, nuk e prishi këtë marrëveshje derisa u forcua shteti islam, e pasi u forcua shteti islam Pejgamberi salallahu alejhi ve selem hoqi dorë nuk iu përmbajt kësaj marrëveshje, sikurse që nuk inicioi i Dërguari salallahu alejhi ve selem që të hynte në konflikt me munafikat edhe pse shumë të këqija, dëme u vinin përmes tyre, i la munafikat deri në një kohë kur muslimanët u forcuan, sa që nuk i vrau disa munafik që njerëzit të mos thonë se Muhamedi salallahu alejhi ve selem po i vret shokët e tij edhe pse kishin forcë muslimanët ta bënin këtë (t'i vrasin këta munafika).
I përkujtojmë vëllezërit tanë se i Dërguari i Allahut e kishte parasysh që njerëzit ishin në fillim të islamit sapo kishin dalë prej xhahilijetit, e dinte se te shumica prej tyre akoma nuk ishte futur islami tërësisht në zemrat e tyre, edhe pse i bashkoi ata në ensarë dhe muhaxhir ai salallahu alejhi ve selem e kishte parë që ka mbetje të xhahljetit tek ta, mbetje që u kishin mbetur nga prijësit e tyre, i kishin mbetur akoma këshilla nga të mençurit e tyre por i Dërguari i Allahut nuk u ndesh nuk filloi me luftimin e tyre edhe pse ishte i vetëdijshëm për këto nuk ishte i pakujdesshëm ndaj tyre, pastaj me kalimin e kohës i Dërguari i Allahut i largoi këto mbetje të xhahiljetit, andaj kush dëshiron ta shpejtoj etapën në këto raste vetëm se ka shpejtuar një gjë para kohës së saj, këta nuk ndjekin strategjinë (politikën) e Pejgamberit salallahu alejhi ve selem, e kjo i shpien që të vazhdojnë konfliktet, mosmarrëveshjet, hap fronte të shumta në një kohë e kjo nuk ishte strategjia e të Dërguarit të Allahut salallahu alejhi ve selem.
Për këtë arsye ne dëshirojmë që xhihadi në Siri të ketë prijësin e vet, dhe të gjithë vëllezërit tanë të vazhdojnë luftën nën drejtimin e këtij prijësi (udhëheqësi), në këtë ne shohim dobi, e me këtë i kemi këshilluar edhe vëllezërit tanë muxhahidë edhe në vendet tjera.
U tërheqim vërejtjen që të bëni dallimin në mes vendit që është në luftë, xhihad apo vendi që nuk ka në të siguri dhe vendit të besimtarëve, vendi që ka siguri dhe sundon hilafeti, puna me sheriat, praktikimi i sheriatit të vërtetë në një vend do ti rregullojë, do ta vendosë çështjen secilën në vendin e vet, çdo send do të renditet sipas vendit të saj e nuk do të barte atë që nuk duhet bartur.
I thërras vëllezërit musliman në përgjithësi, ndihmëtarët e dinit në veçanti, për ta ndihmuar ngritjen e flamurit të teuhidit në Siri, shikoni, keni kujdes nga mashtrimet, dredhitë e armiqve nga dredhitë e qeverive të tagutit të cilat bëjnë kurthe, dredhia për ta shtrembëruar për ta paraqitur xhihadin dhe muxhahidët në Siri si njerëz të këqij, të rrezikshëm, ekstremistë, andaj keni kujdes mos i besoni qeverive të kufrit në gënjeshtrat e tyre, mos i ndihmoni, mos i përkrahni ato në humbjen e tyre, në kotësinë e tyre.
Gjithashtu i thërras vëllezërit e mi në veçanti ata që janë nxënësit e dijes që të ndihmojnë të ngritin flamurin e teuhidit dhe të mbrojnë atë, të ndihmojnë për tu bashkuar muxhahidët e jo duke bërë ndarje në grupe apo në parti të ndryshme, dijeni se vëllezërit tuaj muxhahidë kërkojnë ndihmën tuaj, kanë kërkuar muxhahidët nga unë që të ju përkujtoj me këtë se: Muxhahidët kanë nevojë për ndihmën e nxënësve të dijës, kanë nevojë për mbështetjen e tyre, t'i ndihmoni me gjuhët e tuaja dhe t'i ndihmoni me dhëmballë vëllezërit tuaj.
Ju përkujtoj më fjalën e Allahut: "O ju që keni besuar bëhuni ndihmëtarë të Allahut".
E shkruaj këtë për të ndihmuar ngritjen e flamurit të teuhidit, këshillë për xhihadin dhe muxhahidët, duke iu përgjigjur kërkesë së tyre që unë të shkruaj për këtë çështje, edhe nëse nuk do ta kërkonin këtë nga unë kjo është obligim për mua, e si të mos shkruaj pasi që ata kanë kërkuar këtë nga unë dhe më kanë treguar se kujdesen, i respektojnë këshillat e mia, e nuk i lënë pas dore këto këshilla saqë librat e mia ua mësojnë ushtrive të tyre.
E lus Allahun që të pranoj këtë prej neve dhe prej tyre, lus Allahun që ti bashkoj safet e muxhahidëve, ta ngris flamurin e teuhidit e të nënçmojë, poshtëroj flamujt e shirkut, o Allah na ndihmo kundër armiqve tanë.
Shkroi shërbëtori i muxhahidëve: -Ebu Muhamed El-Makdisi-
Përktheu dhe përshtati: Ebu Ibrahim
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Mos u bë sikurse ajo grua që është e kënaqur me fatkeqësinë e djalit të saj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: