islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! Empty
MesazhTitulli: Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!   Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyMon 24 May 2010 - 19:45

Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!


Freitag, 14. Mai 2010 um 00:36Një tregim shumë prekës i vogëlushes Berae

Ajo është një vajzë egjiptiane, quhet Berae, është 10 vjeçe. Është
fëmija i vetëm në familje. Prindërit e saj janë mjek dhe udhëtuan në
Arabinë Saudite për të punuar në një prej spitaleve atje.

Beraeja është shumë e zgjuar, saqë e mësoi tërë Kuranin përmendësh dhe
rregullat e tij në këtë moshë kaq të hershme. Mësoi në Saudi në një
prej shkollave më të mira. Mësuesja e saj gjithnjë i thoshte: “Ti
gjithsesi do duhej të ishe në një klasë më lartë se që je tani”.

Familja e saj ishte një familje e vogël dhe besimtare. Papritmas një
ditë nëna e saj ndjeu një dhimbje të madhe që nuk e kishte ndier kurrë
më parë. Pas analizave mjekësore u konstatua se ajo ishte e sëmurë nga
kanceri. Nëna mendoj gjatë se si ta lajmëroj të bijën e saj që një ditë
kur të zgjohet nga gjumi nuk do ta gjejë atë. Më në fund pas një
mendimi të gjatë i tha asaj: "Oj Berae, unë do të paraprij ty në
Xhennet. Kur'anin që e ke mësuar duhet ta lexosh çdo ditë në mënyrë që
ai të mbrojë ty në dynja”.

Nuk e kuptoj qartë Beraeja nënën e saj, mirëpo ajo e ndjeu një ndryshim
kur shihte nënën e saj duke shkuar nëpër vizita mjekësore rregullisht.

Beraeja shkonte në mëngjes në shkollë dhe kthehej pas mësimit në spital
tek nëna e saj. I lexonte Kuran dhe qëndronte me të derisa kthehej
babai i saj nga puna dhe e merrte atë.

Në mëngjesin e një dite ishtë një thirrje e emergjente nga spitali për
babain e Beraes ku e informuan se gjendja shëndetësore e gruas së tij
po keqësohej, dhe se ai duhet te vinte në spital sa më shpejt. Doli me
shpejtësi nga puna dhe shkoi në shkollë për ta marrë Beraën.

Posa arritën në spital, babai kërkoi nga Beraeja të qëndroj në veturë
derisa të kuptoj diç rreth shëndetit të gruas dhe të kthehet ta marrë
Beraen që ta shoh nënën e saj. Ai nuk deshi qe vajza e tij ta
shoqëronte në këtë vizitë që të mos e shihte nënën e saj në atë
gjendje. Babai i saj doli me shpejtësi nga vetura, sytë i kishte të
mbushur me lot , mendjen e kishte te gruaja e tij, gjatë kalimit të
rrugës e goditi një veturë ku vdiq menjëherë. Doli Beraeja me shpejtësi
nga vetura duke qarë me lot në sy u hodh në krahët e babait të saj të
vdekur .

Tragjedia e Berasë u thellua vetëm pas pesë ditëve kur i vdes edhe nëna, mbetet e vetmuar dhe pa asnjë të afërm në atë vend.

U tubuan shokët e babait të saj dhe disa bamirës nga Egjipti dhe Arabia
Saudite për të gjetur një zgjidhje për Beraen, mirëpo ajo gjatë asaj
kohe ndjeu një dhimbje të madhe dhe pas disa analizave mjekësore u
konstatua se ajo ishte e sëmurë nga e njëjta sëmundje që kishte pasur
nëna e saj. Të gjithë u mërzitën dhe i kaploi një pikëllim i madh,
ndërsa Beraeja buzëqeshi dhe tha: “Tash do të shkoj te prindërit e mi”.
Të gjithë mbetën të habitur, tërë këto sprova në kokën e një fëmija kaq
të vogël, dhe kjo ishte durimtare dhe e kënaqur me caktimin e Allahut.

Nëpër Arabinë Saudite filloi të përhapet lajmi i saj. Një bamirës e
mori përgjegjësinë për mjekimin e saj. Ai e mori atë dhe e dërgoi në
një spital në Britani. Ajo tani gjendet në këtë spital dhe një nga
televizionet saudiane e thërret shpesh në telefon për të kuptuar
gjendjen e saj dhe kërkon nga ajo të lexoj Kuran. Ajo gjatë telefonatës
lexon Kuran e nganjëherë ndonjë ilahi apo poezi dhe bën dua për
prindërit e saj, ku zëri i saj i bukur bëri të qajnë miliona njerëz.

Pas disa analizave të thella mjekët erdhën në përfundim se duhet t’i
prehën dy këmbët për shkak të përhapjes së sëmundjes, pas një kohe
sëmundja i kaloi në kokë ku tash pritet të operohet për këtë.

Në fund kërkojmë nga ju që të bëni dua për shërimin e saj.Për të dëgjuar zërin e saj të bukur që i bëri të qajë miliona njerëz klikoni faqet më poshtë:

Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Albi-ibro
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar
Albi-ibro

Numri i postimeve : 1471
Data e regjistrimit : 06/05/2010
Mosha : 46
Nacionaliteti-Sheti : Hamburg-Germany

Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!   Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyMon 24 May 2010 - 19:46

Për të dëgjuar zërin e saj të bukur që i bëri të qajë miliona njerëz klikoni faqet më poshtë:


Allahu ju shperbleft per postimin.
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Mbrapsht në krye Shko poshtë
admirimi
Antarë-Fillestar
Antarë-Fillestar


Numri i postimeve : 47
Data e regjistrimit : 18/05/2010

Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!   Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyTue 25 May 2010 - 23:18

vallahi un nuk di kon nuk e bon me qajt kjo ngjarje e ksaj bije muslimane vallahi njerz kohen kur kam qajt kam qajt shum edhe vetin se mu duk se e shihja duke fluturua neper xhenetet e larta e qka kemi bo na per ta,vallahi mjer per ne nese nuk na kap meshira e shefati i Allahut....ALLAHU EKBER
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!   Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyWed 26 May 2010 - 0:44

Subhanallah nuk di a mbetet ndonje sy pa lotuar për këtë zë Allahu e shëroft dhe me Xhenent e gradoft vallahi kam qajt edhe unë e ti vlla gjithashtu Allahu mos ti mungoft sevapet dhe këtë postim ta zavendësoft me xhenentul firdaus...amiin

Allahu ju shperbleft per postimin.
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
REJHANA-ENSAR
Moderator
Moderator
REJHANA-ENSAR

Numri i postimeve : 811
Data e regjistrimit : 07/07/2010
Mosha : 33
Nacionaliteti-Sheti : stuttgart

Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!   Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! EmptyFri 9 Jul 2010 - 22:56

Ue Selamun Alejkum ue rahmethullahi ue barekatehu

Allahu Ekber Allahu Ekber Allahu Ekber


Allahu te shperbleft vella per ket tregim Allahu te rujt

O Allah ke meshir o zoti im per krijesen tende te vogel dhe te sinqert , ashtu siq pate meshir ndaj te derguarve te Tu dhe roberve te Tu Allahume amin

O Allah nese jeta esht me e nevojshme per ket krijes tende sheroje me fuqin tende qe se posedon as kush tejter pos Teje

O Allah nese vdekja esht me e nevojshme bashko me prinderit e saj ne gjenetul firdeuws te lutem o Allah Krijues i Qjejve dhe i Tokes dhe i Gjithsis Allahume amin
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://wwww.islami-eshte-drit.albanianforum.net
Sponsored content
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! Empty
MesazhTitulli: Re: Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!   Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!! Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Një tregim (ngjarje e vertete) i vogelushes qe te ben per te qare !!!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: