islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty20%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty7%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty7%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty7%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty7%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty7%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty7%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty37%Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. Empty
MesazhTitulli: Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!..   Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!.. EmptyMon 21 Oct 2013 - 22:47

Me zemër të plagosur dhe me shpirt të ngushtuar isha duke i shikuar lajmet e muslimanëve, se si po sprovohen ditë pas dite dhe sprovë pas sprove. Duke m'u rrenqethur trupi nga gjendja që shihja më foli shpirti im duke më thënë: Ti je ai që po ia vonon ndihmën ummetit, bile ti je shkaku kryesor që muslimanët janë në këtë gjendje! 

I thash: O shpirti im, si mund të thuash kështu?! Unë jam një rob i dobët, nuk kam as ushtri e as fuqi, dhe sikur të kisha urdhëruar, askush s'do të më kishte dëgjuar, edhe sikur t'i kisha këshilluar, askush s'do të ishte ndikuar…


Ma ndërpreu me të shpejt dhe më tha: Ti po i harron gjunahet tua, ti po i harron mëkatet tua që ia bën All-llahut dite e natë, ti po e harron pertacinë tënde ndaj urdhërave të All-llahut dhe lakminë tënde ndaj ndalesave të Tija.

I thash: Po pse, çka kam bërë unë që t'i vonohet ndihma gjithë ummetit?!
Më tha: O rob i All-llahut, vallahi nëse ulem dhe t'i numëroj të gjitha, do të na merr kohë të gjatë.

A je ti prej atyre që e falin namazin e sabahut me xhematë?
I thash: Po, ndonjeherë e fali, e ndonjeherë me ikë.
Më tha: Shiko pra dobësinë tënde! E si do te jeshë ti i fuqishem në xhihad kundër armikun tënd, kur ti e ke humbur luftën me veteveten së pari, luftën në te cilën nuk derdhet gjak, e as që humbet pasuri. Nuk mund të luftosh me veten disa minuta, që t'i falesh dy rekate për hir të All-llahut që të ka krijuar… E si mund të kërkosh kështu xhihad, kur ti je ai qe po të ikin namazet?!

Ti je ai që i ke humbë sunnetet dhe ke harruar kur e ke prekur Librin e Allahut, dhe e ke harruar përmendjen e Tij në mëngjes e mbrëmje. Ti je ai që nuk i ruan sytë nga të shikuarit haram, nuk i rrespekton prindërit, nuk i viziton të afermit. Si mund të kërkosh që të gjykohet me ligj të All-llahut në vendin tënd, kur ti nuk gjykon me atë ligj në vetvete, e as në shtepinë tende. Nuk ke frikë All-llahun për familjen tënde, nuk i thërret ata në udhëzim dhe në vepra të mira, e as nuk i ndalon nga veprat e liga.

Ia nderpreva duke i thënë: E çka ka lidhje kjo me vonimin e ndihmës?! A vonohet ndihma e gjithë ummetit për shkak të gabimeve të një personit?!

Më tha: Ahh... është mbushur dunjaja me qindra miliona si shmbulli yt. Të gjithë ata nuk i nënshtrohen All-llahut, as që ju frikësohen mëkatëve, e pastaj të gjithë kerkojnë ndihmë nga All-llahu duke thënë se në ummet ka njerëz më të mirë se ne. Ndërsa e vërteta e dhimbshme thotë se shumica e tyre janë njësoj, perveç atyre qe i ka mëshiruar Zoti i qiejve.

A nuk e din ti o rob i All-llahut se sahabet kur kanë kërkuar ndihmë, e ajo u është vonuar ndonjëherë, e kanë kuptuar se në ushtrinë e tyre gjendet një person që ka bërë mëkat. E çka mendon ti për ummetin, i cili është i mbushur me mëkate, të mëdhaja e të vogla?! A nuk po e sheh ti se çka po bëhet me ummetin në lindje e ne perendim?!

Filluan të me rrjedhin lotët nëpër faqe për herë të parë në jetën time. S'më ka shkuar mendja se unë si njeri që e dua All-llahun dhe Pejgamberin [sal-lallahu alejhi ve sel-lem], e dua Islamin dhe pjesetarët e tij, të jem shkak për humbjen e muslimanëve. Unë paskam qenë pjesemarrës në derdhjen e gjakut të muslimanëve. Ka qenë lehtë për mua t'ua le fajin kryetarëve dhe udheheqësve e t'i harroj gabimet e mia, e se kam kujtuar fjalën e All-llahut ku thotë: "All-llahu nuk e ndryshon gjendjen e një populli, përderisa ata nuk e ndryshojnë vetveten e tyre."

I thash shpirtit tim: Falënderimi i takon All-llahut, që të ka bërë shpirt qortues, e All-llahu është betuar në ty në Kur'an.
Çka po më këshillon?
Më tha: Fillo nga vetja yte, mos i le obligimet që i ke, fali namazet në kohë të vet, jepe zekatin, ke kujdes nga mosrrespektimi i prindërve, afroju All-llahut duke e praktikuar sunnetin. Kujto që buzeqeshja ndaj vëllaut është sadaka. Mos kërko praktikimin e sheriatit para se e praktikon në vehte dhe në familjën tënde! Mos e parashiko të ngritet flamuri i xhihadit përderisa je ai qe e humbë luftën me vetën tënde, dhe mos ua le fajin të tjerëve duke e harruar fajin tend, dhe mos harro që çdo mëkat që e ben, e ndihmon derdhjen e gjakut të muslimanëve!

E ngrita kokën i penduar tek All-llahu, i fshiva lotët nga fytyra dhe thash: O Zot, unë po pendohem tek Ti. Po pendohem dhe po e hapi një flet të re të ditarit të jetës sime. Po e filloj atë me dy rekate në këtë mes të natës dhe ma mundeso që të vazhdoj në to e të jetoj ashtu siç Ti je i kënaqur, e mos të jem shkak për vonimin e fitores!

Shkroi: Prof. Muhammed Abdul-Kerim
Përktheu: Hoxhë Omer Bajrami
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Ti je shkaktar qe ndihma e ummetit po vonohet..?!!!!..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: