islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
14 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 14 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty20%MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty7%MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty7%MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty7%MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty7%MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty7%MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty7%MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty37%MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave)

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Sister In ISLAM
Motrat islame
Motrat islame


Numri i postimeve : 17
Data e regjistrimit : 02/10/2013

MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) Empty
MesazhTitulli: MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave)   MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) EmptyThu 31 Oct 2013 - 15:07

MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave) HalloweenKjo fjale ka për qellim festen e jomuslimanve qe e festojnë natën e 31 tetorit. Ajo ka prejardhje pagane nga Irlanda për tu pasuar nga shtetet tjera evropiane e deri ne Amerike. Ne te besohet se shpirtrat dalin nga varret dhe shpërndahen neper bote. Gjithashtu njerëzit ne përgjithësi e fëmijët ne veçanti veshin rroba te ndryshme e zakonisht me përmbajtje frikësuese. Largohen nga shtëpia ne shtëpi duke kërkuar ëmbëlsira dhe ajo familje qe nuk u jep ëmbëlsira sipas këtij besimi te kote do te hidhërohen me te shpirtrat e dale nga varret dhe mund ta dëmtojnë.

Nuk mungojnë as kungujt ne forme koke te frikshme te njeriut brenda te cilit ndezën qirinj.
Hapen edhe parada neper rruge ne te cilin dalin njerëzit me rroba te frikshme. Ata gjithashtu besojnë se duhet te vishen me rroba te tilla me qellim qe te mos njihen nga shpirtrat e këqij e kështu te mos u bëjnë ata shpirtra ndonjë të keqe.

Ka edhe lloje tjera besimesh të ndryshme rreth kësaj nate qe dallojnë nga vendi ne vendin tjetër.

Për ketë feste janë gjiruar edhe shume filma te frikshëm.
Neper këto festa nuk mungojnë as edhe hidhërimet, frikësimet mes njerëzve por edhe konfliktet qe sjellin edhe përgjakje. 

Ka raste te regjistruara kur edhe disa psikopatë inspirohen nga ky lloj besimi, nga këto ngjarje dhe vrasin njerëz te pafajshëm.


MUSLIMANI DHE HALLOVENI

Feja Islame është plotësuar dhe nuk ka nevojë për festa dhe asgjë tjetër pos asaj pjese që e ka zbritur Allahu në Kuran dhe e ka përmendur Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ue selem, në hadithe. Allahu thotë; [
Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe] (S. Maide, 3)

Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ue selem thotë;  “Do t`i pasoni traditat e popujve para jush pëllëmbë për pëllëmbë dhe llërë për llërë aq shumë sa edhe po të futen në zgavrën e hardhucës do të futeni edhe ju. Të pranishmit e pyetën,  o i Dërguar i Allahut, a janë për qëllim çifutët dhe krishterët? Ai u përgjigj, e kush tjetër? (Buhariu nr. 7320 dhe Muslimi nr. 2669)
Gjithashtu ai, sal-lallahu alejhi ue selem, thotë: “Kush i ngjason një populli ai është prej tyre” (Shënon Ebu Davudi, hadithi është i mirë. Shiko Sahihul xhami, nr. 6149)
Për muslimanin është e ndaluar ta festoj këtë feste. Nuk i lejohet as ta besoj këtë lloj besëtytnie. Kjo festë dhe të ngjashmet me to që nuk janë Islame ndalohen me Kuran, me sunet dhe me pajtueshmërinë e të gjithë dijetarëve Islam. 
Muslimani  e ka obligim t'i besoj Allahut dhe mësimeve te fesë se tij, te mos dyshoj duke menduar se vërtetë shpirtrat dalin nga jeta e varreve dhe mund tu hakmerren njerëzve. Besimtari duhet te besoj se njerëzit nuk kthehen ne këtë bote pasi kane vdekur e as shpirtrat e tyre nuk mund t'i bëjnë keq askujt.

Besimtari ka vetëm dy festa vjetore dhe ato janë bajramet. Gjithashtu ka edhe festën javore e cila është dita e xhuma.  Te tjerat janë te pabaze aq me tepër ndalohen nëse kane karakter pagan dhe baze e tyre është cenimi i besimit (monoteizmit) te muslimanit.


Përmendet se Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ue selem, kur erdhi në Medinë i pa banorët e saj duke i festuar dy festa në të cilat kërcenin dhe luanin. Vendasit i pyeti çfarë ishin ato festa, kurse ata i thanë se i kemi trashëguar nga koha e injorancës. Atëherë Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ue selem, ju tha: “Allahu ua ka kompensuar këto dy festa me dy tjera më të mira se to, ato janë: Bajrami i kurbanit dhe Fitër bajrami” (Shënon Ebu Davudi nr. 1134, Nesaiu1556, etj. Hadithi është i saktë. Shiko Mishkatul Mesabih nr. 1439)


Kjo festë është pjesë e kufrit dhe veprimet e saj janë vepra të qafirëve të cilave nëse u shtohet edhe besimi në to atëherë e nxjerrë njeriun nga feja e tij, Allahu na ruajt1

Ruajuni ju gjithashtu ruani edhe fëmijët tuaj nga këto mashtrime. Këshilloni edhe te tjerët dhe mësoni fëmijët tuaj çfarë është e mire dhe çfarë e keqe.

Vëllai juaj:

Lulzim MEHMET Susuri
30,10,2012
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
MUSLIMANI DHE HALLOVENI (Nata e shtrigave)
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: