islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
10 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 10 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty20%Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty7%Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty7%Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty7%Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty7%Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty7%Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty7%Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty37%Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem Empty
MesazhTitulli: Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem   Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem EmptyThu 3 Oct 2013 - 22:13

1. Përfitimi i dhjetë salavateve nga Allahu xh.sh. - thotë P.a.s.: "Kush më dërgon një salavat, Allahu atij i dërgon dhjetë salavate" (Buhariu)

2. Kthimi i salavatit prej Pejgamberit a.s. - "Nuk ka asnjë musliman që më përshëndetë me selam e që All-llahu të ma kthen shpirtin për t'ia kthyer selamin". (Imam Ahmed,Ebu Davud).

3. Afërsia me Pejgamberin a.s. - "Vërtetë njeriu më i afërt me mua në Ditën e gjykimit është personi që më së shumti më ka dërguar salavat".

4. Kushtëzohet pranimi i lutjes pas salavatit - Transmeton Aliu r.a. se Pejgamberi a.s. ka thënë: "Nuk ka asnjë lutje që në mes saj e Qiellit nuk ka hixhab (pengesë) përderisa nuk dërgohet salavat mbi mua dhe vetëm pasi të dërgohet salavati ngrihet ajo pengesë". (Tirmidhiu).

5. Melaiket luten për ata që dërgojnë salavat - Muhamedi a.s. ka thënë: "Allahu ka krijuar një grup melaikesh të cilët i urdhëron të kërkojnë vendtubime aty ku përmendet Allahu. Nëse gjejnë vende të tilla, ndalen pranë tyre, ku bëjnë amin në lutjet e besimtarëve të pranishëm, nëse ata dërgojnë salavat, melaiket së bashku me ta dërgojnë salavat, derisa besimtarët të shpërndahen, pastaj melaiket i thonë njëri tjetrit, lum për këta që po kthehen të falur prej Allahut".

6. Të fituarit e shefa'atit (ndërmjetësimit) të Muhamedit a.s. - "Kur të dëgjoni muezinin përsëritni ato që i thotë ai gjatë ezanit, pastaj dërgoni salavat në mua, pastaj prej Allahut kërkoni Vesilen për mua, pozitë që i jepet vetëm robit të Allahut, shpresoj jam unë, prandaj kush kërkon vesilen për mua, më është lejuar t'i bëj shefa'at atij".

7. Përkujtimi për Pejgamberin a.s. - "Prej ditëve më të mira tuajat është dita e Xhumasë, në të cilën ditë u krijua Ademi a.s., në atë ditë edhe vdiq, atë ditë fryhet në sur dhe atë ditë ngjan kiameti, prandaj shumë dërgoni salavate atë ditë, sepse vërtet salavatet tuaja arrijnë tek une". Sahabet e pyetën: "O i Derguar si të vijnë salavatet nëse atëherë nuk do të jesh më?" Pejgamberi a.s. iu pergjijg: "All-llahu ia ka ndaluar Tokës t'i gëlltisë trupat e Pejgambereve". (Ebu Davud, Ibni Maxhe, Nesaiu, Ahmedi).

8. Dërgimi i salavateve gjatë hyrjes në Xhami - Transmeton Ebu Hurejra r.a. se Pejgamberi a.s. ka thënë: "Kur dikush të hyjë në xhami le të më përshendesë me selam dhe le të thotë: "O Allah më hap dyert e mëshirës Sate". (Ibni Hibbani) 

9. Salavati shkak i shpëtimit nga vështirësitë - Nga Sehl ibn Sad transmetohet të ketë thënë: "Erdhi një njeri tek Pejgamberi a.s. duke iu ankuar për problemet e shumta jetësore, varfërinë e madhe dhe vështirësitë e ndryshme, atëherë Muhammedi a.s. i tha: "Kur të hysh në shtëpinë tënde iu jep selam është dikush aty apo jo, pastaj më dërgo salavat mua dhe lexo Kul Huvallahu Ehad". Ky njeri filloi të vepronte në ketë mënyrë derisa gradualisht filloi t'i përmirësohet gjendja. Zoti ia shtoi pasurinë aq shumë saqë ai u shpërndante të afërmëve dhe fqinjëve të tij (Xhelaul Efham fi fadli essalat ala Muhamed-Ibnul Kajjim El Xhevzij)

10. Salavati në vend të dhënies së Sadakasë - Nga Ebi Seid r.a. transmetohet se Muhamedi a.s. ka thënë: "Kur dikush nuk ka mundësi të japë sadaka, në lutjen e tij le të thotë: "Allahumme Sali ala Muhammedin abdike ve Resulike ve Sali alel Muminine vel Muminat vel Muslimine vel Muslimat". (O All-llah derdh bekimet mbi robin dhe të dërguarin Tënd - Muhammedin a.s., dhe mbi besimtarët dhe të nënshtruarit e Tu).

11. Përfitimi i mëshirës Hyjnore - Nga Umer ibni Hattabi transmetohet se Muhamedi a.s. ka thënë: "Kushdo që ka marrë abdes le të thotë më pas: "Eshhedu en la ilahe il-lall-llah ve enne Muhameden abduhu ve Resuluhu", pastaj le të më dërgon salavat, sepse këtij besimtari do t'i hapen dyert e mëshirës së Zotit (Xhelaul Efham fi fadli essalat ala Muhamed-Ibnul Kajjim El Xhevzij).

12. Të paraqiturit e salavatit tek Pejgamberi a.s. - Nga Ebu Hurejra, Muhamedi a.s. ka thënë: "Kush më dërgon salavate pranë varrit tim e dëgjoj atë, ndërsa kush më dërgon salavat nga larg, unë e di atë. (po aty fq 15)

13. Salavati mundëson të pamurit e Resulit a.s. - Imam Eshsharaniu thotë se Muhamedi a.s ka thenë: "Ai që thotë këtë salavat do të më sheh në ëndërr, dhe kush më sheh në ëndërr, do të me shoh në Ahiret, ku do të pijë nga uji i Keutherit dhe nuk do ta djeg zjarri". Ky salavat ka këtë përmbajtje: "Allahume Sali ala ruhi Muhamedin fil ervah ve ala xhesedihi fil exhsad ve ala kabrihi fil kubur ve ala alihi ve sahbihi exhmein".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Disa dobi nga dergimi i salavateve pejgamberit salallahualeji we selem
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: