islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
23 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 23 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty96%Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty0%Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty0%Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty0%Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty1%Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty2%Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje hoxhes..rreth imanit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
MesazhTitulli: Pyetje hoxhes..rreth imanit   Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 7 Nov 2013 - 21:15

Eselamu alejkum we rahmetullahi we berekatuhu hoxh i nderuar,kisha nje pyetje.
Ka nje koh gati 2 muaj e ca qe kam nje shqetsim dhe qe po me shkatrron per brenda,ka qe 2 muaj qe me ka kap nje plogeshti apo pertes per namaz,mirpo Pyetje hoxhes..rreth imanit 61460 namazin nuk e kam lene dhe po e fal me zort por e keqja esht qe sa hyj ne namaz sikur nje send me shtregon ne kraheror me duket sikur me peshon nje pesh e rend dhe sikur ma mer frymen gjat namazit dhe sa dal prej namazi sikur lirohem nga ajo pesh.Me perpara bejsha shum dhiker dhe dergosha salavate mirpo tani as ato nuk mundem ti bej sa her mundohem te bej dhiker prap me shtergon kraherori dhe me merret fryma,nuk edi se cka esht kjo pun .
Gjithashtu po para 2 muajve erdhi nje lypse tek un dhe kerkonte para,un i dhash ca para dhe kur ja dhash parat me shikoi ne sy dhe me tha se ti ke nje te ardhme te ndritur un i thash ate din vetem Zoti dhe i thash qe te largoheshte sepse kisha frik mos bija ne kufer,ajo qeshi me ironi dhe iku ,mirpo ftyren e saj akoma e kam para syve un se kam len namazin, fal namaz por qe nga ai moment nuk jam e koncetruar shum,me vijn lloj lloj mendimesh te keqija eudhubilah 
si per Allahun por edhe per fen,asnjerit nuk i kam then keto mendime,mundohem ti largoj keto mendime po prap sme len rehat...Ju lutem me keshilloni se si ti largoj keto shqetsime cfar pjese te kuranit duhet te lexoj sepse kam frig se mos po dal prej feje,dhe cdo ibadet qe kam bere si agjerim,faljae namazit, dhikri me duket sikur Allahu nuk mi pranon...Ma beni hallall qe e kam zgjat si shum teper ama skam kujt ti drejtohem tjeter sepse vetem un ne familje mundohem ti kryj obligimet fetare asnje tjeter nuk esht i udhezuar.....ma beni hallall edhe nje her dhe Allahu ju shperbleft..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes..rreth imanit   Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 7 Nov 2013 - 23:24

We alejkumu selam gjithashtu une do te pergjigjem ne pyetjen tuaj ne baz te njohurive te mija dhe kur hoxha te inkuadrohet le te shton dicka.
E lexova pyetjen tuaj me kujdes dhe erdha ne perfundim se tek ju qendron vetem nje problem e ajo eshte sulmet e shejtanit.
Shejtani moter mundohet ne cdo menyre qe ta shqetson birin e Ademit dhe ate me lloj lloj menyra, duke i hedhur frig,vesvese,duke ja paraqitur ne krye lloj lloj mendimesh bilem edhe mendime te kufrit e shirkut.
Sulmi i tij eshte me shume ne namaz sepse robi kur eshte ne namaz eshte me afer Allahut xh.sh e i mallkuari vete e ka treguar tek biseda e shejtanit me Muhamemdin a.s se cka i ndodh shejtanit kur robi ngritet per te falur namaz une per tet qetesuar ty do ta sjelli nje pjes nga ajo bised:

Pejgamberi a.s.: Si është gjendja jote kur umeti im ngritet të falin namaz?
 
Iblisi: o Muhamed me (godisin) kapin ethet dhe dridhjet.
 
Pejgamberi a.s.: E pse o i mallkuar?
 
Iblisi : Sepse kur robi i All-llahut bënë Razz për All-llahun, All-llahu ia ngrit atij gradën.

Te njejten gje i mallkuari mundohet ta ushtron tek robi kur ngritet per ne namaz vetem e vetem ta largoje nga namazi por besimtari i perballon ksaj gjendje sepse eshte kalimtare e i mallkuari do te lodhet.

Shiko cfar metoda punon i mallkuari per ta larguar nga namazi ne vijim:


O Muhamed ka nga umeti yt që e vonojnë namazin orë pas ore e kur donë ta falin namazin u bëjë vesvese e u them ke kohe për namaz ti je në punë, gjersa e vonon namazain dhe nuk e fal në kohën tij por jasht kohe e atëherë goditet më të në fytyrë, e 
nëse ka sukses i bënë balle kësaj vesveseje atëherë e dërgoj një shejtan (djall) nga njerëzit që ta angazhoj dhe ta humb kohën e namazit, e nëse ka sukses edhe ndaj kësaj e le deri sa të hyjë në namaz e atëherë i them shiko djathtas shiko majtas e ai shikon. e atëherë e preku fërkoi me dorë fytyrën e tij e puthi në mes të syve dhe i them ke bërë në (vepër) punë që nuk rregullohet kurrë e ti e din o Muhamed se kush bënë lëvizje shumë në namaz atëherë goditet më të (me namaz në fytyrë), e nëse falet vetëm atëherë e (urdhëroj) nxis që të ngutet e atëherë falet sikur pula kur han kokrra ai nxiton në ngrëne (ju turret kokrrave), e nëse ka sukses ndaj kësaj dhe falet me xhemat e frenoj me një fre (ja vendosi një fre) pastaj e ngris kokën e tij para se ta ngris imami dhe e vendosi atë para se ta vendos imami dhe ti e din që ai që vepron kështu e ka pirsh namazin e tij, dhe All-llahu e shndërron kokën e tij ne kokë gomari në Ditën e Kijametit, e nëse ka sukses ndaj kësaj atëherë e nxis (urdhëroj) që të kërcet me gishta sa është në namaz gjersa të bëhet prej falënderuesve të mijë e ai është në namaz, e nëse ka sukses ndaj kësaj atëherë i fryj në hun deri sa ta hap gojën e ai është në namaz e nëse nuk me vendos dorën në gojë hynë shejtani në brendi të tij dhe ja shton dëshirat në këtë botë dhe dashurin ndaj saj e atëherë është dëgjues dhe nënshtrues i imi, e ku është lumturia e umetit tënd e unë jam udhëheqës i të dobëtëve unë ua humbi namazin e u them: nuk është namazi për ty por për ata që i ka begatuar All-llahu xh.sh. me shëndet sepse All-llahu xh.sh. thotë: "Nuk ka vështirësi (nuk është obligim) për të sëmurin, e nëse e humb namazin e endet kot deri sa të vdes si pabesimtarë e nëse vdes si lënës i namazit kur është, i sëmur kur ta takoi All-llahun xh.sh. ai (All-llahu xh.sh.) do te jetë i zemëruar me të, o Muhamed nëse të kam gënjyer ose mashtruar lute All-llahun që të më bëjë hi e pluhur, o Muhamed a po gëzohesh me umetin tënd e unë i nxjerri një të gjashtën e umetit tënd nga islami?

Keto fjal ia tha i mallkuari Muhammedit a.s pasi qe Muhamemdi a.s e falenderoj Allahun per Ummetin dhe lumturin e tij shih se cka i tha Muhammedi a.s:


Pejgamberi a s. : Falenderimet i takojn All-llahut qe e ka bërë të lumtur umetin tim e ty të keq të pa lumtur të mjerë deri në ditën e kiametit.
 
Iblisi : Sa larg, sa larg...ku është lumturia e umetit tënd kur unë jam gjallë deri në Ditën e Kiametit! E si gëzohesh me muetin tënd e unë ju hyjë atyre ne venat e gjakut e në mish e ata nuk më shohin mua, pasha atë që më ka krijuar dhe më ka dhënë mundësin që të shfaqem deri në Ditën e Kiametit (ringjalljes) do t'i mashtroj të gjithë, të dijshmin e të diturin, analfabetin e jo analfabetin, të shfrenuarin dhe robin përveç robërit e sinqertë të All-llahut.

Iblisi i mallkuar i tregoi Muhammedit a.s se ai nuk ishte vetem dhe se kishte shume bashkpuntor dhe femije ja shih fjalet e tij:


O Muhamed a nuk e din që unë i kam (70000) shtatëdhjetë mijë fëmijë, dhe në çdo njërin prej tyre gjenden nga (70000) shtatëdhjetë mijë (shejtan) djaj e disa nga ata i kam urdhëruar (autorizuar) qe të merren me dijetaret e disa prej tyre që të merren me rininë e disa prej tyre që të merren me të moshuarit e disa prej tyre që të merren me të dobëtit, kurse i riu entuziast nuk ka dallim mes neve dhe tyre ndërsa më fëmijët luajnë si të duan e disa prej tyre i kam obliguar që të merren me robërit e disa prej tyre i kam obliguar që të merren me ata që bëjnë jetë askete (Zuhd) hyjnë te ata dhe i nxjerrin prej gjendjes në gjendje tjetër prej një dere në tjetrën gjersa të shajnë për ndonjë shkak e atëherë e marr (u humbet) sinqeritetin dhe ata atëherë e adhurojnë All-llahun xh.sh. pa sinqeritet dhe ketë nuk e ndjejnë ata.
 
A e din o Muhamed që (prifti) murgu i sinqertë para All-llahut për shtatëdhjetë vite, dhe që shëroheshin të sëmurit nga lutjet (duatë) e tij atë se lëra rehat gjersa bëri zina (prostitucion) ka vrare dhe ka bërë mosbesim (kufer) dhe ky është ai që e ka përmend All-llahu xh.sh. në librin e tij të dashur ku thotë: "Sikurse shejtani kur iu thotë njerëzve mos besoni e kur nuk besojnë u thotë unë jam i pastër larg nga ti, unë vërtetë e kam frik All-llahun Zotin e botrave.
 
A nuk e din o Muhamed që gënjeshtra është prej meje dhe unë jam i pari që kam gënjyer, e kush gënjen ai është shoku im e kush betohet rrejshëm në All-llahun ai është i dashuri im.
 
A nuk e din o Muhamed që unë jam betuar rrejshëm në All-llahun kur u kam thënë: Ademit e Havës që unë jam këshillues i ju dyve (ju këshilloj)..Gë njeshtra është gëzimi i zëmrës sime (gëzim për zemrën time), përgojimi dhe thashethemet janë perimet e mija dhe gëzimi im ( kënaqësia ime), dëshmia e rrejshme është drita e syve të mi dhe kënaqesia ime, e kush betohet për shkurorëzim ngutet në mëkat edhe nëse vetëm një herë edhe nëse ka qenë i sinqertë, dhe vërtetë kush e ka (mësuar) bërë zakon për gjuhën e tij shkurorëzimin atij i bëhet haram gruaja e tij ! Pastaj nuk ndalen duke u shtuar ( shumuar) deri në Ditën e Kiametit dhe që të gjithë janë fëmijë të prostitucionit (k****) dhe hyjnë në zjarr (xhehenem) për shkak të një fjale.

Pejgamberi s.a.v.s ja beri edhe disa pyetje se kush eshte me i dahsur dhe me i yryer tek ai e nder te tjera ai ceki edhe keta:
Pejgamberi a.s.: Çka e dënon trupin tënd?
Iblisi: Pendimi (kërkimi falje para All-llahut xh.sh.) i penduesit.
Pejgamberi a.s.: Çka e pjek mërçin tënde?
Iblis: Të kërkuarit falje shumë para All-llahut xh.sh. natë e ditë.
Pejgamberi a.s.: Çka e poshtëron e benë të pikëlluar fytyrën tënde?

Iblisi: Sadakaja (lëmosha) e fshehtë (Kur jemi ketu ka mudnesi qe i mallkuari neper mes lypsit te jete paraqitur qe te ta largon qellimin tend dhe te thote se ti kinse te pret nje e ardhur e mire dhe ti te pushosh se lipuri ndaj Allahut dhe adhurimit ndaj Allahut se ja mua me pritka nje e mire e madhe mirepo pergjigja yte ka qene e mire dhe aspak me mos kesh dyshim ne kete mos le qe vesvesja e tij te mbisundon ne ty,se i mallkuari ka problem ndoshta me ty per kete gje ai perdor gjitha metodat te te devijon se ai me kende ka problem kush ja prish planet nuk e le te qete deri sa te lodhet e ense ai nuk lodhet ateher vete iblisi lodhet dhe te len rehat)
Pejgamberi a.s.: Çka i verbon (fshin) sytë e tu?
Iblisi: Namazi i sabahut.
Pejgamberi a.s.: Çka është ajo që t'i vendos frenat në kokën tënde?
Iblisi: Namazet e shumta në xhemat.
Pejgamberi a.s.: Kush është personi me i lumtur të ti (sipas teje)?
Iblisi: Lënësi i namazit me qëllim.
Pejgamberi a.s.: Cilët persona janë të pa fat tek ti?
Iblisi: Koprracët.
Pejgamberi a.s.: Çka të pengon në punën tënde?
Iblisi : Mexhliset (konferencat, konsultimet) e dijetarëve.

Pra e morem vesht se iblisi mundohet ne cdo aspekt ta devijon birin e Ademit pasi qe nje gje te till Allahu xh.sh ja ka pranuar kur e ka larguar nga meshira e Tij dhe e ka afatizuar deri diten e gjykimit e i mallkuari eshte zotuar se do ti devijon te gjithe qe do ta ndjekin ate dhe se do tu paraqitet nga para, pas nga e djathta nga e majta, do tju peshperit ne vesh do tju hedh frig,do tju qarkullon en gjak. E Allahu i tha ska problem ti devijo kend te mudnish se ty bashk em ata ndjeksit tuaj do te perfundoni en zjarr pervec roberve te sinqert.
Ndodh qe ju te jeni rob i sinqert e per kete mundohet qe ta ben planin e tij per tju devijuar por ju kaloni te gjitha keto veshtiresi sepse nuk jenie  vetmja qe keni keto probleme  jan gati s ete gjithe besimtaret sepse zaten me ata ka problem iblisi jo me ata qe jan ithtaret e tij.

Sa i perket lutjes nga shirku apo kufri e mos bish ne dyshim une do tju shkruaj ketu:
Ate te cilin e ka kapluar dyshimi ne ebsim duhet bere keto gjera:

  1. Duhet te kerkoj mbrojtje nga Allahu me (Eudhubilahi minesh shejtani raxhim)
  2. Duhet larguar nga ajo ne te cilen dyshon (ne kete rast mendimet dhe vesveset)
  3. Duhet te thote (Amentubil-lahi,ve rusulihi (Kam besuar Allahun dhe te Derguarin e Tij)
  4. Duhet te lexon fjalen e Allahut te Lartesuar:
(Huvel-Evvelu vel Ahiru vedh Dhahiru vel Batinu ve Huve bi kul-li shej'in alim)
"Ai. Allahu eshte i Pari dhe i Fundit, i Dukshmi dhe i Padukshmi, si dhe me i Dijshmi per cdo gje"

Duaja kudner vesveseve ne namaz dhe gjat leximit te Kuranit:
(Eudhu bil-lahi minesh-shejtani raxhim)
"Kerkoj mbrojtje tek Allahu nga shejtani i mallkuar" (dhe peshtin ne te majt tri here)

Duaja per largimin e djallit dhe vesveseve te tij:  1. Te kerkuarit mbrojtje prej Allahut te Lartesuar, prej tij.
  2. Kendimi i ezanit.
  3. Duate, dhikret dhe leximi i Kuranit.
Gjitahshtu shejtanin e largon marrja e abdesit, ulja per toke, apo alrja e gjith trupit pasi qe te tre keto elemente shejtanin e ndalojn pasi qe ai ehste nga zjarri uji e fik,,ai e urren token se Ademi a.s eshte nga toka dhe toka fik zjarrin.

Duaja e frikes nga shirku:

(All-llahume inni eudhubike en ushrike bike ve ene a'ëlemu ve estagfiruke lima la a'ëlemu)
"O Allahu im, kerkoj mbrojtjen Tënde nga shirku të cilin e di dhe kërkoj faljen Tënde për atë që nuk e di.

Duaja kudner kurtheve te shejtanit:
E’udhu bi kelimatil-lahi Et-támmáti el-leti la juxhávizuhunne berrun ve la faxhirun min sherri ma halaka, ve bere`e ve dher`e, ve min sherri ma jenzilu mines-semái, ve min sherri ma je’ëruxhu fíha, ve min sherri ma dhere`e fil-erdi, ve min sherri ma jahruxhu minha, ve min sherri fitenil-lejli ven-nehár, ve min sherri kul-li tárikin il-la tárikan, jatruku bi hajrin, já Rahmánu.

Kërkoj mbrojtje me fjalët e përsosura të All-llahut, të cilat nuk mund t`i tejkalojë asnjë bëmirës e as i prishur, nga dëmi i asaj që ka krijuar, nga dëmi i asaj që zbret nga qielli, nga dëmi i asaj që ngjitet në të, nga dëmi i asaj që është mbi tokë dhe i asaj që del nga ajo, nga dëmi i sprovave të natës dhe të ditës dhe nga dëmi i çdo udhëtari të natës përveç atij i cili vije me të mirë, o i Gjithmëshirshëm

Kjo ishte e gjitha sa i perket pyetjes suaj ne baz te njohurive tona Allahu e din me se miri.
wes-selamu alejkum
Me respekt Admin
www.islamieshtedrit.com

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje hoxhes..rreth imanit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes..rreth imanit   Pyetje hoxhes..rreth imanit EmptyThu 7 Nov 2013 - 23:36

Shum shum faleminderit admin per kete sqarim kaq te gjat dhete qart,dhe per kohen qe harxhuat per tu pergjigjur Allahu ju shperbleft me xhenet inshallah..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes..rreth imanit   Pyetje hoxhes..rreth imanit Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje hoxhes..rreth imanit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: