islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty20%Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty7%Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty7%Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty7%Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty7%Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty7%Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty7%Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty37%Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. Empty
MesazhTitulli: Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë..   Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë.. EmptyMon 21 Oct 2013 - 16:25

Falënderimet dhe lavdërimet i takojnë vetëm Allahut xhele shanuhu, salavatet qofshin mbi të Dërguarin e Tij, Muhamedin salallahu alejhi ue selem, mbi familjen e tij, mbi shokët e tij dhe mbi të gjithë muslimanët që ndjekin rrugën e tij deri në Ditën e Gjykimit.

Me të vërtetë, t’ua mësosh njerëzve fenë e Allahut të Lartësuar është një vepër që e kanë bërë të gjithë Pejgamberët, për të cilën ata edhe janë dërguar. Allahu i Madhëruar thotë: “Ai është që arabëve të pashkolluar u dërgoi Pejgamberin nga mesi i tyre që t’ua lexojë ajetet e Tij, t’i pastrojë ata, t’ua mësojë librin dhe sheriatin...” (El Xhuma, 2)
Allahu i Madhëruar e ka lartësuar dhe e ka veçuar këtë umet nga umetet e tjera për shkak se ky umet urdhëron në të mirë dhe ndalon nga e keqja. Allahu i Lartësuar thotë: “Ju jeni populli më i dobishëm, i ardhur për të mirën e njerëzve, të urdhëroni për mirë, të ndaloni nga veprat e këqija.” (Ali Imran, 110)
Ai që e merr këtë rrugë, pra rrugën e Pejgamberëve të Allahut të Lartësuar, që t’i thërrasë njerëzit në të mirë dhe t’i ndalojë nga e keqja, është ai që do të ketë shpërblim të madh në Ditën e Gjykimit, sepse çdo person që i përgjigjet ftesës së tij dhe e praktikon Islamin duke qenë ky shkaktar, edhe ky do ta ketë shpërblimin e njëjtë si ai që e bën një punë të mirë pa iu pakësuar nga shpërblimi i tij asgjë.

Transmeton Ebu Hurejra, Allahu qoftë i kënaqur me të, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thënë: “Ai që thërret në vepra të mira do ta ketë shpërblimin njësoj sikurse ai që i është përgjigjur këtij në të mirë pa iu pakësuar nga shpërblim i tij (vepruesit të asaj të mire) asgjë, kurse ai që thërret në të keqe do ta ketë mëkatin njësoj sikurse ai që e ka vepruar atë të keqe duke mos iu pakësuar nga mëkati i vepruesit (të asaj të keqeje) asgjë.” (Muslimi 2674)
Gjithashtu transmeton Ebi Mesud Akbetu ibn Amir el Ensari, Allahu qoftë i kënaqur me të, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thënë: “Ai që i drejton njerëzit në të mirë, do ta ketë shpërblimin njësoj sikurse ai që bën një vepër të mirë.” (Muslimi 1893)

Gjithashtu prej mirësive të urdhërimit në të mirë dhe t’ua mësosh njerëzve Islamin është edhe mirësia që ka përmendur Pejgamberi salallahu alejhi ue selem në hadithin që transmeton Ebi Umamete, Allahu qoftë i kënaqur me të, se Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thënë: “Me të vërtetë Allahu i Lartësuar, melaiket e Tij dhe banorët e qiellit dhe të tokës, saqë edhe milingona në gropën e saj, luten për ata që ua mësojnë njerëzve punët e mira.” (Termidhu 2685 dhe shejh Albani ka thënë se hadithi është sahih, shih: Sahih Et-tergib 1/36 dhe Sahih El Xhami 1883.)

Nga gjithë këto argumente shohim rëndësinë e përhapjes së fesë islame dhe shpërblimin e madh që arrijnë ata që i urdhërojnë njerëzit në të mirë dhe ua mësojnë atyre rrugën e drejtë.
E lusim Allahun e Lartësuar të na bëjë prej atyre që e përhapin fenë e Tij dhe i udhëzojnë njerëzit në të mirë dhe i ndalojnë nga e keqja!

 

Përgatiti: Eroll Nesimi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vlera ti mësosh njerëzit për nga e mira dhe në përhapjen e fesë..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: