islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
16 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 16 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty20%[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty7%[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty7%[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty7%[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty7%[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty7%[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty7%[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty37%[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 [Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut Empty
MesazhTitulli: [Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut   [Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut EmptySat 5 Oct 2013 - 5:25


[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut 20130510
Dersi  i Xhumas Xhamia e Shqiptarve Bibbien Itali
04.10.2013/29.Dhul Kade 1434
Ligjerues: Ilaz Salihi imam i perkoheshem ne kete xhami
 
Tema:                        Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se  Xhihadi në rugën e Allahut
 
Falemenderimet dhe lavdrimet I takojn Allahut xh.sh Krijuesit te botrave, Sunduesit të Ditës së Gjykimit, Mëshirues e Mëshirbërësit . Allahun e Falemenderojm dhe vetëm prej Tij ndihm dhe falje kërkojm.
Kërkojm falje nga Allahu për mëkatet tona të cilët I bëjmë me dije apo pa dije, në public apo në fshehtësi,të mdhaja apo të vogla.
Ndërsa kërkojm mbrojtje nga Allahu nga dy armiqt tanë të përbetuar : Nga Shejtani I mallkuar armik I përbetuar I njeriut si dhe nga nefsi ynë I shfrenuar bashkëpuntorë I shejtanit.
Këndë e udhëzon Allahu ska kush e devijon dhe këndë e le Allahu në huti apo aj nga vetja e tij zgjedh që të mbetet në huti, ska fuqi tjetër përvec Allahut që e udhëzon.
Dëshmoj se nuk ka Hyni tjetër që meriton të adhurohet përvec Allahut xh.sh dhe se Muhammedi s.a..v.s  është rob dhe I Dërguari I Tij.
 
Salavatet dhe selamet tona qofshin mbi më të mirin e njerëzis, mbi më të sjelshmin dhe më të moralshmin,mbi mësuesin e njerëzis, vulën e pejngamberis, Muhammedin s.a.v.s.
Gjithashtu salavatet dhe selamet tona qofshin mbi familjen e tij të pastër, shokët e tij besnik si dhe mbi të gjithë ata që ndjekën, ndjekin , dhe do ta ndjekin rrugën e tij deri Ditën e Gjykimit.
 
Vllezër të nderuar! Ne vazhdojm me ligjeratat tona dhe ligjerata e sodit do t’I kthehet një aktualiteti tjetër, e që është afrimi I një feste tjetër për muslimanët në mbarë botën islame , e që është festa e Kurban Bajramit.
 
Kurban Bajrami bije në ditën e dhjetë të këtij muaji që ne futemi tash I cili, në kalendarin  tonë dhe sipas llogaritjes së kalendarit miladij bie më 15 tetorë dita e martë.
 
Pasi që Kurban Bajrami bie mu në këtë muaj e posacarisht në dhjetë ditët e para të këtij muaji, ne vendosëm që temën e sodit t,ja kushtojm këtyre dhjetë ditëve, dhe temën e sodit e kemi titulluar: “Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se  Xhihadi në rugën e Allahut”.
 
Pra vllezër të nderuar, jemi në prag të dhjetë ditëve më të mira të vitit, ditë këto të cilat Allahu I ka veÇuar si ditë më të rëndësishme, ditë më të vlefshme, ditë më të dashme tek Ai.
 
Pra fillimi I këtij muaji është më i vecant se fillimet e muajve tjerë, sepse dhjet ditët e para të tij janë më të vlefshme tek Allahu xh.sh, përshkak se në ditën e nëntë të këtij muaji gjendet dita më e mirë, dita e Arafatit (Arifes), Ditë kjo që tubon miliona musliman në një vend të veÇant në rafshnaltën e Arafatit në një petk të njejt të bardh të quajtur ihram.
E kjo ditë ten a njihet si dita e Arifes , dhe si e tillë bie në ditën e hënë 14 tetorë.
 
Të nderuar vllezër në lidhje me vlerën e këtyre dhjet ditëve Allahu xh.sh në suren Fexhr është betuar ku thotë:
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut 89_1
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut 89_2[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut 89_3[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut 89_4[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut 89_5
 
 
 


“Pasha agimin! Pasha dhjetë netët! Pasha çiftin dhe pasha tekun! Pasha natën që shkon! A janë këto betime për të mençurin?
Pejgamberi s.av.s thotë: Dhjetë ditët e përmendura në këtë kuptim janë dhjet ditët e para të dhulhixhes, ndërsa cifti në të cilën betohet Allahu Teala është dita e Bajramit, ndërsateku që përmendën Allahu xh.sh në ajet është dita e aarafati”
Pra besimtarët ku do që gjenden e përmendin shumë Allahun xh.sh gjatë këtyre dhjet ditëve edhe pse përkujtimi nuk përcaktohet që të jetë vetëm gjatë këtyre dhjetë ditëve, por gjithmonë.
Ashtu sic i ka vlerësuar Allahu xh.sh në librin e Tij, poashtu edhe i Dërguari i Tij i ka vecu dhe vlerësu saqë në një hadith të cilin e transmeton Buhariu r.a prej Ibn Abasit r.a hadith ki që më ka inspiru ta emiro të tillë temën, Pejgamberi s.a.v.s thotë: “Nuk ka vepër më të vlerësuar dhe me sevap më të madh, se sa një vepër e mirë që bëhet gjatë dhjetë ditëve të Dhul Hixhes”.Dikush e pyeti: “As pjesmarja në xhihad?!” Profeti, salall-llahu alejhi ves-selem, u përgjigj: “As pjesëmarrja në Xhihad, përvec një burri i cili del me veten dhe pasurinë e tij dhe nuk kthehet me asnjërën”.
Në një transmetim tjetër thuhet: Nuk ka ditë ku veprat e mira janë më të dashura tek Zoti,sesa këto dhjetë ditë”. Shokët e tij, të cuditur e pyetën: “Edhe se pjesëmarrja në Xhihad, O I Dërguari i Allahut?! Profeti, s.a.v.s, ua ktheu: “Përvec një burri i cili ka dalë me veten dhe pasurinë e tij dhe nuk kthehet më asnjëherë”.
Këto dy hadithe vërtetojnë se dhjetë ditët e Dhulhixhes, janë ditët më të mira të vitit pa përjashtime, madje janë më të mira se dhjetë ditët e fundit të Ramazanit.Por, dhjetë netët e fundit të ramazanit janë më të mira,pasi në to gjendet nata e kadrit e cila është më e mirë se njëmijë muaj.
Në një transmetim thuhet se Allahu xh.sh i ka zgjedhur, i ka dalluar tre dhjetëshe, e ato janë:

 1. Dhjetë ditët të muajt Ramazan, për arsye se në të ndodhet nata e Kadrit.

      2.    Dhjetë ditët e muajt Dhul Hixhe ngase në to ndodhen:
-Jaumut-teruije (Ditë në të cilën Ibrahimi a.s ka parë ëndrën e tij)
-Jaumu Arefaat (Dita e Arafatit)
-Jaumul Ud-hije (Dita e Kurban Bajramit)
-Jaumu Telbije (Dita e përgjigjes së haxhinjve)
-Jaumul Haxhxh (Ditët e kryerjes së rregullave të haxhit)
     3.Dhjet ditët e para të muajt Muharem (Në to është dita e Ashures)
Mu për këtë All-llahu xh.sh në një hadith Kudsi thotë:
 
All-llahu krenohet me melekët e Tij dhe u thotë: Shihni robërit e Mi prej nga vinë,nga cdo vend i largët (i thellë), të pluhrosur të rraskapitur, për  t’u prezentuar të mirat e tyre (për të qenë të pranishëm në dobitë e tyre). O Melekët e Mi, bëhuni dëshmitarë se Unë ua fala mëkatet e bëra”.
 
Ka shumë vepra të mira që pëlqehen të veprohen në këto ditë sic janë: Dhikri,Tekbiret, të cilët nga dita e arifes nga namazi i sabahut deri në ditën e katërt të bajramit në iqindi është vaghi të thuhet pas selamit të cdo farzi para duas përmbyllëse….Allahume enteselamu we minkes-selamu tebarekte ja dhel xhelali vel ikram.
Pastaj, bëhet tahmid falenderimi i Allahut xh.shnduke thënë  elhamdulil-lah, bënë tesbih duke thënë subhanallah sa më shpesh, duke bë istigfar pendim tek Allahu xh.sh, duke dhënë sadaka, duke fal nafile namaz,dhe duke agjëruar.
 
Këtë  të  fundit, agjërimin në dhjet ditët e Dhul-Hixhes , Allahu xh.sh e preferoj duke e përjashtuar ditën e dhjetë e që është dita e Kurban Bajramit pra nëntë ditët e para.
 
Hafsa bashkëshortja e Pejgamberit s.a.v.s  All-llahu qoft i kënaqur prej saj, tregon se I Dërguari i Allahut s.a.v.s, katër gjëra nuk i lente kurrë:
-Agjërimin e ashures (Ditës së dhjetë të Muharemit),
-Agjërimin në dhjetë ditët e Dhul Hixhes,
-Agjërimin e tre ditëve të Çdo Muaji dhe,
-Faljen e dy rekateve përpara sabahut”.
 
Për atë se në këto dhjetë ditë preferohet agjërimi kemi shumë hadithe të Pejgamberit s.a.v.s por , ne do të përmendim një hadith që ndërlidhet me agjërimin e ditës së Arafatit për ata që nuk janë në haxhxh konkretisht për ne, sepse ata që gjenden në haxhnuk agjërojnë për shkak se duhet të kenë forcë për ta adhuruar Allahun në Arafat.
 
Andaj Pejgamberi s.a.v.s thotë:
 
Kush agjëron ditën e Arafatit,Allahu xh.sh do t’ia shkruaj sikur ka agjëruar dhjet vjet, dhe do ta shkruaj me të ndershmit,të ndëgjueshmit”.

 
Pra ne pamë se këto ditë janë të vlefshme dhe t’i kalojm ashtu sic i ka hije duke agjëruar, duke bërë tesbih (subhanallah) duke bërë tahmid(Elhamdulilah), duek bërë tehlil (La ilahe ilallah) dhe duke bërë terbi (Allahu Ekber), që në fund të arrijmë shpërblimin e All-llahut xh.sh në ditën e gëzueshme të Bajramit inshaallah Allah una shkruan me të devotshmit, që së bashku t’i gëzohemi dhuratës më të madhe të All-llahut xh.sh Xhennetit.


Shkrujti: Ilaz Slihi
Bibbiena,Arezzo-Itali
www.islamieshtedrit.com 

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
[Teme Islame]---Dersi i Xhumas--Vlera e dhjetë ditëve të Dhulhixhes më me vlerë se Xhihadi në rugën e Allahut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: