islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty20%Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty7%Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty7%Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty7%Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty7%Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty7%Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty7%Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty37%Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... Empty
MesazhTitulli: Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut...   Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut... EmptyMon 14 Oct 2013 - 23:01

Me emrin e Allahut, falënderimi i takon Allahut.
Dëshmoj se vetëm Allahu meriton të adhurohet, gjithashtu dëshmoj se Muhamedi sal-lallahu alejhi ve selem është rob dhe i dërguar i Allahut.Allahu i Lartësuar thotë:
Dhe madhëroni Allahun në (tre) ditët e caktuara (të Teshrikut).“ (Bekare, 203)
që ju ta madhëroni Allahun sepse ju ka udhëzuar. Dhe, jepu lajmin e mirë, punëdrejtëve!” (Haxh, 37)
Muhamedi sal-llahu alejhi ve selem ka thënë:Dita e fitër bajramit, dita e Arafatit, dita e kurban bajramit, ditët e teshrikut janë festat e muslimanëve.“ (Shënon Ahmedi, Tirmidhiu, Alabni e vleërson sahih)
Muhamedi sal-llahu alejhi ve selem ka thënë:Ditët e teshrikut janë ditët e ngrënies dhe pirjes dhe përmendjes (dhikrit) të Allahut.“ (Shënon Muslimi)
Angazhohu (preukupohu) me tekbire, ngase tekbiret janë mburojë e zjarrit të xhehnemit.
Muhamedi sal-llahu alejhi ve selem ka thënë:Përgatitni mburojat tuaj? I thanë: O i Dërguar i Allahut a mos vallë është armiku!! Tha: Jo, por mburojat tuaja nga zjarri duke thënë: SUBHANALLA, EL-HAMDU LIL-LAH, LA ILAHE IL-LALLAH, ALLAHU EKBER, këto janë fjalë të mira e të përhershme dhe mburoje rreth teje në ditën e gjykimit.“ (Nesaiu, Alabni e vleërson hasen)
Angazhohu në tekbire sepse Allahu lavdërohet me ty.
Muhamedi sal-llahu alejhi ve selem ka thënë:Kur robi thotë LA ILAHE IL-LALLAHU VALL-LLAHU EKBER. Allahu thotë: e fletë të vërtetën robi Im kur thotë: i vetmi Unë jam dhe nuk ka të adhuruar tjetër dhe Allahu është më i madh (merzi).” (Shënon Tirmidhiu, Albani e vlerëson sahihë)
Angazhohu me tekbire që të falen gjynahet tua.
Muhamedi sal-llahu alejhi ve selem ka thënë:Vërtetë që SUBHANALLAHI, EL-HADU LIL-LAHI, LA ILAHE IL-LALLAHU, ALLAHU EKBER i shkundin gjynahet sikur që i shkundë pema gjethet e saja.” (Shënon Ahmedi, Albani e vlerëson hasen)
Angazhohu me tekbire në çdo kohë dhe në çdo vend deri në ditën e fundit të bajramit.
Disa forma të sakta të tekbirit:
ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER KEBIRA.
ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER, LA ILAHE IL-LALLAH. VALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER VE LIL-LAHIL HAMD.
ALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER, LA ILAHE IL-LALLAH. VALLAHU EKBER, ALLAHU EKBER, ALLAHU KEBER, VE LIL-LAHIL HAMD
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Vlera e tekbireve ne keto dit te teshrikut...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: