islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty20%Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty7%Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty7%Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty7%Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty7%Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty7%Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty7%Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty37%Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... Empty
MesazhTitulli: Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet...   Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet... EmptySat 16 Nov 2013 - 12:08

- Kur zemrat e muslimanëve të thonin tekbiret e bajramit, ashtu siç i thonë gjuhët e tyre, përsëri do të ndryshonin rrjedhat e historisë.

- Kur muslimanët do të tuboheshin rreth të drejtave të tyre, siç tubohen rreth Qabesë, askush nuk do t’i sulmonte.
- Kur do të qëndronin në një saff pas një udhëheqësi, ashtu siç qëndrojnë në namaz, askush nuk do t’u mund t’u dilte para.

- Kur do të lidheshin shpirtrat e tyre ashtu siç lidhen duart e tyre gjatë përshëndetjes, do të ç’rrënjosnin plotësisht mosmarrëveshjet dhe ndarjet mes tyre.

- Kur do të buzëqeshnin shpirtrat e tyre ashtu siç buzëqeshin buzët e tyre, do të ishin populli më i lumtur në këtë nënqiell.

- Kur do të sakrifikonin egon e tyre, ashtu siç sakrifikojnë kurbanet, çdo ditë e tyre do të ishte Bajram.

- Kur do t’i dëshironin tjetrit atë që ia dëshirojnë vetes do ta mbjellin dashurinë dhe do ta largonin urrejtjen mes tyre.

- Kur do t’u zbukuroheshin me ahlakun më të bukur ashtu siç veshin teshat më të bukura, do të ishin populli më i bukur në botë.

- Kur pasurinë e tyre të dashur do ta pastronin me zeqatë, nuk do të kishte asnjë njeri të varfër në Tokë.

Ky është një apel për meditim, pastaj për ndryshim, sepse neve nuk na ngjanë jashtë se të jemi ashtu siç dëshiron Allahu i Madhërishëm:
“Ju jeni populli më i mirë që është paraqitur në tokë…”


Të përmirësojmë veten që  Allahu të ndryshoj gjendjen tonë: “Allahu nuk e ndryshon gjendjen e një populli derisa ai të ndryshoj veten.”


Shkruan: dr. Zuhdija Adilović
Përshtati: Arsim Dauti (Breziiri)
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Kur muslimanët do të ishin musliman të vërtet...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: