islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
22 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 22 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty20%Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty7%Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty7%Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty7%Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty7%Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty7%Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty7%Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty37%Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Edhe sa musliman duhet të vdesin?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Zudi Fejzuli
Administrator
Administrator


Numri i postimeve : 633
Data e regjistrimit : 17/05/2010
Nacionaliteti-Sheti : Bologna.Italy

Edhe sa musliman duhet të vdesin? Empty
MesazhTitulli: Edhe sa musliman duhet të vdesin?   Edhe sa musliman duhet të vdesin? EmptyWed 9 Oct 2013 - 13:34

Edhe sa musliman duhet të vdesin?

Përkeqësimi i situatës në Siri, masakrat e përditshme ndaj muslimanëve, sulmet e vazhdueshme kundër muslimanëve në Pakistan dhe zhdukjen e muslimanëve në Bregun Perëndimor, janë shkaqe që çdo musliman duhet t'ia parashtron vetes pyetjet: Çfarë masa do të merr Ummeti që të zgjohemi?! Edhe sa katastrofa të vazhdueshme si në Irak, Afganistan, Palestinë, Çeçeni...duhet të ndodhin që të kuptojmë se duhet të bëjmë diçka?

Edhe sa muslimanë duhet të vdesin...?

Para se të kuptojmë se jobesimtarët janë të njëjtë, pavarësisht se a jetojnë në Britani, Amerikë apo tjetër vend. Asnjë prej tyre nuk do të na ndihmon para se ne të heqim dorë nga feja jonë. Ata, me të vërtetë janë armiku ynë.

“O ju që besuat! Mos zini miq as jehuditë, e as të krishterët. Ata janë miq të njëri-tjetrit. E kush prej jush i miqëson ata, ai është prej tyre”. (El Maide, 51)

Edhe sa musliman duhet të vdesin...?

Para se të kuptojmë se sunduesit e muslimanëve janë bërë skllevër të kafirëve dhe e kanë tradhtuar ummetin. Ata asnjëherë nuk i mbështesin muslimanët në një vend, përdorin ushtritë dhe burimet e tyre për të mbështetur luftën kundër Islamit dhe muslimanëve.

“Ata që besuan luftojnë në rrugë të All-llahut, e ata që nuk besuan luftojnë në rrugë të djallëzuar. Luftoni pra miqtë e djallit, s’ka dyshim se intriga e djallit është e dobët”.(En-Nisa, 76)

Edhe sa musliman duhet të vdesin?

Para se të kuptojmë se duhet t'i kthehemi Islamit, Islami është zgjidhja e vetme që do të na largon nga ky poshtërim dhe të na sjell përsëri dinjitetin në Ummet.

"Kur të bëni tregtinë me kamat, e të merrni bishtat e lopëve (të merreni me blektori), e të kënaqeni me bujqësi dhe e leni xhihadin-luftën për hirë të Allahut xh.sh-Allahu do t’ua mbisundoj mbi ju nënçmimin dhe nuk ia heq derisa të ktheheni në fenë e juaj". (Transmeton Ahmedi dhe Ebu Davudi)

Edhe sa muslimanë duhet të vdesin...?!

Para se ne të veprojmë dhe t'i përmbushim përgjegjësitë tona. Asnjëherë nuk mundemi t'i neglizhojmë apo t'i injorojmë obligimet tona.

“C’keni që nuk luftoni për Zotin dhe për (t’i shpëtuar) të paaftit: nga burrat, nga gratë e nga fëmijët, të cilët luten: “Zoti ynë! nxirrna nga ky fshat (Meka), banorët e të cilit janë mizorë. Jepna nga ana Jote shpëtim e ndihmë!”(En-Nisa, 75)

Edhe sa musliman duhet të vdesin...?

Para se ta ndryshojmë situatën, ne si musliman duhet të punojmë për krijimin e khalifetit. Khalifeti do të jetë mburojë për Ummetin dhe mbështetje për çdo musliman, kudo që janë. Khalifeti do të jetë bazë për muslimanët ku vetëm ligji i Allahut do të zbatohet. Bota aktuale është në luftë me Islamin dhe muslimanët sepse ata janë të shqetësuar për rikthimin e Khalifetit. Khalifeti është synimi i çdo muslimani.

Përktheu: Burhan SEFERI

Përgatiti për publikim: Teuhid.NET

Allahu ju shperbleft per postimin.
O Allah...të lutem më fal ne rast se e kam zemëruar ndonjeherë Nënën time. O Allah...të lutem dhuroji Nënës time Xhennetin Firdeus. O Allah...bekoje atë në këtë botë dhe në botën tjetër. O Allah...Të lutem tregohu i mëshirshëm Me të, ashtu sic u tregua ajo me mua kur isha fëmijë..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Edhe sa musliman duhet të vdesin?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: