islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty96%[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty0%[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty0%[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty0%[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty1%[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty2%[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Artikull] Lehtësimi i shpëtimit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit Empty
05102013
Mesazh[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit

[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit (u186u)Story4Ndër gjërat që më kanë mbetur në mendje dhe në zemër, është pyetja e Aishes, që i drejtoi profetit Muhamed a.s, duke i thënë:”O i dërguar i Zotit! Ibnu Xhed’an, ka jetuar në periudhën para islamit. Ai njihej për lidhjet e forta me farefisin dhe bujarinë me të vobektët. A thua do i bëjë dobi diçka e tillë?” Profeti a.s iu përgjigj:”Jo, nuk i bën dobi. Ai kurrë nuk ka thënë, qoftë dhe një herë:”Zot mi fal të metat Ditën e Gjyqit të Madh!” (Muslim)
Sikur Ibnu Xhed’an, të kishte thënë ndonjë ditë: O Zot mi fal të metat, ditën e Gjyqit të Madh, kontributi i tij do të merrej parasysh dhe do i bënte dobi.
Këtë, ma përforcoi dhe hadithi, ku një beduin shkon tek profeti Muhamed a.s dhe i thotë:”O i dërguar i Zotit! Cilat janë detyrimet e mia karshi Zotit?” Profeti a.s i tregoi shtyllat e islamit dhe beduini i tha:”Pasha Zotin që të ka nderuar me këtë gradë të lartë, nuk do të bëj asnjë vepër tjetër vullnetarisht përveç obligimeve, ashtu siç nuk do ti cenoj fare obligimet karshi Zotit.” Profeti a.s u tha të pranishmëve:”Ka shpëtuar nëse i përmbahet kësaj” ose “Ka fituar xhenetin nëse është i sinqertë në atë që thotë”.
I dërguari i Zotit a.s, e ruante nderin dhe dinjitetin e disa myslimanëve, duke thënë:”A nuk dëshmojnë se nuk ka zot tjetër përveç Allahut?” Siç ndodhi në historinë e Utban ibnu Malik, kur disa burra e akuzuan për mynafik, madje i kërkuan Profetit a.s që ta mallkojë dhe ta dënojë Zoti. Profeti a.s u tha:”A nuk dëshmon se nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe se unë jam i dërguari i Tij?”
Ata u përgjigjën:”Po, por këtë e thotë thjesht me gjuhë, jo me zemër.”
Profeti a.s u tha:”Kushdo që dëshmon se nuk ka zot tjetër përveç Allahut dhe se unë jam i dërguari i Tij, nuk mund të dënohet me zjarr.”
Shpreh keqardhje kur dëgjoj dhe shoh disa ftues të cilët e fortifikojnë me mure të lartë mundësinë e shpëtimit dhe xhenetin e Zotit. Ata ua mbyllin njerëzve të gjitha portat e shpëtimit në ditën e Gjyqit të Madh, teksa i shohin njerëzit të zhytur në qejfe dhe larg Zotit.
Jam i ndërgjegjshëm që shekujt e lavdishëm – shoqëruar nga pjekuria sublime në disa shoqëri, shkollat sjellore, trashëgimia e pasur dhe afërsia kohore me kohën profetike – i ka bërë disa ithtarë të saj të jenë të rreptë me veten e tyre dhe disiplinues për ithtarët e vet, por mos harrojmë se ftesa është një çështje humane dhe njerëzore. Ajo e merr njeriun e përgjegjshëm aty ku është, për ta ngjitur në mënyrë të përshkallëzuar në udhën e përsosmërisë.
Ftesa dhe parimet e saj, marrin parasysh edhe ambientin dhe nivelin e njerëzve të një kohe dhe vendi. Profeti a.s, kur dërgoi Muadh ibnu Xhebel për në Jemen, i tha:”Ti po shkon tek një popull ithtarë të Librit. Prandaj, gjëja e parë për të cilën do u flasësh le të jetë njohja e Zotit. Nëse e njohin Zotin, tregoju se Zoti i ka obliguar me pesë namaze në ditë. Nëse e pranojnë dhe falen, tregoju se Zoti i ka obliguar që të nxjerrin zekatin e pasurive të tyre, i cili do u jepet fukarenjve. Nëse binden, merrua zekatin por jo pasuritë më të mira.” (Buhari dhe Muslim)
Këtu, gjejmë thellimin e konceptit për të marrë në konsideratë natyrën e njerëzve të cilëve u drejtohesh, kushtet e tyre fetare, por edhe ekonomike ku bëhet fjalë për zekatin. Ashtu siç vihet re qartësisht koncepti i përshkallëzimit, edhe kur bëhet fjalë për shtyllat e islamit.
Me zgjerimin e rrethit të ithtarëve të islamit, diversitetit të bindjeve, pamundësisë për ti përfshirë të gjithë në projekte sjellore dhe edukative të dendura, shtoji hapjen dhe ndikimin e mediave dhe kulturave të ndryshme, shfaqet ngutshëm nevoja për ftues të cilët u qëndrojnë njerëzve pranë, stimulojnë iniciativat e mira të tyre sado të vogla qofshin, u hapin portat e të mirës dhe marrin parasysh vullnetin e lëkundur dhe joshjet e shumta.
Nga Omer ibnu Abdul Azizi, transmetohet të ketë thënë:”Sipas ligësive të reja që shpikin njerëzit, sanksionohen kode penale.”
Këtë rregull, juristët myslimanë dhe usulistët e pranuan dhe e vunë në zbatim, duke e konsideruar si një kryevepër në çështjet juridike.
Por, kur erdhi imami muxhtehid, Ebu Seid ibnu Lub Gurnatij, shejhu i imam Shatibiut, e modifikoi këtë si thënie dhe na e ofroi në një formë tjetër, më optimiste:”Sipas vaktësisë së njerëzve, sanksionohen stimuj që i motivojnë për punë të mira.”
Personi me vendosmëri të dobët, kur sheh që para tij qëndron një mal i thepisur, i lartë, me plot rreziqe, ku mund të rrëshqasin këmbët dhe të thyesh qafën, ku mund të humbasë rrugën edhe më profesionisti, ai hutohet dhe e humbet toruan, duke shpallur se është i paaftë ti niset një aventure të tillë të rrezikshme dhe heq dorë nga gara.
Por, nëse po ky njeri ka fatin që ti gjendet pranë një njeri i zgjuar dhe i mençur, i cili ia forcon pikat e forta, e josh të hedhë hapin e parë, e siguron se pjesa tjetër e ngjitjes do të jetë më e lehtë, se shumë njerëz të tjerë i janë ngjitur atij mali me sukses edhe pse mendonin e besonin se ishin të paaftë, se mirësitë e Zotit i jepen atyre që guxojnë prandaj s’ka asnjë arsye përse të hezitohet... të gjitha gjasat janë që ai të përvishet dhe ti ngjitet malit.
E pasi të jetë nisur, ai do të përballet me vështirësitë në mënyrë të përshkallëzuar, pasi ato nuk vijnë të gjitha njëherazi. Pas çdo vështirësie ka një lehtësim, pas çdo problemi ka një zgjidhje. Në një hadith, Profeti a.s thotë:”Mbështetja hyjnore zbret sipas nevojës.” (Hakim)
Njeriu vazhdon ngjitjen, derisa ta shohë veten se ka përshkruar goxha distancë, ka përfituar përvojë të këndshme, herë pas here ndjen puhiza flladi, ka ndërtuar miqësi dhe shoqëri të reja, është thelluar në rrugën e mirësisë e cila e frenon nga shthurja dhe e fton drejt lartësimit. Ndoshta, ka qenë pikërisht kjo ajo që synonte Profeti a.s me fjalët:”Në zemrën e çdo besimtari gjendet një këshillues.”
Uroj që ftuesit tanë të ndjekin këtë linjë, t’ua lehtësojnë njerëzve ndjekjen e udhës së drejtë, të stimulojnë vendosmërinë e tyre për t’iu përveshur asaj, jo ti largojnë duke u treguar gjembat që gjenden në këtë rrugë, pengesat, vështirësitë dhe sfidat, sikur u thonë:”Kush nuk ka vullnet të çeliktë dhe vendosmëri të palëkundur, s’ka përse e vë këmbën në këtë rrugë.”
Të parët tanë, mes tyre dhe imam Shafiu, thoshin:”Shkoni drejt Zotit qoftë dhe duke çaluar, apo me këmbë të thyera. Pritja e shëndetit të plotë është kotësi.”
Vetë Zoti pohon se:” Vërtet, Ne e kemi bërë Kuranin të lehtë për t’u kuptuar dhe kujtuar, prandaj, a ka ndonjë që të marrë këshillë?!” (Kamer, 17)
Sakaq, porosia profetike për dy ftuesit, Muadh ibnu Xhebel dhe Ebu Musa Esh’arij, të cilët do të shkonin në Jemen, ishte:”Lehtësoni dhe mos vështirësoni, përgëzoni dhe mos frikësoni, bashkëpunoni dhe mos u konfliktoni!” (Buhari dhe Muslim)
Në këtë porosi, shohim që Profeti a.s i urdhëronte që t’ua lehtësojnë fenë dhe shpëtimin njerëzve, duke i ndaluar nga vështirësimi; i urdhëronte ti përgëzojnë njerëzit dhe jo tu kallin datën.
Veçse duhet pasur parasysh lloji i personave që përfitojnë nga ligjërimi fetar, pasi disa prej tyre mund të kenë përshkruar një distancë të gjatë në këtë fushë, janë stabilizuar dhe tashmë u lipset një horizont i ri për të ecur me vullnet dhe dëshirë.
Ndërkohë që masat dhe publiku i gjerë, të cilëve u flitet nëpërmjet mediave globale si kanalet satelitore dhe interneti, ka nevojë për kujdes, maturi dhe hapësira tolerance të cilat njerëzit i mirëpresin.
Asnjë ftuesi finok nuk do i mungojë ligjërimi i nivelit të lartë dhe gjithë risi, me të cilët u drejtohet shtresave të ndryshme, pa krijuar dualizëm dhe prishje ekuilibrash.
Prej ftuesit pritet që t’ia hapë portat publikut, ti motivojë për punë të mira sado të pakta qofshin, ti nxisë të largohen nga dyert e ligësisë, tu kultivojë njerëzve besnikërinë ndaj fesë dhe besimit të tyre dhe ti nxisë për të forcuar lidhjet me Zotin, me gjithë neglizhencën e manifestuar prej tyre. Çdo kohë ka mënyrat dhe metodat e saj, të frymëzuazra nga gjithëpërfshirja e sheriatit islam, të cilat përkojnë me ndryshimet dhe zhvillimet e kohës.
Aspekti i mëshirës, dhembshurisë, dashurisë, zemërbutësisë dhe shpërblimit, duhet të dominojë mbi çdo aspekt tjetër, pasi kjo është një nga bazat e sheriatit islam, me konsensusin e të gjithë ulemave. Dashuria është para urrejtjes dhe shpresa para zhgënjimit. Kjo, në kohë krizash dhe indiferentizmi ndaj fesë, është më e kërkuar se në çdo kohë tjetër.
Ftesa nuk është pronë e askujt dhe askush nuk ka përse ti privojë të tjerët nga kjo mirësi, me pretekstin që të mos bëhet një kullotë për të gjithë. Po, ftesa është kullotë për të gjithë robërit e Zotit, është rizk shpirtëror dhe shkencor prej Zotit, mëshira e të cilit përfshin gjithçka. Atëherë, përse u dashka ti mbyll portat e saj, të hetoj imtësisht identitetin e frekuentuesve të saj dhe të tregohem i rreptë me këdo që dëshiron të hyjë? A nuk është mëshira e Zotit gjithëpërfshirëse?
A është e logjikshme që disa të rinj, ta kategorizojnë veten tek grupi i shpëtuar, ndërkohë që gjithë të tjerët janë të humbur?
Do të ishte më mirë për ta që të kenë mendim të mirë për të tjerët, ndërkohë që veten e tyre ta shohin me sy kritik. O Zot na fal neve dhe ata dhe na drejto në rrugën e mbarë!
 
Përktheu: Elmaz Fida

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit :: Komentet

No Comment.
 

[Artikull] Lehtësimi i shpëtimit

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: