islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty96%[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty0%[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty0%[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty0%[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty1%[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty2%[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Empty
26102013
Mesazh[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre

[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre Images?q=tbn:ANd9GcRtpE220CZRJkeKUF8OaVLOG0zIHuPEAm3A2HEvaFqyPjuJP83hBota islame, të cilës i përkasin rreth 1,5 miliardë njerëz nga të katër anët e rruzullit tokësor, javën e kaluar nga njëra anë u mundua të përmbushë detyrimet fetare të pelegrinazhit (haxhi) dhe flijimit (kurbani), ndërsa nga ana tjetër vijoi të përjetojë dhimbjet e problemeve në disa vende të hapësirës gjeografike myslimane.

Në shumë vende islame, në krye të së cilave renditen Siria, Egjipti, Iraku dhe Palestina, ndërkohë që një pjesë e myslimanëve iu përgjëruan Allahut që t’u pranojë lutjet dhe pendimin nga gabimet e mëparshme, disa myslimanë nuk nguruan aspak për të vrarë njëri-tjetrin. Njerëzit festuan bajramin teksa fëmijët, të moshuarit dhe gratë në disa vende jetojnë në kampe refugjatësh. Fotografia e kësaj situate, që përmban në vetvete edhe shumë paradokse të tjera, është tepër e qartë. Bota islame gjendet përballë një krize dhe fatkeqësie shumë të madhe. Në lidhje me shkaqet dhe zgjidhjet e këtij problemi mund të gjenden një numër i madh librash, projektesh dhe studimesh. Mirëpo, pavarësisht gjithë këtyre studimeve dhe përpjekjeve, përse vallë nuk marrin fund problemet në botën islame? Pse nuk u vjen fundi këtyre paradokseve?
Problemet në botën islame burojnë nga një sërë arsyesh: Pamjaftueshmëria e sistemeve arsimore, shprehia e dobët e të lexuarit, niveli i ulët i zhvillimit të infrastrukturës në trekëndëshin transport-komunikacion-informacion, mungesa e investimeve në industri dhe shkencë, mosmarrëveshjet politiko-shoqërore, rivalitetet etnike dhe sektare, regjimet autoritare që kufizojnë liritë, mosekzistenca ose pamjaftueshmëria e sistemeve politiko-administrative demokratike, korrupsioni dhe mungesa e rendit në shumë vende, mungesa ose prania minimale e organizatave joqeveritare. Kësaj liste të gjatë mund t’i shtojmë edhe shumë probleme të tjera, por zgjatja e kësaj liste nuk e thjeshton konceptimin e problemeve, përkundrazi e vështirëson atë. Edhe pse çdo problem i renditur në këtë listë ka veçori e mënyra zgjidhjeje specifike dhe tipike, duhet bërë një klasifikim i përgjithshëm, mbi të cilin mund të përqendrohemi.
Këto probleme në mënyrë të rëndomtë mund t’i ndajmë në tri grupe: Në grupin e parë zë vend pozita e botës islame në sistemin global; në grupin e dytë përfshihen kushtet dhe situatat brenda vet vendeve islame; ndërsa në grupin e tretë renditen veçoritë e individëve myslimanë. Grupet në fjalë, të cilat bashkëveprojnë vazhdimisht dhe në mënyrë të ndërsjellë me njëra-tjetrën, shkurtimisht mund t’i shpjegojmë si më poshtë:
Së pari, problemi më themelor i botës islame është se ajo nuk ka arritur ta ngrejë veten në një pozitë të fortë dhe efikase në sistemin global. Pjesa dërrmuese e botës islame nuk i ka ndjekur dot plotësisht dhe në mënyrë të drejtë që nga shekulli i 19-të zhvillimet në vendet e zhvilluara të pjesës tjetër të botës. Në veçanti nuk arriti të hyjë në rrugët e zhvillimi të Perëndimit dhe nuk e rinovoi dot veten siç duhet, pra në mënyrë të shëndoshë. Edhe pse në disa vende u ndërmorën nisma të rëndësishme për rinovim, rezultatet nuk ishin ato që priteshin. Si pasojë e kësaj, në politikat ekonomike, tregtare, teknologjike, shkencore dhe ndërkombëtare filluan të dalin në pah probleme serioze. Në krye të këtyre problemeve renditen pushtimi i vendeve islame nga shtetet imperialiste perëndimore, që për pasojë solli humbjen e pavarësisë, duke i vendosur ato në kategorinë e vendeve pak të zhvilluar në sistemin ndërkombëtar të shekullit të 20-të.
Shkëmbimet tregtare ndërmjet vendeve islame përbëjnë vetëm 10 për qind të vëllimit tregtar botëror, që do të thotë se vendet islame importojnë nga Perëndimi 90 për qind të nevojave të tyre ekonomike. Kjo varësi ekstreme pengon zhvillimin e vendeve islame në fushat e kapitalit, industrisë, shkencës dhe njohurive praktike (know-how). Ndërkaq, në vend që të luftojnë për zgjidhjen e këtyre lloj problemeve, vendet islame nuk ngurojnë të përplasen dhe të krijojnë mosmarrëveshje me njëra-tjetrën. Lufta disavjeçare Iran-Irak dhe tashmë krizat në Irak e Siri janë vetëm disa shembuj. Misionet e tyre nuk i përmbushin siç duhet as Organizata e Bashkëpunimit Islamik me Ligën Arabe, dy organizata këto të themeluara nga vendet islame. Njëkohësisht këto janë në të vërtetë një pasqyrim i problemeve brenda botës islame.
Po t’u hedhim një sy problemeve të renditura në grupin e dytë, do të vërejmë se shumica e vendeve islame nuk zotërojnë kushte politike, sociale, ekonomike dhe shkencore të standardeve universale. Një problem më i përgjithshëm në këtë pikë është ajo që bota islame dhe vendet e saj veç e veç nuk kanë arritur dot të prodhojnë një model origjinal dhe unik, që integron e harmonizon detyrimet dhe kushtet e fesë islame me ato moderne universale. Shumë vende islame ka prodhuar modele të përshtatshme për kushtet e tyre, por këto modele ose nuk i kanë integruar aspak domosdoshmëritë e islamit me ato universale, ose kanë qenë të pamjaftueshme. Myslimanët, të cilët sipas Kuranit të Madhërishëm “duhet të jenë shoqëria me cilësitë më të mira në mesin e njerëzimit”, nuk kanë mundur të shpalosin një karakteristikë në përputhje me këtë lëvdatë hyjnore. Padyshim që shkaku i këtij problemi nuk është mesazhi hyjnor, por e vërteta se myslimanët nuk kanë arritur dot të prodhojnë një model, që i përshtatet këtij mesazhi kuranor.
Dhe së treti, në të gjithë botën jetojnë mbi 1,5 miliardë myslimanë. Kjo shifër korrespondon me gati ¼ e popullsisë botërore. Nga këtu duhet të dalë përfundimi se individët myslimanë duhet të zotërojnë ¼ e burimeve, prodhimit, konsumit dhe aktiviteteve të tjera të botës në çdo sektor. Pra pritet që myslimanët të kenë në dorë 25 për qind të Produktit Kombëtar Bruto (GNP) në shkallë botërore, lëvizjeve turistike në botë, çmimeve shkencore botërore dhe të prodhimit të njohurive praktike. Por, për fat të keq, e vërteta nuk është kështu. Individët myslimanë nuk zotërojnë mesatarisht ¼ e asnjë prej këtyre fushave. Ato vende islame, që kanë arritur t’i kapin këto norma, janë shumë pak dhe përbëjnë përjashtim.
Mirëpo, duke marrë për bazë shifrat e mësipërme, çdo individ mysliman duhet të zotërojë të paktën 25 për qind të “thelës” apo “hises” botërore. Dhe më e rëndësishmja, çdo individ mysliman duhet ta organizojë jetën e tij nën dritën e kësaj perspektive. Por vallë a është kështu? Për fat të keq, jo. Ja pra, problemi i tretë i botës islame është mungesa e arsimit dhe mundësive të nevojshme për individë, të cilët mendojnë, punojnë, prodhojnë dhe ndajnë secili në këto nivele.
Nga ana tjetër, duhen analizuar gjithashtu se cilat mund të jenë zgjidhjet e këtyre problemeve. Pyetja esenciale për këtë është: “Si duhet t’i integrojë dhe harmonizojë bota myslimane detyrimet dhe kushtet e islamit me ato universale?” Në rast se kësaj pyetjeje i gjendet përgjigje duke nxjerrë mësime nga përvojat aktuale, atëherë do të jetë bërë një progres i rëndësishëm.
(TRT)

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre :: Komentet

No Comment.
 

[Analiz] Problemet në botën islame dhe shkaqet e tyre

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Analiza-
Kërce tek: