islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
15 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 15 vizitorë :: 1 Bot

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty96%Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty0%Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty0%Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty0%Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty1%Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty2%Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pyetje hoxhes..Parate ne banke

Shko poshtë 
AutoriMesazh
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
MesazhTitulli: Pyetje hoxhes..Parate ne banke   Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyMon 26 Aug 2013 - 0:37

Eselamu alejkum hoxh i nderuar kish nje pyetje .Une para nji viti fitova burs ne te holla  nga ministria e arsimit si studente e shkelqyer,dhe per 9 muaj te vitit shkollor mua ministria mi dergon nje shum te hollash ,por shqetsimi im qendron ne ate se keto te holla me dergohen nepermjet bankes dhe a eshte hallall me i perdor keto para apo jo ,sepse e dim qe bankat ketu punojn me kamat dhe kam lexuar dhe degjuar nga shum hoxhallar te tjere qe cdo pun qe behet ne bank apo nepermjet bankave ku fitohet kamata eshte haram ..bile edhe edhe depozitimi apo ruajtja e parave ne bank ...Ma beni hallall dhe Allahu ju shperbleft
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
MesazhTitulli: Selamun Alejkum   Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyTue 27 Aug 2013 - 15:02

Selamun Alejkum.
Është më se e vërtet se parat në banka që miren me Kamat rreptësisht është e ndaluar kamata, kjo vërtetohet me Ajete Kuranore dhe Hdithe.
Mirëpo mendoj se nuk ka shtet se nuk punon pa Banka, le të jen toka Islame ose jo Islame. Sa i takon pyetjes suaj se ju merni burs nëpërmjet bankës ajo nuk është në dorën tuaj (nga dëshira juaj) por është lish shtetroro dhe bankar, sepse ju ndryshe skani mundësi se si ti merni ata.
Te kamata nëse emndoni se në at depozitim parash ka edhe kamat dihet se ajo nuk ju takon ta merni, por parashtrohet pyetja se nëse ju nuk e merni at kamat të parave tuaja ather ka mundesi që me at kamat nga parat e juaja të përdoren për te keqen e Islamit, si psh me ata para te belehen arm e të vriten Musliamnet si në Palestin etj etj.
Un mendoj se më së miri është ta merni at kamat por të mos e përdorni për  nevojat e juaja, sesa ta leni dhe te vriten muslimanet nga parat e muslimanve.
Për bursën mendoj se e keni te lejuar ta merni sepse ajo ju takon juve për at se keni treguar aftësi, pra e meritoni, bursa per student ka edhe në shtetet Islame.
Për kët cështje(sistemi bankar dhe kamata) më gjërësisht mund të lexoni librin
Fetva Bashk kohore të Jusuf Kardavit.
Allahu e din më së miri 
Me respekt.
Selamun Alejkum

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
rezarta
Antar-aktiv
Antar-aktiv
rezarta

Numri i postimeve : 239
Data e regjistrimit : 24/02/2013

Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes..Parate ne banke   Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyTue 27 Aug 2013 - 15:30

Faleminderit hoxh per pergjigjen por prap spo e kuptoj dhe nuk jam rehat me ndergjegjen time ,nuk mund ta kuptoj se si del kamata nga parat qe i mar nepermjet bankes , sepse nga ministria para se ta marr bursen e kisha te percaktuar shumen qe do te marr per nente muaj dhe kur shkova ne bank per ti marr parat nuk kishte ndryshuar shuma d.m.th nuk ishte shtuar shuma e parave por ishte aq sa ka percaktuar ministria ,qe do te thot un nuk kam marr kamat nga keto para apo e kam gabim ,ma beni hallall se mos ndoshta e teprova
Allahu ju shperbleft ...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
MesazhTitulli: Selamun Alejkum.   Pyetje hoxhes..Parate ne banke EmptyWed 28 Aug 2013 - 7:37

Selamun Alejkum.
Në sistemin bankar ka rregulla, kur parat e një personi jan të depozitura në bank dhe ai bën kontrat për nji afat se nuk do i mer ata para, banka punon me parat e atij personi,  për kohën si dhe për shfirtëzimin e parave jep kamat.
Ate që un e ceka kish të bëj me kamatën në përgjithsi, ndërsa tek rasti juaj  (sic e keni cekur edhe ju vet se nuk ka shtim te asaj qe ua ka caktuar ministria) por e merni vetëm ate që është caktuar atëher nuk ka kamat dhe ska vend për  dyshime e shqetesime.
Por nëse mendoni se nuk keni nevojë për at burs që u është ndar juve, mundë  të bëni edhe këtë mirësi,ta merni at burs dhe tia jepni naj shoqes suaj që studjon por kushtet ekonomike i ka të dobta(pra ti ndihmoni asaj në aspektin ekonomik).
Si përfundim.
Edhe pse ajo burs ju takon juve (për shkak të aftësis suaj që keni treguar) sipas rregullave fetare ajo është e drejt e juaja dhe ska nevoj të  keni shqetesime, por nëse mendoni se sju takon atëher mereni at burs e ndajaju shoqeve tuaja që kan nevoj.
Me respekt
Selamun Alejkum.

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
Sponsored content
Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty
MesazhTitulli: Re: Pyetje hoxhes..Parate ne banke   Pyetje hoxhes..Parate ne banke Empty

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pyetje hoxhes..Parate ne banke
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Pyete Hoxhen-
Kërce tek: