islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Brenda 1 minute...!!!... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Brenda 1 minute...!!!... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Brenda 1 minute...!!!... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Brenda 1 minute...!!!... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Brenda 1 minute...!!!... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Brenda 1 minute...!!!... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Brenda 1 minute...!!!... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Brenda 1 minute...!!!... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Brenda 1 minute...!!!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Brenda 1 minute...!!!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Brenda 1 minute...!!!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Brenda 1 minute...!!!... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Brenda 1 minute...!!!... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Brenda 1 minute...!!!... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Brenda 1 minute...!!!... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Brenda 1 minute...!!!... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Brenda 1 minute...!!!... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Brenda 1 minute...!!!... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Brenda 1 minute...!!!... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Brenda 1 minute...!!!... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Brenda 1 minute...!!!... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Brenda 1 minute...!!!... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Brenda 1 minute...!!!... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Brenda 1 minute...!!!... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Brenda 1 minute...!!!... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Brenda 1 minute...!!!... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Brenda 1 minute...!!!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Brenda 1 minute...!!!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Brenda 1 minute...!!!... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Brenda 1 minute...!!!... Empty20%Brenda 1 minute...!!!... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Brenda 1 minute...!!!... Empty7%Brenda 1 minute...!!!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Brenda 1 minute...!!!... Empty7%Brenda 1 minute...!!!... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Brenda 1 minute...!!!... Empty7%Brenda 1 minute...!!!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Brenda 1 minute...!!!... Empty7%Brenda 1 minute...!!!... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Brenda 1 minute...!!!... Empty7%Brenda 1 minute...!!!... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Brenda 1 minute...!!!... Empty7%Brenda 1 minute...!!!... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Brenda 1 minute...!!!... Empty37%Brenda 1 minute...!!!... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Brenda 1 minute...!!!...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Brenda 1 minute...!!!... Empty
MesazhTitulli: Brenda 1 minute...!!!...   Brenda 1 minute...!!!... EmptySat 2 Nov 2013 - 22:22

Vërtetë koha është jeta yte, në të cilën mund të shtosh shumë të mira, e të fitosh shumë shpërblime. Brenda një minuti, ti mund të përfitosh shumë të mira, mund të arrish shumë shpërblime, mund të ngritësh shkallët dhe vlerat tua, mund të pastrosh mëkatet tua. Brenda një minuti, në fletoren e veprave tua, mund të shkruhen shumë të mira, nëse din ti shfrytëzosh dhe ti ruash minutat tua!
 
1- Brenda një minuti, ti ke mundësi të lexosh suren Fatihah 7 herë, dhe në bazë të shpërblimit të çdo shkronje nga 10 të mira (sevape), shpërblimi i leximit të kësaj sureje arrin mbi 1400 të mira, e nëse e lexon 7 herë, atëherë shpërblimi me lejen e All-llahut do të arrijë në 9800 të mira. Dhe e gjithë kjo, brenda një minuti.
 
2- Brenda një minuti, ti ke mundësi të lexosh suren Ihlas (Kul huvAll-llahu ehad) 20 herë, dhe leximi i saj është sa një e treta e Kur'anit. Siç ka thënë Muhammedi (salallahualejhiveselem): "Pasha Atë në dorën e të cilit është shpirti im, ajo (sureja ihlas) është sa një e treta e Kur'anit" (Buhariu) sh.p.
 
3- Brenda një minuti, ti ke mundësi të lexosh një faqe nga Libri i All-llahut, subhanehu ve teala.
 
4- Brenda një minuti, ti ke mundësi të mësosh një ajet të shkurtër nga Libri i All-llahut, subhanehu ve teala.
 
5- Brenda një minuti, ke mundësi të thuash :"La Ilahe il-la All-llah,vahdehu la sherike lehu, lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve ala kul-li shej'in kadiir." (Nuk ka të adhuruar me meritë, përveç All-llahut, Një dhe i Pashoq, Atij i takon sundimi dhe lavdërimi, Ai është i Plotëfuqishëm mbi çdo send) 20 herë, dhe me këtë do të arrish shpërblimin sikur të kesh liruar 8 robër nga bijtë e Ismailit. Siç ka thënë Muhammedi (salallahualejhiveselem): "Nëse e thua këtë 10 herë, e ke shpërblimin sikur t'i keshë liruar 4 persona, nga bijtë e Ismailit." (Buhariu dhe Muslimi) sh.p.
 
6- Brenda një minuti, ke mundësi të thuash: "Subhanall-llahi ve bihamdihi" (I Lartësuar qoftë All-llahu dhe Atij i takon falenderimi) 100 herë, e kush e thotë këtë 100 herë në ditë, i fshihen mëkatet, edhe nëse ato janë sa shkuma e detit. (Buhariu dhe Muslimi).
 
7- Brenda një minuti, ke mundësi të thuash: "Subanall-llahi ve bihamdihi ,subhanall-llahil-Adhim." (I Lartësuar qoftë All-llahu dhe Atij i takon falenderimi, i lartësuar qoftë All-llahu i Madheruar) 50 herë, dhe këto dy fjalë janë: "Dy fjalë të lehta në gjuhë, të rënda në peshojë (në Ditën e Gjykimit), të dashura të i Gjithmëshirëshmi, subhanehu ve teala." (Buhariu dhe Muslimi).
 
8- Brenda një minuti, ke mundësi të thuash: "La haule ve la kuvete il-la bil-lah." (Nuk ka ndryshim e as fuqi, përveçse me All-llahun) më shumë se 40 herë, e kjo është "një arkë prej arkave të xhennetit." (Buhariu dhe Muslimi).
 
9- Brenda një minuti, ke mundësi të thuash:"La Ilahe il-la All-llah." (Nuk ka kush që meriton të adhurohet pos All-llahut) më shumë se 50 herë, e kjo është fjala më e madhe, fjala e teuhidit me të cilën kush e përfundon këtë jetë, hyn në xhennet.
 
10- Brenda një minuti, ke mundësi të kërkosh falje nga All-llahu (subhanehuvete'ala) 100 herë, duke thënë: "Estagfirullah." (Kërkoj falje nga All-llahu) dhe kjo është shkak për faljen e  All-llahut s.v.t. ndaj teje, për dhënien e të mirave në këtë jetë, për shtimin e fuqisë, për largimin e sprovave, për lëshimin e shiut, për furnizimin e njeriut me pasuri dhe fëmijë, etj.

11- Brenda një minuti, ke mundësi të dërgosh salavat mbi Muhammedin (salallahualejhiveselem) 50 herë, duke thënë:"All-llahume sal-li ala ala Muhammed."  e do të dërgojë All-llahu mbi ty 500 herë, ngase All-llahu për një dërgon mbi ty 10. Siç ka thënë Muhamedi (salallahualejhiveselem): "Kushdërgon mbi mua një salavat, All-llahu i Madhëruar ka për t'i dërguar atij 10 salavate." (Muslimi) sh.p.
 
12- Brenda një minuti, ke mundësi të mendosh në krijimin e qiejve dhe të tokës, e të jesh nga ata që kanë arsye dhe intelekt, të cilët i ka lavdëruar All-llahu në Kur'an. Ku thotë: "Vërtetë në krijimin e qiejve dhe të tokës, në ndryshimin e natës dhe të ditës, ka argumente të qarta për ata që kanë arsye dhe intelekt." [Ali Imran, 190] sh.p.
 
13- Brenda një minuti, ke mundësi të lexosh 1-2 faqe nga ndonjë libër i dobishëm.
 
14- Brenda një minuti, ke mundësi të kontaktosh me një të afërm tëndin, nëpërmjet telefonit për hirë të All-llahut.
 
15- Ke mundësi t'i ngritësh duart dhe të kërkosh çfarë të duash nga All-llahu (subhanehuvete'ala) brenda një minuti.
 
16- Ke mundësi t'i përshëndesësh me selam disa vëllezër, brenda një minuti.
 
17- Ke mundësi të urdhërosh në të mirë, brenda një minuti.
 
18- Ke mundësi të ndalosh nga e keqja, brenda një minuti.
 
19- Ke mundësi të këshillosh një vëlla tëndin, për hirë të All-llahut, brenda një minuti.
 
20- Ke mundësi të largosh një pengesë nga rruga, brenda një minuti.
 
Dhe në fund në bazë të sinqeritetit tend dhe frikës tënde ndaj All-llahut, All-llahu e rritë shpërblimin ndaj teje, dhe t'i shton të mirat. Dhe dije se të gjitha këto vepra të mëdhaja, nuk të ngarkojnë ty asgjë. Nuk ke nevojë të pastrohesh, të lodhesh, të mundohesh, por ke mundësi t'i bësh këto dhe ti je duke ecur në këmbë, ose je duke i grahur automjetit, ose je ulur, ose je duke pritur dikënd…


Muhammed Ibrahim El-Hamd
Muhamed Junus bin Abdu-Setar

Perktheu Omer Bajrami
 
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Brenda 1 minute...!!!...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: