islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
12 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 12 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty20%Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty7%Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty7%Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty7%Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty7%Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty7%Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty7%Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty37%Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu Empty
MesazhTitulli: Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu   Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu EmptyTue 3 Sep 2013 - 20:10

1.Të lexuarit e Kur'anit duke menduar dhe duke kuptuar domethënien e Tij. Të kuptuarit e mësimeve dhe porosive të Kur'anit, ashtu siç ekupton dhe e komenton njeriu një libër të caktuar për të sqaruar porosinë e autorit të librit.

2.Të afruarit e Allahut me nafile, pas obligimee të caktuara. Nafilet shpijnë prej shkallës së dashurisë drejt shkallës së prirjes.

3.Të përmedurit e përhershë të Allahut -dhikri në çdo rast me gjuhë, zemër dhe vepër. Hisja në dashurinë e Allahut i përgjigjet madhësisë se hises në këtë dhiker.

4.Dhënia përparësi asaj që e do Allahu më tepër se atë që e do ti gjatë ngacmimit të epsheve. Ngjitja drejt asaj që e do Allahu edhe nëse ajo ngjitje është e vështirë.

5.Kërkimi i zemrës për emrat dhe cilVsit e Allahut, të vrojtuarit dhe njohja e tyre . Rrotullimi i përhershëm në kopshtet e kësaj njohje.Ai i cili e njeh Allahun në emrat,cilësit dhe në veprat e Tij,Allahu pa kurrfarë dyshimi do ta dojë.

6.Vërejtja e bamirësisë,mirësisë dhuratave të fshehta dhe të dukshme dhe dhuntive të Tij. Krejt kjo thërret dashurinë e Tij.

7.Ky është një nga shkaqet më interesante: Përulësia e plotë para Allahut të Madhërishëm. Me të vërtetë domethënia e kësaj është e pamundur të sqarohet me fjalë.

8.Të vetmuarit gjatë zbritjes së Allahut në qiellin e Tokës (në të tretën e fundit të natës) për t'ju drejtuar Allahut dhe të mësuarit e ajeteve të Tij. Qëndrimi me zemër dhe sjellje të mira para Atij në ibadet.Krejt kjo duhet të kurorëzohet me pendim dhe me kërkim faljeje.

9.Shoqërimi me ata të cilët e duan Allahun dhe me të sinqertitë. Marrja e shprehjeve më të bukura të fjalimeve të tyre,ashtu siç mblidhen frytet më të bukura.Mos fol përveq nëse e sheh se më e dobishme është të flitet sesa të heshtet edhe kur e di se me këtë do ta përmirësosh gjendjen tënde dhe do t'u bësh dobi të tjerëve.

10.Largimi i gjithçkaje që qëndron si pengesë ndërmjet zemrës dhe Allahut të Madhërishem.

                                                                          Imam Ibn Kajjim el-Xheuzijje


                                                                                           
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Dhjete shkaqet se si te arrihet kenaqesia e Allahut xheleshanuhu
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: