islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Celësat e mirësisë... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Celësat e mirësisë... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Celësat e mirësisë... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Celësat e mirësisë... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Celësat e mirësisë... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Celësat e mirësisë... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Celësat e mirësisë... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Celësat e mirësisë... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Celësat e mirësisë... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Celësat e mirësisë... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Celësat e mirësisë... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Celësat e mirësisë... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Celësat e mirësisë... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Celësat e mirësisë... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Celësat e mirësisë... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Celësat e mirësisë... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Celësat e mirësisë... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Celësat e mirësisë... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Celësat e mirësisë... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Celësat e mirësisë... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Celësat e mirësisë... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Celësat e mirësisë... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Celësat e mirësisë... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Celësat e mirësisë... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Celësat e mirësisë... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Celësat e mirësisë... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Celësat e mirësisë... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Celësat e mirësisë... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Celësat e mirësisë... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Celësat e mirësisë... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Celësat e mirësisë... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Celësat e mirësisë... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Celësat e mirësisë... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Celësat e mirësisë... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Celësat e mirësisë... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Celësat e mirësisë... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Celësat e mirësisë... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Celësat e mirësisë... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Celësat e mirësisë... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Celësat e mirësisë... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
19 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 19 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Celësat e mirësisë... Empty20%Celësat e mirësisë... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Celësat e mirësisë... Empty7%Celësat e mirësisë... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Celësat e mirësisë... Empty7%Celësat e mirësisë... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Celësat e mirësisë... Empty7%Celësat e mirësisë... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Celësat e mirësisë... Empty7%Celësat e mirësisë... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Celësat e mirësisë... Empty7%Celësat e mirësisë... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Celësat e mirësisë... Empty7%Celësat e mirësisë... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Celësat e mirësisë... Empty37%Celësat e mirësisë... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Celësat e mirësisë...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Celësat e mirësisë... Empty
MesazhTitulli: Celësat e mirësisë...   Celësat e mirësisë... EmptyWed 23 Oct 2013 - 16:33

Transmetohet nga Enes ibn Malik (Allahu qoftë i kënaqur prej tij) se ka thënë: i dërguari i Allahut (paqja dhe nderimi i Allahut qoftë mbi të) ka thënë:
Ka prej njerëzve që janë çelësa për mirësi dhe mbyllës të së keqes, e ka prej njerëzve që janë çelësa të së keqes dhe mbyllës të së mirës. Përgëzim për atë që e ka bërë Allahu çelësat e mirësisë në dorën e tij, e mjerë për atë që e ka bërë Allahu çelësat e së keqes në dorën e tij”. Sunenin e tij”: (nr: 237), hadithin e ka saktësuar shejh Albani (Allahu e mëshiroftë) në “Silsiletu Sahiha” (nr: 1332)].
Ai i cili dëshiron për veten e tij që të jetë prej atyre që kanë çelësat e mirësisë e të jetë mbyllës i së keqes, si dhe të jetë prej atyre që meritojnë përgëzimin atëherë duhet të ketë parasysh gjërat që vijojnë:
1-      Sinqeritetin vetëm për Allahun në fjalë dhe në vepra, sepse sinqeriteti është baza e çdo mirësie dhe prej tij buron çdo virtyt.
2-      T’i lutet vazhdimisht Allahut që t’i japi sukses në këtë, sepse duaja është çelësi i çdo mirësie. Allahu nuk e kthen robin që i lutet Atij, e nuk e zhgënjen besimtarin që i drejtohet Atij.
3-      Të ketë vullnet në kërkimin e diturisë dhe arritjen e saj, sepse dituria bën thirrje për virtyte dhe fisnikëri si dhe është pengesë për gjërat e ulta.
4-      T’i kushtohet adhurimit të Allahut, e sidomos adhurimeve obligative, e në veçanti namazi; sepse namazi ndalon nga imoraliteti dhe e keqja.
5-      Të zbukurohet me moralet e mira e të larta, e të largohet nga moralet e këqija e të ulta.
6-      Të shoqërohet me njerëzit e zgjedhur e të ulet me të devotshmit, sepse mexhliset e tyre i rrethojnë melaiket e i përfshinë mëshira. E të tregoj kujdes nga mexhliset e njerëzve të këqij sepse ato janë vendet ku qëndrojnë shejtanët.
7-      Të jetë këshillues për njerëzit kur rrinë e përzihet me ta, duke i nxitur për vepra të mira e duke i larguar nga e keqja.
8-      Të përkujtojë kthimin tek Allahu dhe qëndrimin përpara Zotit të botrave; sepse Ai e shpërblen të mirin për mirësinë e tij dhe e dënon të keqin për të keqen e tij. “Ai i cili vepron një të mirë sa grimca do ta gjejë atë. E ai i cili vepron një të keqe sa grimca do ta gjejë atë” (Suretu: Zelzele: 7-8).
9-      Dhe baza e gjithë kësaj është dëshira e robit për të vepruar vepra të mira e për të ndihmuar njerëzit. Përderisa dëshira gjendet, qëllimi ekziston,  vendosmëria është e sigurt, e kërkimi i ndihmës nga Allahu është; duke vepruar punët siç duhet, me lejen e Allahut, ai është prej atyre që çelin dyert e mirësisë dhe mbyllin dyert e të keqes.
Allahu është Ai i cili kujdeset për robërit e Tij, duke u dhënë suksesin e Tij, e kujt të dojë ia hap të vërtetën, vërtetë Ai është hapësi më i mirë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Celësat e mirësisë...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: