islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty20%MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty7%MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty7%MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty7%MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty7%MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty7%MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty7%MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty37%MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM!

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8386
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Empty
MesazhTitulli: MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM!   MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! EmptyTue 1 Oct 2013 - 1:45

MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! Images?q=tbn:ANd9GcTL5hiIBpQhjBjDBLzrTRkNLJ9-vkoieS7zl7dZc59DNLxmVelAEQ

Hafiz Ali Kraja shkruajti:
“Nje djalosh me ze te kendshem larteson kah hapesira e qiellit prej minares se bukur ezanin, qe deshmon per Njesine e Zotit. Udhetari i cili eshte duke kaluar atypari ndalet njehere, shtanget dhe qendron si te ishte i ngrire kur degjon kete ze gati hyjnor. Duke u dridhur ky ze neper rrezet e ajrit, udhetari tretet ne habi dhe kujtimet e hidhura te ketij shekulli ne ate cast i largohen nga mendja.” Hafiz Ali Kraja

Minarja si pjesa me e larte e xhamise bart rolin e identifikuesit te ketij objekti religjioz. Teksa e sheh ate e cila larton kah qielli, duket sikur mburret me vetmine e saj, por menjehere sapo ezani fillon, ajo merr jete, dhe thyen vetmine kur tingulli i lidhet me simotrat e saj qe modernizmi i ka penguar te duken, por qe nuk mundet kurrsesi t’i ndaloje ato te therrasin njerezit ne shpetim. Zerat jane te ndryshem nga njeri-tjetri, por prape ato perbejne nje bashkesi brenda teresise harmonike te korit. Te pakten keshtu e degjojme ne, keshtu e ndiejme dhe kuptojme ne. Pas kesaj njerezit grumbujgrumbuj nisen drejt xhamive per t’iu pergjigjur kesaj thirrjeje, e atehere vetmia e minares kthehet ne gumezhitje, ne lutje e pendime. Pas ketij rituali njerezit dalin te paqetuar shpirterisht e minarja i pret aty se, pa dyshim, ata do te kthehen serish, shume shpejt.
Ne cdo kohe i kulluar gurgullin zeri i minareve ne boten tone. Ne cdo bucitje te tij ky ze ka rregulluar zemren e shume besimtareve, kurse shume fole djallezore i ka shkaterruar. Ne nje cast meditimi perpara ketij zeri engjellor ndihemi sikur te na shkeputeshin kembet prej toke, nderkaq, drejt nje thellesie te magjishme sikur te mos na kishte mbetur lidhje me kohen dhe vendin ku ndodhemi, sikur hapesira t’i kishte humbur dimensionet e saj. Ai ze na kujton marreveshjen qe kemi bere me Zotin, fjalen qe i kane dhene shpirtrat tane Atij. Zerin e permallshem te muezinit disa here e degjojme si thirrje per ne parajsen qe kemi humbur dhe vrapojme per te gjetur humbjen tone mijeravjecare drejt shpetimit. Foshnjave, te semureve, te gjymtuarve, pleqve e te rinjve, ky ze u ngjall miliona qeliza te vdekura nga helmi i materializmit; sopirti i jep force, sepse ky ze eshte zeri
i palces sone; ky gjemim eshte gjemimi i saj i cili e ka nje vazhdim dhe padyshim qe e ka edhe nje perfundim.
Ne, bijte e shekullarizimit, ne te burgosurit e materializmit dhe egos, ne globalistet e suksesshem, ky ze na kujton se kemi deshtuar, kemi deshtuar ne premtimin e dhene, kemi deshtuar shpirterisht.
Kemi humbur nder shekuj ne labirintet e botes, rrjedha e lumenjve na ka rrembyer, dallget e detit na perplasin nga nje breg ne nje tjeter e ne humbasim fillin e ekzistences e qenesise, harrojme stacionin nga ku jemi nisur dhe domosdo qe nuk dime as destinacionin ku duam te shkojme. Ngarkimi i vetes me gjera me teper sesa i perballon, vrulli i “modernitetit” dhe zhvillmi, na ka zene veshet dhe nuk degjojme keto minare tek therrasin : Ejani ne shpetim.
 
Ne kete perhumbje qe na ka kapluar, ne kemi harruar qe jemi krijuar per te mesuar dhe per t’u treguar te tjereve ato qe kemi mesuar. Por keto melodi qiellore, nisin te qetesojne dallget e jeteve tona, keto melodi qe nisin me sinjalet prej drite te agimit te pare dhe vazhdojne gjer ne kohen e renies per te fjetur, u ofrojne zemrave te besimtareve gote pas gote eliksir muzikor dhe, keshtu intermexo kenaqesie perjetohen nje pas nje, gjate tere nje dite.
 
Ne shqiptaret per gati pesedhjete vjet u privuam nga ky ze. Ai ishte molla e ndaluar per regjimin famekeq te atehershem, pasi do te zgjonte ndergjegjen “ e fjetur” dhe pa dyshim qe kjo do te perbente rrezik per ta. Ne te vertete “terrori i kuq” i beri minaret te heshtin, por jo zemrat e besimtareve. Ata edhe pse nen ze, serish e thirren fuqishem ezanin, pasi lidhja me Ate qe na ka dhene fryme, Krijuesin, eshte aq e madhe sa qe s’ka force ta ndaloje. Sot Ezani thirret lirisht, minaret bucasin edhe pse me te pakta ne numer krahasuar me ato qe ishin perpara se komunizmi t’i
shkaterronte. Minaret thone “Allahu eshte me i madhi” dhe ne ecim per ne faltore sikur te shkonim
per ne parajsen e pafund.
 
Minaret bucasin me Fjalen e Deshmise, edhe ne themi: “Ja, ky eshte synimi” dhe shkumezojme nga zemra. Ato e thone me ze te larte ate Drite te Pasosur, dhe neve na rezon drite ne sy e ne zemra. Pas kesaj, minaret renkojne: “Ecni drejt horizontit te meshires se Zotit, drejt rrebeshit te pendeses se engjejve!” Dhe ngrihemi peshe plot entuziazem, ne edhe nje here tjeter dhe ecim per t’u pastruar nga mekatet. Dhe rreqethemi nga zerat qe therrasin “ejani ne shpetim”, ndjejme harene dhe lehtesimin e pa ndjere, vrapojme per ne namaz gjah me gezim si femijet… Ky ze eshte ura qe lidh dy botet tona, boten materiale me ate shpirterore, me besimin, qe eshte “gurra e cila ia ben te kendshme jeten njeriut dhe i jep atij shpresa per lumturi. Ai qe eshte larg kesaj gurre eshte fatmjere dhe sikur t’I zoteroje te gjitha mjetet materiale qe i duhen ne kete jete; ai eshte i mjere se i mungojne ndjenjat larta morale, te cilat do ta benin te lumtur. Ne kete jete ai nuk ndien ndonje gezim shpirteror dhe kur gjate shtegut te jetes e trondit ndonje kob, nuk i gjen vetes tjeter ngushellim ose rruge shpetimi…
 
Duke u cliruar nga prangat e hapesires, kohes, materies, fizikalitetit dhe interesit vetjak eshte rruga e pozicionimit te vetes ne nivelin e zemres dhe te shpirtit, ne kete moment njeriu behet nje trup i vetem zemer-shpirt-trup fizik dhe me kete unitet dhe force qe buron prej tij, kapercen kufizimet e materialitetit dhe te menduarit e te vepruarit ne menyre te rendomte, pa nje qellim. Te kapercesh kufirin e kohes, do te thote te jetosh ne nivelin shpirteror dhe ata qe e arrijne kete nuk jane kurre te brengosur nga e kaluara e dhimbshme ose te shqetesuar per te ardhmen. Ata e veshtrojne te nesermen me buzeqeshje. Deshperimi dhe shqetesimi vjen nga te jetuarit e jetes perciptazi dhe ne menyre te rendomte.
 
Ne jemi te gjithe udhetare ne kete bote, te gjithe do te largohemi nje dite dhe sot me shume se kurre ka ardhur momenti te zgjohemi, te hapim syte e veshet, por, mbi te gjitha, te hapim zemren e t’i pergjigjemi thirrjes se ketyre minareve, jehona e te cilave kapercen cdo kufi. Sot me shume se kurre duhet te tregohemi vigjilente e te kuptojme te Verteten Absolute ashtu sic eshte, pa te meta. Ky ze vjen ne nje kohe kur vendosmeria dhe vullneti nuk dine nga te shkojne nga termetet, stuhite dhe permbytjet, dhe shuhen, ne nje kohe kur njerezit ndihen te kapluar pas punes, pozites shoqerore, pasurise, prosperitetit dhe forces qe ka burgosurzemrat tona.
 
...Dhe minaret vazhdojne te therrasin dhe do te vazhdojn te therasin: Ejani ne shpetim!
 
 Muhamed Salihi II-A
 
Marur nga Revista Ikre Nr.32

Allahu ju shperbleft per postimin.
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM! 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
MINARET THËRRASIN NË SHPËTIM!
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: