islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
13 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 13 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty96%Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty0%Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty0%Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty0%Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty1%Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty2%Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty
MesazhTitulli: Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din   Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 26 Sep 2013 - 21:50

Eselamu alejkum ,desha te dija per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes kur duhet te fillohet te agjerohen ,me daten 5 apo me daten 6 se Bajrami eshte me 15-tin ,jam ne dilem ,duhet te agjerojm dhjet dite dhe ta prishim ne diten e Bajamit ,apo nent dit dhe dita E bajramit llogaritet e dhjeta ma beni hallall ..dhe Allahu jushperbleft...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din Empty
MesazhTitulli: Re: Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din   Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din EmptyThu 26 Sep 2013 - 22:09

we alejkumu selam pasi qe nuk ehste hoxha prezent dhe une ndodhem ketu do te mundohem me ndihmen e Allahut tju pergjigjem Allahu ju shperbleft per interesimin qe keni per islam e ne vecanti per forumin tone.
Pike se pari Agjerimi i nente diteve te muajit Dhul Hixhe eshte sunet, e jo obligim moter.
Dhe nuk jane 10 dite qe duhet agjeruar sepse dita e 10 e muajit Dhul Hixhe, eshte dita e Kurban Bajramit ne te cilen nuk lejohet qe te agjerojme.

Transmetohet nga Hunejde Ibn Halid, te cilit gruaja e vet i ka thene se grate e Pejgamberit salallahu alejhi ue selem, i kane thene: "I Derguari i Allahut salallahu alejhi ve selem, kishte shprehi te agjeronte nente dite te Dhul Hixhes dhe diten e Ashuras dhe tri dite te cdo muaji.'' (Transmeton Ahmedi (21829) dhe Ebu Davudi (2437). Shejh Albani ka thene se hadithi eshte sahih.)

Ndersa sic thame edhe me pare, agjerimi i dites se dhjete te muajit Dhul Hixhe, e cila eshte dita e Kurban Bajramit, eshte haram te agjerohet kjo dite.

Argument eshte hadithi te cilin e transmeton Ebu Seid El-Hudrij radiallahu anhu se, Pejgamberi salallahu alejhi ue selem, ka ndaluar agjerimin e dites se Bajramit te madh (Ramazanit) dhe Kurban Bajramit.'' (Transmeton Buhariu (1992), dhe Muslimi (827)).
Pra do te fillosh  me agjerim ne diten epare te muajt Dhul Hixhe sepse akoma jemi ne muajn Dhulkadeh do ta shikosh me mire kur i bje me kalendar Hixhri.
Allahu e dine me se miri.
Wes-selamu alejkum 
Me Respekt Admin

Allahu ju shperbleft per postimin.
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din 8THII


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Nje pyetje..per agjerimin e dhjet diteve te dhul hixhes..mund te pergjigjeni kush e din
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: