islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 A e di çdo të thotë të dashurosh? EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
20 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 20 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
 A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty96% A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
 A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty0% A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
 A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty0% A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty0% A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
 A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty1% A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
 A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty2% A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  A e di çdo të thotë të dashurosh?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

 A e di çdo të thotë të dashurosh? Empty
27092013
Mesazh A e di çdo të thotë të dashurosh?

 A e di çdo të thotë të dashurosh? (u59u)zemrat%20pikepyetje
Admin shkruajti:
Shtëpitë e boshatisura nga dashuria, janë shtëpi të ftohta, të akullta, të shkreta, atyre u mungon dhembshuria dhe prodhojnë vetëm ashpërsi, ftohtësi dhe dhunë, shtëpi të pamëshirshme, shtëpi ku mungon mëshira....
Konferenca e dashurisë, është një mexhlis i lezetshëm.
Numri i pjesëmarrësve real në të, është 693, kurse prezenca dyfishi.
Shtresa; Të rinj nga të gjithë moshat, nga katërmbëdhjetë vjeç gjer në shtatëdhjetë.
Gjinia; shumica janë femra, kurse meshkujt paksa më pak.
Vendi; Ishte një përzierje globale nga të gjitha vendet, pasi vetëm mekanizmi që e realizonte e kapërcente dimensionin lokal.
Konferenca zhvillohej në facebook dhe u çel nga kjo pyetje:
Kam rënë në dashuri me një person në punë, çfarë të bëj?
Unë i thashë: Pyet mendjen dhe mos iu dorëzo zemrës!
Dashuria, është si lufta, është e lehtë të niset, por e vështirë të shuhet.
Për disa, nuk ia vlen të flasim për dashurinë ndërkohë që makineria e luftës gjakderdhëse në rajon po shuan jetë njerëzish.
Ky që ndërhyri, mund të jetë ulur dhe në prehër mban vajzën e tij të vogël, ose është duke marrë gotën e mbushur me mall nga dora e një të dashuri. Nëse nuk e ka bërë, le ta bëjë. Dashuria nuk është turp, as haram. Haram është tradhtia, ligësia, poshtërsia, mashtrimi dhe gjynahu në emër të dashurisë, haram është deformimi i natyrës së pastër, haram është detyrimi i njerëzve që ta injorojnë dhe varrosin natyrën e tyre të pastër.
Dashuria e pastër gëlonte në çdo qoshe të shtëpisë së profetit Muhamed a.s, edhe në rrethanat më të vështira dhe sfidat më të rënda. Herë pas here, Profeti a.s i thoshte Aishes:”Pasha Zotin të dua dhe dua të qëndroj pranë teje.”
Ai qëndronte para derës ku luanin burrat, ndërkohë që Aisheja kishte mbështetur mjekrën e saj tek supi i Profetit a.s duke ndjekur lojën, por edhe për tu treguar grave të Medines sa e shtrenjtë dhe e dashur është ajo për Profetin a.s.
Edhe në momentet e tij të vdekjes, atëherë kur vuante nga dhimbjet e ndarjes nga kjo botë dhe i kullonte balli djersë, Profeti a.s u kërkoi leje grave të tjera, që të vdesë në dhomën e Aishes dhe në prehrin e saj plot mirësi. Vetë Aisheja tregon se i dërguari i Zotit a.s e dorëzoi shpirtin në prehrin e saj. Ajo e deklaronte haptazi dashurinë që i dërguari i Zotit a.s ndjente për të dhe nuk ndihej aspak në siklet për këtë. “Tek i dërguari i Zotit ju kishit modelin më të mirë” (Ahzab, 21)
Shtëpitë e boshatisura nga dashuria, janë shtëpi të ftohta, të akullta, të shkreta, atyre u mungon dhembshuria dhe prodhojnë vetëm ashpërsi, ftohtësi dhe dhunë, shtëpi të pamëshirshme, shtëpi ku mungon mëshira. Nga këta, ka të tillë që fshihen pas ndonjë teksti iluzionar fetar, edhe pse modeli i tyre më i mirë, profeti Muhamed a.s ishte krejt ndryshe nga ata.
Dashuria është thjesht iluzion.
Pa dashuri pa halle.
Nuk ka dashuri përveç dashurisë së prindërve për fëmijët dhe për familjen.
Dashuria ka kohë që ka ndërruar jetë.
Nëse do mund ti eksploroje zemrat e burrave, nuk do u afroheshe dot.
 
Ndjesë pastë dashuria, o zemra ime
Kullë iluzioni ishte, u shua dhe la pas zemërime
 
Komente që burojnë nga përvoja të hidhura, të cilat, ata që i kanë përjetuar, nuk duan që të vuajnë edhe të tjerët. Por, injorimi i vuajtjeve, nuk e zgjidh problemin.
Ndonjëherë, ndjen se disa fjalë nuk janë veçse një jehonë e udhëzimeve dashamirëse të familjes, ku nuk respektohet natyra njerëzore, ose ku është turp ti flasësh hapur vajzës dhe ta ndërgjegjësosh lidhur me veten, emocionet, nevojat e saj të trupit dhe të shpirtit, shpirtin e saj dhe frikën që ke për të. Ndërkohë, që duhet ta dinim mirë se nuk ka gjë më të dëmshme për vajzën, sesa injoranca e saj lidhur me strukturën fiziologjike dhe psikologjike. Një vajzë e paditur dhe e pasensibilizuar, mund të bjerë në dashuri në mënyrë të pavetëdijshme, duke mos ditur si të reagojë. Ajo mund t’ua vërë fajin edhe familjarëve, i injoron dhe nuk u tregon asgjë. Në fakt, konsulenca me nënën e ndërgjegjshme, të dhembshur dhe zemërmirë, është porta më e mirë e shpëtimit.
Vakumi emocional në shtëpi është shkaku.
Duhet të heqësh dorë nga filmat dhe telenovelat.
Ndoshta... por mos vallë dashuria lindi sot? Madje, a ka lindur, apo është pjesë e konstruktit tonë emocional, me të cilën jemi pajisur për ti dhënë një shije tjetër jetës tonë, me qëllim që ti kujtojë Ademit dhe Havasë atë pemën e xhenetit, tek e cila duhet të kthehen rishtazi? Dashuria zbriti bashkë me Ademin në xhenet dhe me të u pajisën brezat e ardhshme.
Përzierja mes dashurisë, e cila është një koncept i pastër dhe i dëlirë dhe mes epshit kalimtar, ose thënë drejt, seksit, është një gafë e rrezikshme, të cilën e bëjnë mediat e sotme. Ajo shfrytëzohet për ti lidhur të rinjtë e të dy gjinive, me këtë fjalë dhe sinonimet e saj në gjuhë të ndryshme (love). Ajo shfrytëzohet për ti tunduar, joshur dhe fituar para nëpërmjet kësaj industrie, si dhe ofrimin e kënaqësisë kalimtare, në emër të dashurisë.
Është kollaj të japësh këshilla, ndërkohë që nuk e përjetojmë të njëjtën gjendje.
Jo, nuk është aspak kollaj dhe për këtë kam argument pështjellimin e shkronjave para një teme të tillë, apo përsëritjen e citateve të Shekspirit:”Dashuria është e verbër dhe të dashuruarit nuk janë në gjendje ta shohin madhësinë e idiotësisë që po bëjnë”.
Të kërkosh mbrojtjen e Zotit nga dashuria është diçka negative, prandaj dhe diçka e tillë nuk është transmetuar nga profeti Muhamed a.s. Përkundrazi, ai vetë i kërkonte Zotit, atë dashuri që Zoti e pëlqente, atë që nuk e bënte të harrojë përmendjen e Zotit. “O Zot, unë kërkoj të ma bësh rizk dashurinë tënde, dashurinë e atyre që të duan dhe dashurinë e një punë që më afron me dashurinë Tënde!”
Të zgjedhësh mes mendjes dhe zemrës është e vështirë, sidomos për një femër, pasi mund të ketë vetëm një vend për njërën prej të dyjave. Por kjo nuk është e pamundur për dikë që konsultohet, pasi vetë fakti që pyet dhe kërkon mendim, tregon për vullnet të sinqertë, dëshirë për ti parë gjërat nga një këndvështrim tjetër dhe maturi.
Mendja është si babai vigjilent dhe i kujdesshëm, ndërkohë që zemra është si nëna e dhembshur.
Zemra e mençur, është një frazë e bukur, që nuk e përjashton zemrën dhe nuk i jep pushtetin e diktatorit të verbër, i cili nuk i mendon pasojat.
Zemra, ashtu siç lakohet edhe drejtohet. Po. Dhe mes lakimit dhe drejtimit, është hapësira e shkarjeve, hezitimit, dhimbjes, mërzisë, nismës dhe shansit për veprim të vetëdijshëm dhe të udhëhequr nga Zoti. Ajo e dëshiroi atë; por edhe Jusufi do ta kishte dëshiruar atë, sikur të mos kishte parë provën e Zotit të vet. Kështu e larguam nga e keqja dhe vepra e shëmtuar, sepse ai, në të vërtetë, ishte nga robërit Tanë të sinqertë.” (Jusuf, 24)
Në këtë hapësirë, ka dhe një aftësi, qoftë dhe e pjesshme, për ta kontrolluar zemrën dhe veprimin që buron prej saj. Këtë e gjejmë në një hadith të Profetit a.s, i cili thotë:”O Zot, kjo ishte ndarja ime sipas asaj që kam në dorë, prandaj mos më qorto për atë që nuk kam në dorë!” “O Ti që i përmbys zemrat, ma forco zemrën time në fenë Tënde! “O Drejtues i Zemrave, drejtoje zemrën time drejt bindjes Tënde!” “Zemrat janë mes dy gishtave të Gjithëmëshirshmit”
 “Dhe ta dini se Allahu ndërhyn midis njeriut dhe zemrës së tij dhe se tek Ai do të mblidheni të gjithë!” (Enfal, 24)
Asgjë nuk i shëron zemrat nga sëmundja e tyre, siç i shëron largimi. Thotë Umu Dahak Elmuharibijie:
Ashikët me supe të rënduar
Nga peshë e dashurisë i pyeta unë
çfarë ua largon dashurinë e bekuar
Që në mes të zemrës ua vunë?
Thanë: dashuria, pa një tjetër, nuk quhet e harruar
Ose të paktën, një largim i gjatë dhe i patrazuar
 
Dashuria nuk është gabim, e rëndësishme është që ajo të mos kthehet në gabim. Nëse dashuria nuk e gjen rrugën e saj për tu shndërruar në një lidhje të ligjshme, mbetet një kënaqësi me pasoja të rënda. Profeti Muhamed a.s thoshte:”Për dy të dashuruar nuk ka si martesa.”
Hyr nga porta e gjerë dhe e lejuar, jo nga penxheret.
Ndonjëherë, lidhja zbulon të metat e partnerit/partneres, për ta shndërruar dashurinë në luftë dhe urrejtje. Prandaj dhe një nga këshillat më të sinqerta është:”Merre shtruar zgjedhjen e të dashurit dhe mos u nxito ta braktisësh atë!”
Ndonjëherë, është më mirë që të mendosh se ai është i dikujt tjetër, me qëllim që të shmangësh traumën.
Po ta dija se dashuria është shumë e rrezikshme
Nuk do të dashuroja kurrë
Po ta dija se deti është i thellë
Nuk do të lundroja kurrë
Po ta dija fundin tim
Nuk e do e kisha filluar
 
Nuk ka gjë tjetër që e mbron zemrën nga “virusi” i dashurisë dhe e ndihmon në përcaktimin e ilaçit dhe për të treguar durim dhe maturi, siç është kapja pas litarit të Zotit.
Mbërtheji dy duart pas litarit të Zotit
Ai është shpëtuesi, nu këputshin litarët e kahmotit
 
Përktheu: Elmaz Fida

Allahu ju shperbleft per postimin.
 A e di çdo të thotë të dashurosh? 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
Share this post on: redditgoogle

A e di çdo të thotë të dashurosh? :: Komentet

No Comment.
 

A e di çdo të thotë të dashurosh?

Mbrapsht në krye 

Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Artikuj-
Kërce tek: