islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty20%Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty7%Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty7%Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty7%Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty7%Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty7%Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty7%Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty37%Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures Empty
MesazhTitulli: Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures   Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures EmptyMon 11 Nov 2013 - 18:46

Historia e këtij muaji dhe kësaj dite
Allahu xh.sh. e veçoi muajin Muharem me disa veçori, pasi është edhe muaji i parë i vitit hixhrij, në kalendarin të cilin e caktoi halifja i dytë Umeri r.a. në vitin 637,  kur dihet se këtë muaj Allahu xh.sh. e dalloi duke e shpallur si muaj i shenjtë në të cilin është e ndaluar lufta, krahas me muajin Rexheb; Dhul-kade dhe Dhul-Hixhxhe. Ashtu siç ceket në Kur‘an: “Te All-llahu numri i muajve është dymbëdhjetë (sipas hënës), ashtu si është në librin e All-llahut prej ditës kur krijoi qiejt dhe tokën. Prej tyre katër janë të shenjtë…” (Teube, 36).
Thuhet se me këtë datë, konkretisht 10 Muharem, kanë ndodhur ngjarje të ndryshme te të Dërguarit e më hershëm, si p.sh. Allahu xh.sh. në këtë ditë krijoj qiejt, tokën, malet, detet, yjet, Arshin, melekët, Ademin a.s., në këtë ditë atij ia pranoi pendimin, shpëtimi i Nuhit a.s. nga Tufani dhe ndalja e tij në kodrën Xhudije, lindja e Ibrahimit a.s. si dhe shpëtimi i tij nga zjarri i Nemrudit, në këtë ditë iu dërgua dashi si kurban në vend të djalit të tij Ismailit, shërimi i Ejubit a.s. nga sëmundja e rëndë e cila e kaploi dhe e cila zgjati 7 vjet, dalja e Junusit a.s. nga barku i balenës, nxjerrja e Jusufit a.s. nga pusi ku e kishin hedhur vëllezërit e tij, takimi i Jakubit a.s. me birin e vet Jusufin a.s., ngritja e Isaut a.s. në qiell dhe shpëtimi i tij nga populli zullumqarë. Por, kjo ndërlidhje e ditës së 10 të muajit Muharem, me të gjitha këto ndodhi, është e shtuar dhe nuk ka të bëj me realitetin, këto ngjarje janë të vërteta, por nuk do të thotë se kanë ndodhur të gjitha me datën 10 Muharem, andaj këto ndërlidhje nuk janë të vërteta dhe pa bazë.
Por, në këtë ditë ndodhi vrasja e nipit të të Dërguarit sal-lallahu alejhi ve sel-lem, djalit të Aliut r.a. imam Huseinin r.a., vrasje e cila ndodhi në Kerbela më 10 Muharrem të vitit 61 hixhrij1, kurse sot, në këtë ditë, pra me 10 Muharem, Shiitët bëjnë rrahjen e vetes si sakrificë për imam Huseinin, ndërsa Rafiditët festojnë në këtë ditë, gëzohen në shenjë armiqësie ndaj Shiitëve.
Vlera e ditës së Ashurasë sipas haditheve
Imam Buhariu dhe Muslimi përcjellin një hadith nga Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ku thotë:“Ditën e Ashurasë, nëse do, agjëro”2
Transmetohet nga Aisheja r.a. e cila ka thënë: “Se i Dërguari sal-lallahu alejhi ve sel-lem në fillim obligoi agjërimin e ditës së Ashurasë, e kur u bë farz Ramazani (në vitin e dytë hixhrij), Kush dëshironte të agjëroj ditën e ashures, agjëronte, e kush donte, hante”3.
Përsëri përcjell Aishja r.a.h. e cila ka thënë: “Kurejshët në periudhën e injorancës agjëronin në ditën e Ashurasë, po ashtu edhe i Dërguari sal-lallahu alejhi ve sel-lem e ka agjëruar në atë periudhë, kur erdhi në Medine, ai vazhdoi agjërimin e kësaj dite dhe urdhëroi që të agjërohet, por kur u bë obligim agjërimi i muajit Ramazan, e la agjërimin e ditës së Ashurasë, pastaj kush donte e agjëronte, e kush donte nuk agjëronte”4. Shohim se në fillim agjërimi i ditës së Ashurasë ishte obligim, por më pas, kur agjërimi në Ramazan bëhet farz, agjërimi i Ashurasë shndërrohet në agjërim vullnetar, pra, nuk është agjërimi i kësaj dite tash për ne obligim, por është mirë të agjërohet, për shkak të vlerës së theksuar të kësaj dite, siç përmend edhe Ebu Isa et-Tirmidhiu.
Transmeton Humejd bin Abdur-Rahman r.a. se ka dëgjuar Muavij ibën Sufjan r.a. në ditën e Ashurasë, nga minberi duke thënë: “O banorë të Medines, ku janë dijetarët tuaj? E kam dëgjuar të Dërguarin sal-lallahu alejhi ve sel-lem duke thënë: “Kjo është dita e Ashurasë, e Allahu nuk ju obligoj me agjërim, kush të donë, le të agjëroj, e kush të donë le të bëj iftar”5
Transmeton Ibn Abbasi r.a. se kur erdhi Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem në Medine, pa se jehudët agjërojnë në ditën e Ashurasë, ai tha: “ Çka është kjo?, ata thanë se Kjo është ditë e mbarë, në këtë ditë Zoti i shpëtoi Beni Israilët nga armiku i tyre, e këtë ditë agjëroi edhe Musa a.s. E pejgamberi a.s. tha: “Unë jam më afër me Musaun a.s. sesa ju” agjëroi këtë ditë dhe urdhëroi të agjërohet6
Po ashtu transmeton Ebi Musa r.a. se jehudët e kishin marrë ditën e Ashurasë si festë, kurse i Dërguari sal-lallahu alejhi ve sel-lem tha: “Agjëroni edhe ju”7
Transmeton Ibn Abbasi r.a. i cili thotë: Nuk di te ketë agjëruar Pejgamberi alejhi’s salatu ve’s selam ndonjë ditë, që shpresonte të ketë vlerë më shumë se sa ditët e tjera, përveç këtyre ditëve: “Ditën e Ashures dhe këtë muaj, pra muaji Ramazan”.8
Transmeton Seleme bin Ekve‘i r.a. i cili thotë: Urdhëroi i Dërguari sal-lallahu alejhi ve sel-lem një njeri që të thërras ndër njerëzit se “Kush ka ngrënë le të mos haje deri në mbrëmje, e kush nuk ka ngrënë, le te agjëroj, sepse kjo ditë është Dita e Ashurasë”9
Transmeton Hakem bin A‘rexhi r.a. i cili thotë: Shkova tek Ibn Abbasi r.a. e takova afër Zemzemit. Ishte duke pushuar i mbështetur me kokë mbi gunën e tij. I thashë: Më trego për ditën e Ashurasë, cila është ajo ditë që ta agjëroj? Ai tha: Kur ta shohësh hënën e re të muajit Muharem, atëherë llogariti ditët, ashtu që në mëngjesin e të nëntës, të jesh agjërueshëm. I thash: A kështu ka agjëruar Muhamedi sal-lallahu alejhi ve sel-lem? Ai tha: Po”10
Shumica e dijetarëve qëndrojnë në konstatimin se dita e Ashurasë është dita e 10-të e muajit Muharem, kurse Ibn Abbasi r.a. konsideron se dita e 9-të është dita e Ashurasë. Qëndrimin e Ibn Abbasit, imam Neveviu është munduar ta përputh me hadithet e sakta dhe ka konstatuar se tek arabët ka qenë traditë që ditën e pestë, në të cilën deveve u kanë dhënë ujë për të pi, e kanë quajtur dita e katërt. Ngjashëm kështu i kanë thirrur edhe ditët tjera. Kështu që në pajtim me këtë traditë, dita e nëntë, në realitet është dita e dhjetë.
Por, transmetimi tjetër nga Ibn Abasi r.a. e konfirmon këtë të dhënë, ku Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thënë: “I Dërguari i Allahut ka urdhëruar agjërimin e Ashurasë në ditën e dhjetë (të Muharemit)”.*
Transmeton Ibn Abbasi r.a. se kur i Dërguari sal-lallahu alejhi ve sel-lem agjëroi dhe urdhëroi për agjërimin e ditës së Ashurasë, i thanë: O i Dërguari i Allahut, por kjo është një ditë të cilën e madhërojnë jehudët dhe krishterët? E i Dërguari i Allahut tha: “Nëse arrij të agjëroj vitin tjetër, do të agjëroj edhe të 9-tën”, por në vitin tjetër ndërroi jetë.11 Kurse tek imam Ahmedi gjendet thënia: “Agjëroni Ditën e Ashurës dhe dallohuni nga çifutët. Agjëroni një ditë para apo një ditë pas saj”.
Transmeton Ebu Katade r.a. se Pejgamberi sal-lallahu alejhi ve sel-lem ka thënë: “Për agjërimin e ditës së Ashurasë, shpresoj se Allahu do ti fshij mëkatet e një vitit”.12
Vlera e muajit Muharrem
Transmeton Ebu Hurejre r.a. se i Dërguari i Allahut ka thënë: “Agjërimi më i vlefshëm  pas muajit Ramazan është në muajin Muharem dhe namazi më i vlefshëm pas farzeve është namazi i natës”.13
Transmeton Aliu r.a. se në një rast, një sahabi e pyeti Pejgamberin sal-lallahu alejhi ve sel-lem: Cilin muaj pas Ramazanit ta agjëroj? Ai i tha: “Nëse do të agjërosh pas Ramazanit, agjëro në muajin Muharem, ai është muaji i Allahut, në të ka një ditë ku Allahu xh.sh. i ka falur njerëzit (që kanë jetuar më herët), e në të do ti fal edhe popujt tjerë (të cilët do të vijnë më pas).14
El Mubarekfuri dëshmon se këtu është fjala për të mëparshmit, ata kanë qenë populli i Musës a.s. të cilëve Allahu xh.sh. ua ka falur dhe i ka shpëtuar prej Firaonit, kurse ata që do të vijnë më pas, janë populli i Muhamedit sal-lallahu alejhi ve sel-lem.
Çka duhet dhe çka nuk duhet të bëjmë për këtë ditë
Një e vërtetë reale është se njerëzit kanë shpikur shumë gjëra, si pasojë e mendimit të gabuar të disa liderëve të fraksioneve të humbura, si të Shiitëve dhe Bektashive, andaj ne duhet të dimë se çka kërkohet nga ne si mysliman për këtë ditë, e çka jo. Pra, e kemi për obligim të dimë të vërtetat Islame, që mos i mohojmë ato që kanë bazë, e të praktikojmë ato që nuk kanë bazë fetare. Kjo vërehet shumë në mesin tonë.
Kjo ditë, na përkujton një ditë të gëzuar por edhe të dhimbshme. Dita e gëzuar, për të cilën e pamë se edhe vet i Dërguari sal-lallahu alejhi ve sel-lem e bëri agjërimin, ishte shpëtimi i Musaut a.s. me popullin e tij nga dora e Firaonit, pra, duhet të kuptojmë ndihmën e Zotit, të lutemi për ndihmë nga Ai dhe mos i humbim shpresat. Po ashtu, në këtë ditë ndodhi fatkeqësia e Kerbelasë, ku u vra nipi i të Dërguarit sal-lallahu alejhi ve sel-lem, por pikëllimin nuk e shprehim ne myslimanët, siç e shprehin Shiitët, duke dalë rrugëve të qytetit dhe duke e gjakosur trupin, përmes së cilës japim një pasqyrim të gabuar mbi Islamin, ku shumë antiislamist, kur kritikojnë fenë tonë, në video projekte japin skena nga festimet shiite, sikur ato përfaqësojnë Islamin, kurse tek ata që nuk kanë njohuri mbi islamin, mund që të mbjell mendim se në fakt ajo është e vërteta.
Nuk ka ndonjë argument apo hadith i cili thotë se duhet njeriu të pastrohet (të merr gusël) për këtë ditë, përpos nëse është nevojë trupore apo pastrim me rastin e ardhjes prej pune, etj.
Po ashtu nuk transmetohet ndonjë lloj namazi apo lutje në këtë ditë, vizita e varreve apo leximi 1000 herë suren Ihlas, për të cilat kanë shpikur hadithe të fabrikuara, e të cilat nuk meriton të merren në konsideratë.
 
Shkruan:  Shaban Tairi/Brezi i ri
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vlera e muajit Muharrem dhe e ditës së Ashures
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: