islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

Posto temë të re   Përgjigju temës
 

 [Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. Empty
MesazhTitulli: [Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith.   [Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. EmptyMon 7 Oct 2013 - 2:08

[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. 71735

Roman]4]
Hudbe e Xhumas " Xhamia e Shqiptarve Bibbien Itali"
04.10.2013/29.Dhul Kade 1434
Ligjerues: Ilaz Salihi imam i perkoheshem ne kete xhami
 
Tema:                        Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes
 
Falemenderimet dhe lavdrimet I takojn Allahut xh.sh Krijuesit te botrave, Sunduesit të Ditës së Gjykimit, Mëshirues e Mëshirbërësit . Allahun e Falemenderojm dhe vetëm prej Tij ndihm dhe falje kërkojm.
Kërkojm falje nga Allahu për mëkatet tona të cilët I bëjmë me dije apo pa dije, në public apo në fshehtësi,të mdhaja apo të vogla.
Ndërsa kërkojm mbrojtje nga Allahu nga dy armiqt tanë të përbetuar : Nga Shejtani I mallkuar armik I përbetuar I njeriut si dhe nga nefsi ynë I shfrenuar bashkëpuntorë I shejtanit.
Këndë e udhëzon Allahu ska kush e devijon dhe këndë e le Allahu në huti apo aj nga vetja e tij zgjedh që të mbetet në huti, ska fuqi tjetër përvec Allahut që e udhëzon.
Dëshmoj se nuk ka Hyni tjetër që meriton të adhurohet përvec Allahut xh.sh dhe se Muhammedi s.a..v.s  është rob dhe I Dërguari I Tij.
 
Salavatet dhe selamet tona qofshin mbi më të mirin e njerëzis, mbi më të sjelshmin dhe më të moralshmin,mbi mësuesin e njerëzis, vulën e pejngamberis, Muhammedin s.a.v.s.
Gjithashtu salavatet dhe selamet tona qofshin mbi familjen e tij të pastër, shokët e tij besnik si dhe mbi të gjithë ata që ndjekën, ndjekin , dhe do ta ndjekin rrugën e tij deri Ditën e Gjykimit.

Vllezër të nderuar! Pasi që në dersin e Xhumasë folëm për vlerën e dhjetë ditëve të Dhul Hixhes në përgjithësi dhe ibadeteve që kryhen në këto dhjetë ditë ne thamë se agjërimi veçohet në këto dhjetë ditë dhe përmendëm vetëm agjërimin e ditës së nëntë, të ditës së Arafatit. Andaj, në këtë huddbe do të folim për agjërimin në çdo ditë të këtyre dhjetë ditëve të këtij muaji veç e veç për të parë vlerën dhe shpërblimin.

Pra kur është fjala për agjërimin e këtyre ditëve dhe vlerën e tyre do të cekim një hadith i cili transmetohet nha Ibn Abasi, hadith ky mbi të cilin do ta mbështesim huddben e sodit.

Pra Pejgamberi s.a.v.s në hadithin e transmetuar nga Ibn Abasi r.a ka thënë:
1. Dita e parë është dita kur All-llahu xh.sh ia fali mëkatet Ademit a.s andaj kush e agjëron këtë ditë, All-llahu xh.sh do t'ia falë mëkatet.
2. Dita e dytë është dita kur Allahu xh.sh ia pranoi duan Junusit a.s dhe e nxorri nga barku i peshkut.Kush e agjëron këtë ditë, do t'i llogaritet sikur i ka bërë ibadet All-llahut xh.sh tërë vitin duke mos bërë mëkat ndaj All-llahut xh.sh.
3.  Dita e tretë është dita që All-llahu xh.sh pranoi duanë e Zekerijas a.s.Kush e agjëron këtë ditë,All-llahu xh.sh do t'ia pranoi çdo lutje-dua.
4.  Dita e katërt është dita kur është lindur Isa a.s. Kush e agjëron këtë ditë, All-llahu xh.sh do t'ia largojë të kqijat dhe varfërinë.
5. Dita e pestë është dita kur lindi Musai a.s.Kush e agjëron këtë ditë, All-llahu xh.sh  do ta mbrojë nga azabi dhe do ta largojnë prej dyftyrësisë.
6.  Dita e gjashtë është dita kur All-llahu xh.sh ia ka hapur të gjitha të mirat Muhammedit s.a.v.s.Kush e agjëron këtë ditë, All-llahu xh.sh do ta mbulojë me mëshirë dhe nuk do ta dënojë pas saj asnjëherë.
7. Dita e shtatë është dita kur mbyllen dyert e xhehennemit dhe nuk hapen derisa të kalojnë dhjetë dit. Kush e agjëron këtë ditë, All-llahu xh.sh do t'ia mbyllë tridhjet dyer të këqija, të vështira dhe do t'ia hapë tridhjet dyer të mira.
8.  Dita e tetë është dita e cila quhet Jaumu-t-teruije. Kush e agjëron këtë ditë,All-llahu xh.sh do t'i japë shpërblim të madh aq sa Ai e din.
9.  Dita e nëntë është dita e Arafatit. Kush e agjëron këtë ditë, atij do t'i shlyhen mëkatet e vitit të kaluar dhe të vitit vijues. Kjo është dita në të cilin është shpallur ajeti:
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. 5_310

"Sot përsosa për ju fenë tuaj, plotësova ndaj jush dhuntinë Time, zgjodha për ju islamin fe. E kush detyrohet nga uria (të hajë nga të ndaluarat), duke mos anuar dhe duke mos patur qëllim mëkatin, All-llahu falë shhumë dhe është mëshirues".(El-Maide 3)10. Dita e dhjetë është dita e Kurban Bajramit nuk agjërohet, por theret Kurban,për pikën e parë të gjakut që bie në tokë, All-llahu xh.sh do t'ia falë mëkatet e tij dhe të familjes së tij.Kush ushqen një besimtar ose jep sadaka, në Ditën e Gjykimit do t'i peshoj më rëndë se kodra e Uhudit".  

Dhe në fund tregohet se Sulejman Eth-Theurij: "Një ditë i ka vizituar varrezat e muslimanve nnë Basra në Muajn Dhul Hixhe, kur pashë mbi një varr dritë (Nur), u ndala dhe fillova të mendoj, kur papritmas dëgjova një zë të fortë duke thënë: O Sulejman, aggjëroi dhjetë ditët e Dhul-Hixhes, Allahu xh.sh do të të japë kësi nuri.

Andaj vllezër të nderuar edhe ne ti agjërojm këto ditë që All-llahu xh.sh t'na ndriçojë zemrat dhe varret tona. Ti nderojm dhe t'i veçojmë këto ditë që All-llahu t'na nderoj dhe veçoj me të devotshmit.
O All-llah na mundëso që ti agjërojm këto ditë dhe mos na largo nga shpëtimi dhe shpërblimi Yt.....Amiiin
[/size]

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith. 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Hudbe Islame] Vlera e cdo dite te dhjet diteve te Dhulhixhes bazuar ne hadith.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Hudbe Islame-
Posto temë të re   Përgjigju temësKërce tek: