islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje mbi zekatin EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje mbi zekatin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje mbi zekatin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje mbi zekatin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje mbi zekatin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje mbi zekatin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje mbi zekatin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje mbi zekatin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje mbi zekatin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje mbi zekatin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje mbi zekatin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje mbi zekatin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje mbi zekatin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje mbi zekatin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje mbi zekatin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje mbi zekatin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje mbi zekatin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje mbi zekatin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje mbi zekatin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje mbi zekatin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje mbi zekatin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje mbi zekatin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje mbi zekatin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje mbi zekatin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje mbi zekatin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje mbi zekatin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje mbi zekatin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje mbi zekatin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje mbi zekatin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje mbi zekatin Empty96%Pyetje mbi zekatin Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje mbi zekatin Empty0%Pyetje mbi zekatin Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje mbi zekatin Empty0%Pyetje mbi zekatin Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje mbi zekatin Empty0%Pyetje mbi zekatin Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje mbi zekatin Empty1%Pyetje mbi zekatin Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje mbi zekatin Empty2%Pyetje mbi zekatin Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje mbi zekatin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Pyetje mbi zekatin Empty
MesazhTitulli: Pyetje mbi zekatin    Pyetje mbi zekatin EmptyFri 4 Oct 2013 - 21:31

Eselamu alejkum hoxh i nderuar ,kisha nje pyetje rreth zekatit .Nese nje person ka borxhe a e ka per obligim zekatin domethene nese shuma shuma e borxhit qe e ka eshte me e madhe se pasuria qe ai posedon,dhe a duhet qe secili anetar ta paguaj zekatin per vehte apo paguan vetem kryefamiljari per tere familjen ...Allahu ju shperbleft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje mbi zekatin Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje mbi zekatin    Pyetje mbi zekatin EmptyFri 4 Oct 2013 - 23:05

We alejkumu selam moter e nderuar serisht une do ta mar fjalen pasi qe hoxha nuk gjendet ka shume obligime se tash afrohet dhe bajrami por sidoqoft kur aj ta shef do te jep pergjigje me gjeresisht.
Sa i perket zeqatit aj ehste obligim i Allahut xh.sh dhe eshte nje nder kushtet e islamit.Mirepo zeqati si cdo obligim ka kushte.Nje nder kushtet e zeqatit ehste qe personi ta plotesoje nisabin (shume e caktuar me ligj) dhe kalimi i vitit (havalanil havel).Personi i cili ehste i mbytur ne borxhe sic e keni cekur ne pyetje aj jo qe vetem ka borxh por borxhin qe e ka e ka me shume se pasurin qe e posedon.Ky person nga vete pyetja nenkuptohet se lirohet nga zeqati se nuk ka pasuri me dhene zeqat s eploteson nisabin por nga ena tjeter ka edhe borxh ki duhet qe njeher ta paguje borxhin dhe pastaj nese i jep Allahu xh.sh inshallah do ta jep zeqatin.
Nga ana tjeter kti personi i takon pjese nga zeqati duke mare ne konsiderat fjalen e Allahut xh.sh ne ajetin ku behet destinimi i zeqatit Allahu xh.sh. e rregulloi në mënyrë direkte përmes ajetit kur’anor në suren Et-Teuvbe ku thotë: “Allahu caktoi obligimin që lëmoshat (zeqati) t’ju takojë vetëm: të varfërve (nevojtarëve), të ngratëve (që s’kanë fare), punonjësve (që e tubojnë), atyre që duhet përfituar zemrat ( të dobëtëve në besim), e duhet dhënë edhe për lirimin e nga robëria, të mbyturve në borxhe (luftëtarëve), në rrugën e Allahut dhe atij që ka mbetur në rrugë. Allahu i din gjendjet e robërve, punon sipas urtësisë së vet.”
Sic e shohim ne ajet eshte edhe personi i mbytur ne borxhe i takon zeqati pra personi ne borxh duhet te lipe pjes na zeqati.
Sa i perket pjeses se dyte ne pyetje se a duhet te jep cdo nejri zeqat apo kryefamiljari?
Nese pasurija ehste e perbashket ka kryefamiljar pasurija ehste e te gjithve jep kryefamiljari, ndersa nese cdonjeri ka pasurin e vet  dhe i ploteson kushtet ateher cdo kush per veti jep zeqat.
Pra ehste kusht te jet prone e tija pasurija pron e personit per te dhene zeqat dhe te jete ne moshen madhore sepse deri ne moshen madhore pasurija ehste e babait.
Dhe ketu perjahstim behet zeqati ne ari i grave motrave tona per te cilat obligohen vete ta japin dhe nuk obligohet burri tja paguaj e ense ai e bene me vete dehsire ajo lejohet.
Kjo ishte sa i perket pyetjeve tuaja Allahu e din me se miri
Nese hoxha ka dicka te sqaroje te shtoje le te urdheron
wes-selamu alejkum
Me respekt Admin Ilaz Salihi

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje mbi zekatin 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Pyetje mbi zekatin Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje mbi zekatin    Pyetje mbi zekatin EmptyFri 4 Oct 2013 - 23:36

Shum ,shum faleminderit per pergjigjen dhe Allahu ju shperbleft per kohen qe harxhuat me pergjigjen
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Pyetje mbi zekatin Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje mbi zekatin    Pyetje mbi zekatin EmptyFri 4 Oct 2013 - 23:39

Amiin edhe juve per interesin qe tregoni ska problem do te mundohemi qe sadopak ne baz te njohurive tona me ndihmen e Allahut te sqarojm dicka mbi islamin e pashtershem dhe te qarte.

Wes-selamu alejkum
Me respekt.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Pyetje mbi zekatin 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje mbi zekatin Empty
MesazhTitulli: selam   Pyetje mbi zekatin EmptySun 6 Oct 2013 - 22:42

Selamun Alejkum.
Meqense Admini ishte pergjigjur qart skam se cka te them un, por vtem doja te cek se njeriut qe i takon Zeqati njeri prej kushteve eshte qe ajo pasuri te qendroj se paku 1 vit. Enese personi ka para per te dhene zeqatin, por ne anen tjeter ka borxhe, eshte pak e pakuptimt se ki dmth i ka tubuar parat te qendrrojn 1 vit e ne anen tjeter se ka kthyer borxhin.
Pra personi qe ka borxhe ne vend se te tuboj para per 1 vit me e arsyeshme do ishte qe se pari te pastrohet nga borxhet e me pas te filloj te tuboj pasurin per zekat.
Ne pyetjen e dyt, pasuria e perbashket zekat jepet nga kryefamiljari, perjashtim ben ari (allteni) sepse ajo eshte pasuri personale e gruas dhe se ajo e ka pergjegejsin per dhenjejn e Zekatit te arit
Me respekt
Selamun Alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Pyetje mbi zekatin Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje mbi zekatin    Pyetje mbi zekatin EmptySun 6 Oct 2013 - 22:50

Shum falemiderit hoxh per pergjigjen ,dhe Allahu ju shperbleft me xhenet per kete pun kaq humane qe po beni per ne ,dhe qe na mesoni islamin e pastert ...Allahu ju shperbleft...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content
Pyetje mbi zekatin Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje mbi zekatin    Pyetje mbi zekatin Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje mbi zekatin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: