islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty20%[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty7%[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty7%[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty7%[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty7%[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty7%[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty7%[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty37%[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Empty
MesazhTitulli: [Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes   [Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes EmptySun 6 Oct 2013 - 18:18

[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes Dhul_hijjah_2Muslimani duhet të shfrytëzojë në maksimum rastet për të bërë adhurime dhe punë të mira, e sidomos në këto dhjetë ditë të këtij muaji hënor, prej tyre:
1- Pendimi tek Allahu. Allahu ka thënë: ” Dhe të gjithë pendohuni tek Allahu, o besimtarë, me shpresë se do të shpëtoni”. (Nur:31)
2- Largimi nga mëkatet. Ashtu sikurse që punët e mira na ofrojnë tek Allahu, njejtë dhe punët e këqia na largojnë nga Ai dhe mëshira e Tij. Njeriu mund të privohet nga mëshira e Allahut vetëm për një mëkat, andaj nëse shpreson në faljen e Allahut dhe lirimin nga zjarri i xhehenemit, atëherë kujdes nga bërja e mëkateve në këto ditë dhe ditët tjera.
3- Agjërimi i këtyre ditëve dhe kjo hyn nën ombrellën e punëve të mira. Allahu ka thënë: ”Çdo punë e birit të Ademit është për të, përveç agjërimit, ai është për Mua dhe Unë shpërblej për të...” Poashtu Muhamedi alejhi selam ka thënë: “Për agjërimin e ditës së Arafatit shpresoj që Allahu të m’i falë mëkatet e vitit të kaluar dhe vitit të ardhshëm” . Transmeton Muslimi. Është sunnet që muslimani të agjërojë nëntë ditët e dhul-hixhes, sepse Muhamedi alejhi selam ka nxitur në punë të mira, ndërsa imam Neveviu, Allahu e mëshiroftë ka thënë se është mustehab i fortë agjërimi i këtyre ditëve.
4- Falja e namazit në kohë dhe me xhematë në xhami. Të shtojë këto ditë edhe namazet vullnetare, sepse kjo është nga punët më të mira që na ofrojne tek Allahu. Muhamedi alejhi selam transmeton nga Allahu në një hadith kudsij ku thotë:” Robi im vazhdon të me afrohet me vepra vullnetare (nafile) derisa ta dua”.
5-Dhënia e sadakasë (lëmoshës). Edhe kjo është në mesin e punëve të mira tek Allahu i lartësuar, andaj muslimani duhet te shtoj dozën e sadakasë në këto ditë. Allahu ka thënë: ”O besimtarë shpërndane nje pjesë nga ajo me çka ju furnizojmë Ne, para se të vijë dita kur nuk do të këtë as shitje, as miqësi e as ndërmjetësim”. (Bekare:254)
Muhamedi alejhi selam ka thënë: ”Sadakaja nuk pakëson pasurinë”. Muslimi.
6- Bashkimi i bazave të adhurimit në këto dhjetë ditë, si: namazi, agjërimi, sadaka, haxhi etj.
 
Përshtati: Hoxhë Valdet Kamberi

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme islame] Plani i dhjetëditëshit të Dhul-hixhes
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: