islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty20%Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty7%Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty7%Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty7%Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty7%Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty7%Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty7%Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty37%Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Portat e xhenetit dhe hapja e tyre...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... Empty
MesazhTitulli: Portat e xhenetit dhe hapja e tyre...   Portat e xhenetit dhe hapja e tyre... EmptySat 23 Nov 2013 - 23:18

Dëgjoje të përmalluarin, Ibnul Kajimin që thotë për portat e Xhennetit:
 
Portat e tij me të vërtetë janë tetë siç janë transmetuar në hadith e ato janë për atë që ka arritur gradën e ihsanit.Me e larta është porta e luftës ndërsa porta e agjërimit quhet Rrajjan.
 
Do thirren disa nga të gjitha portat nëse i kanë plotësuar degët e besimit.
 
Prej tyre është Ebu Bekri i cili është Sidik dhe është zëvendësi i atij që i zbriti Kur'ani.Por hapja e portës nuk është e mundur pa çelës me dhëmbëza.
 
Çelësi është dëshmia e njësimit dhe sinqeritetit. Kjo është dëshmia e besimit.
 
Ndërsa dhëmbëzat janë punët e mira për të cilat urdhëron Islami dhe çelësi duhet të jetë me dhëmbëza.
 
Ibnul Kajimi thotë në përshkrimin e grupit të parë që hyn në Xhennet :
 
Grupi i parë që hyn në Xhennet fytyrat e tyre jani si hëna e katërmbëdhjetë.
 
Këta janë të parët sepse edhe në dunja ishin të parët në punët e mira.
 
Ndërsa grupi tjetër si ylli më i ndritshëm që shikon syri yt në horizont.
 
Krehërat e tyre janë prej ari dhe djersa e tyre është misk I pastër, o i mjeri ai që e humbi këtë mirësi.
 
Ky është malli o vëllezër për Xhennetin. O vëllezër të dashur! Banorët e Xhennetit kur të hyjnë nga ato porta do t`u ndryshojë ngjyra dhe pamja. Nuk do jenë siç kanë qenënë këtë dunja të ulët, tek e cila ka vetëm mangësi. Ndërsa banorët e Xhennetit kur hyjnë në Xhennet hyjnë në më të plotën dhe më të bukurën pamje. Ata do jenë në pamjen e babait të tyre, Ademit (aleji selam) dhe në gjatësinë e tij 60 parakrahë. Profeti (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem): ka thënë "Çdokush që hyn në Xhennet do jetë në pamjen e Ademit (aleji selam) me gjatësinë e tij 60 parakrahë".
 
Gjithashtu edhe shpirtrat e tyre do jenë të pastra nuk do kenë urrejte për njëri-tjetrin dhe as hased, siç ka thënë Profeti (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem). Ajo që ua shton më shumë bukurinë është se ata nuk do kenë qime në trup dhe as mjekra dhe do jenë në të njëjtën moshë, 33 vjeç . Mosha e rinisë dhe forcës.
Profeti (sal-lAllahu aleji ue sel-lem) thotë:"Banorët e Xhen-netit hyjnë në Xhennet pa qime, pa mjekra, sytë i kanë të lyera me kohl në një moshë të gjithë 33 vjeç".
 
Kjo është për sa i përket burrave. Ndërsa gruaja besimtare e devotshme e ruajtur dhe e kujdesshme është hurije nga hurijet më të bukura në Xhennet. Vëlla i dashur, motër e nderuar! A nuk ju tronditi malli që të jeni prej tyre? Dëgjoje Ibnul Kajimin kur e përshkruan këtë gjë duke thënë :
 
Mosha e tyre është 33 vjeç në të cilën është fuqia e rinisë.
 
Gjatësia e tyre është sa gjatësia e babait të tyre 60 parakrahë ndërsa gjerësia 7 parakrahë. Ngjyra e tyre është e bardhë, nuk kanë mjekra, flokët do ti kenë me onde dhe sytë të lyera me kohl.
Kjo është bukuria më e plotë e lëkurës, flokëve dhe syve të tyre.
 
Ky është malli për Xhennetin. O ti që je I përmalluar për Xhennetin, eja me mua që të njohësh si është ndërtuar Xhenneti, si janë guralecët e tij, toka e tij, uji I tij, dhomat e tij, çadrat e tij dhe mirësitë e përhershme që
ndodhen në ato çadra.Është transmetuar në librin e saktë të Buhariut dhe Muslimit se Profeti (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) ka thënë: "U futa në Xhennet, kur ç`të shoh, gurët ishin perla dhe dheu ishte misk". Në një transmetim thuhet, "dheu ishte I bardhë si misk I pastër".
Kur të vendosin banorët e Xhennetit këmbët mbi të, të gëzuar, të sigurt, ecin, kur shohin kështjellat dhe çadrat e tyre u shtohet më shumë malli për to. Profeti (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) ka thënë: "Besimtari do ketë në Xhennet një çadër prej margaritari 60 milje e lartë. Në të do ketë gratë e tij. Shkon tek to besimtari një nga një, nuk e shohin njëra-tjetrën nga gjerësia e vendit". Allahu i ka përgatitur këto çadra për robërit e Tij të devotshëm. "Ata do kenë gradat më të larta të Xhennetit për durimin që kishin dhe do gjejnë në të përshëndetje dhe paqe".(kuptimi i ajetit) (El-Furkan: 75)
 
Allahu i Madhëruar thotë (kuptimi i ajetit): "…ndërsa ata që kanë qenë të devotshëm do të kenë dhoma njëra mbi tjetrën të ndërtuara, poshtë tyre rrjedhin lumenjtë. Ky është premtimi i Allahut. Allahu
nuk e thyen premtimin". (Ez-Zumer: 20)’
 
O vëllezër! Profeti (sal-lAllahu alejhi ue sel-lem) thotë: "Në Xhennet ka dhoma të tejdukshme që shikohet jashtë ç`ka brenda dhe brenda ç`ka jashtë. Allahu i ka përgatitur për ata që ushqejnë të varfrit, që flasin butë, që agjërojnë vazhdimisht dhe ata që falen natën kur njerëzit flenë".
 
Prandaj, ejani o vëllezër dhe ju o motra të ushqejmë të varfrit, ejani të agjërojmë dhe të falemi natën që të jemi prej banorëve të këtyre dhomave. Ky është malli për tek ato dhoma. E nëse je prej atyre që agjërojnë dhe falen (natën) dëgjoje çfarë thotë Ibnul Kajimi:
 
Ndërtesat e Xhennetit janë prej tullave prej ari dhe argjendi, janë dy lloje të ndryshme.
Ndërsa kështjellat janë prej perlave dhe zeberxhedi (gur i çmuar ngjyrë jeshile), prej argjendi ose prej ari të kulluar.
Gjithashtu janë prej perlash (të mëdha) dhe rubini, kështu është përsosur ndërtimi (i tyre) në formën më të mirë.

Ndërsa balta është prej misku të kulluar ose za'ferani. Janë transmetuar dy hadithe të sakta për këtë.
Ndërsa guralecët e Xhennetit janë perla të përmasave të ndryshme dhe rubin të shpërndara siç mund të shpërndahen gurët e çmuar.

Dheu i Xhennetit është prej za'ferani ose prej miskut që është marrë prej drerëve.

Dhomat e Xhennetit janë në hapësirë, shikon nga brenda ç'ka përjashta dhe nga jashtë ç'ka brenda.
Banorët e tyre janë ata që falen natën, agjërojnë, flasin fjalë të mira dhe janë bamirës.

Robi do ketë në Xhennet një çadër prej perle e hapur nga brenda. Ky është krijimi i Mëshiruesit.
Ajo është 60 milje e lartë. Në çdo anë të saj gjenden grate më të bukura.

Besimtari shkon tek të gjitha e ato nuk e shohin njëratjetrën ngaqë është vend shumë i madh.
Në të ka dhoma të veçanta dyert e tyre janë prej ari dhe margaritari të zbukurara me korale.

Këto çadra janë në koshpte buzë lumenjve që rrjedhin.
Në çadra ndodhen ato (huri) që po të dalin para diellit dhe hënës ke për të thënë që është bërë eklipsi I tyre.
Sa e sa plagë dhe mall ka në zemër për këto çadra.

Në to ka hurij që ulin shikimin, të mira në sjellje, të bukura, nuk ka si ato në bukuri.
Të mira në sjelljet e tyre, të bukura në fytyrat e tyre e kështu e mira dhe bukuria është përputhur (tek to).
 
Ky është malli o vëllezër. Kur të vendosen banorët e Xhennetit në kështjellat dhe çadrat e tyre u jep Allahu rrizkun tyre i cili u sjell atyre kënaqësi, fruta të shumëllojshme që të hanë prej tyre dhe u sjell lumenjtë që të pijnë prej tyre.
 
 
SHKEPUTUR NGA LIBRI:  “FRIKA PREJ XHEHENEMIT DHE MALLI PER XHENET” Abdurrahman Ibn Rexheb
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Portat e xhenetit dhe hapja e tyre...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: