islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
21 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 21 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty20%QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty7%QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty7%QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty7%QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty7%QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty7%QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty7%QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty37%QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT Empty
MesazhTitulli: QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT   QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT EmptySun 20 Oct 2013 - 17:09

QEFINI I HAZRETI EBU BEKRITNjë ditë, pas vdekjes së Resulullahut, Bilali Habeshi shkoi përpara derës së nënës së besimtarëve Aisha Siddika Radiallahu anha dhe trokiti. Nga brenda dëgjoi zërin e Aisha Siddika që thoshtë duke qarë.

- Kush troket në derën e zemrës që është duke u djegur nga zjarri i ndarjes?
- Ndihmësi i Resulullahut Bilali...Si jeni pas ndarjes nga Resulullahu?
- O Bilal! E si ndjehet peshku kur e kanë nxjerrë jashtë ujit? Sot pashë në ëndërr Resulullahun që po ecte bashkë me engjëjt. E pyeta se ku po shkonin. Më tha se po shkonin të prisnin shpirtin e babait tim Ebu Bekrit.

Hazreti Bilali shkoi pranë hazreti Ebu Bekrit dhe i tregoi endrrën që kishte parë Aishja. Hazreti Ebu Bekri tha:
- Betohem mbi Allahun se mbrëmë të njejtën ëndërr pashë edhe unë. Shko dhe thërrite bijën time Aishen të më shohë edhe një herë të fundit!

Gjatë kësaj bisede futet brënda Aishja dhe thotë:
- Baba të kam sjellë një qefin të pastër.
- Bija ime lëre atë qefin! Më bëni për qefin ato rroba që kisha veshur ditën që u bëra musliman! Sepse shpeshherë qaja nga frika që të vjen nga dashuria për Allahun dhe i fshija sytë tek ato rroba. Mbase për hir të atyre lotëve Allahu teala më mëshiron.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
QEFINI I HAZRETI EBU BEKRIT
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: