islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty20%AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty7%AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty7%AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty7%AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty7%AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty7%AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty7%AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty37%AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! Empty
MesazhTitulli: AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!!   AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!! EmptyMon 24 May 2010 - 21:53

Krahes asaj qe Kur'ani Kerim bene diferencimin e As'habeve,ne baze te pranimit te Fese Islame,dhe ne baze te sakrifices dhe kontributit qe dhane per ket dine,ne pergjithsi ata kan aritur qe te fitojne knaqsine e All-llahut subhanehu Veteala. Ku All-llahu Subanehu Veteala ne Kur'ani Kerim thot:

All-llahu është i kënaqur me të hershmit e parë prej muhaxhirëve (migruesve) dhe prej ensarëve (vendasve-ndihmëtarë) dhe prej atyre që i pasuan ata me punë të mira, e edhe ata janë të kënaqur ndaj Tij. Atyre u ka përgatitur xhennete, në të cilët rrjedhin lumenj, ku do të jenë përjetë të pasosur. E ky është fitim i madh.
(Tevbe) 100

Vërtet, All-llahu qe i kënaqur me besimtarët kur ata nën hijen e atij druri të zotoheshin ty dhe Ai e dinte se ç'kishin zemrat e tyre, andaj u dhuroi qetësimin dhe së shpejti i shpërbleu me një fitore (çlirimin e Hajberit).
(Fet'h) 18.

Muhammedi është i dërguar i All-llahut, e ata që janë me të (sahabët) janë të ashpër kundër jobesimtarëve, janë të mëshirshëm ndërmjet vete, ti i sheh kah përulen (në rukuë), duke rënë me fytyrë në tokë (në Razz), e kërkojnë prej All-llahut që të ketë mëshirë dhe kënaqësinë e Tij ndaj tyre. Në fytyrat e tyre shihen shenjat e gjurmës së sexhdes. Përshkrimi i cilësive të tyre është në Tevrat dhe po ky përshkrim është edhe në Inxhil. Ata janë si një farë e mbjellë ku mbin filizi i vet, e ai trashet, përforcohet dhe qëndron në trungun e vet, ajo e mahnit mbjellësin. (All-llahu i shumoi). Për t'ua shtuar me ta mllefin jobesimtarëve. All-llahu atyre që besuan dhe bënë vepra të mira u premtoi falje të mëkateve dhe shpërblim të madh.
(Fet'h) 29
Kur'ani e pershkruan jetene tyre te ndersjell,mardhenjet vllazerore,modestin.sakrificen,dhe kujdesin per krierjen e detirimeve fetare.
Dijetaret e medhjej Islame kane bere klasifikimin e tyre,ne disa kategori dhe ata jane:..
As'hab te cilet te paret e pranuan Fene Islame.
As'hab te cilet moren pjese ne betejen e Bedrit
As'hab te cilet moren pjes ne Betejen e Uhudit.
As'hab te cilete moren pjes ne çlirimin e Mekes
As'hab te cilet u dalluan ne baze te grades(Hulefai Rashidin)
As'hab te cilete u lajmruan qe ne kete Bote me Xhenet.
Dhe As'hab te cilet qysh ne femirij e pane Pejgamberin s.a.v.s,ne çlirimin e mekes dhe ne Haxhin e Lamtumires,etj
Tashe do te mundohemi te flasim nje nga nje per keta kategori te As'habeve qe te mesojm diça reth jetes se tyre,
As'habete e Muhamedit .s.a.v.s te cilet te paret e pranuan Islamin ishin:
Ebu Beker bin Kuhafe,Ali Bin Ebi Talib,Zejd Iben Harithe,Uthman Bin Affan,S'ad Bin Ebi Vekkas,
Zubejr Bin Avvan,Amar Bin Jasir,Bila iben Rabah,Abdurrahman bin Auf,Hamza etj.

As'hab ne grad me te larte, ne ruge te drejt jan kater?
Ebu Beker el-sidik.
Omer bin Hatab.
Othman Bin Afan.
Alijj Bin Ebi Talib.
Ata te cilet Muhamedi s.a.v.s i pergezoj me xhenet qyshe ne ket Bote jan:
1 Ebu beker Essiddiku 

2 Omer el faruku

3 Osman ibn afan 

4 Ali ibn Ebi Tzlibi 

5 Talha ibn Abdullah 

6 Zuber ibn Avami 

7 Abdurahman ibn Aufi 

8 Sead ibn Ebi Vekasi 

9 Seid ibnu Zejd dhe 

10 Ebu Ubejde ibnul Xherahi
E lusim All-llahun Subhanehu Veteala qe te gjith keta As'hab Zoti t'i meshiron dhe neve inshAll-llahu Teala,edhe neve na ban te mundshem qe t'i ndjekim keta As'hab te shquar dhe se bashu na takon ne xhenet AMIN

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
AS'HABET E MUHAMEDIT S.A.V.S SHOQRIJA ME E LAVDRUAR NE HISTORI!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi Ligjislativ :: As`habët r.a-
Kërce tek: