islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Allahu na bekoft martesat tona
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptySun 1 Nov 2020 - 22:18 nga Vizitor

» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
1.Po 5 kohë elhamdulilah
Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty96%Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty
 96% [ 285 ]
2.Vetëm Sabahun
Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty0%Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty
 0% [ 1 ]
3.Kur kam kohë
Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty0%Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty
 0% [ 1 ]
4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty0%Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty
 0% [ 1 ]
5.Vetëm xhuman
Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty1%Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty
 1% [ 2 ]
6.Nuk falem hiq
Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty2%Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty
 2% [ 7 ]
Totali i votave : 297
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24255 artikuj v 13409 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Adhuro Zotin, jo Ramazanin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Administrator
Administrator
Admin

Numri i postimeve : 8388
Data e regjistrimit : 02/07/2009
Mosha : 38
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë-Maqedoni

Adhuro Zotin, jo Ramazanin Empty
MesazhTitulli: Adhuro Zotin, jo Ramazanin   Adhuro Zotin, jo Ramazanin EmptyWed 7 Aug 2013 - 18:29

[Only admins are allowed to see this image]
Zoti na ka nderuar me adhurimin që kemi bërë gjatë Ramazanit, me leximin e Kuranit, namazin e teravive, namazin e natës etj... dhe koha për të shprehur mirënjohjen tonë, është pas Ramazanit.

Nga: Amr Halid
 
Kaluam një muaj të plotë në adhurim të Zotit, një muaj më pranë Krijuesit tonë. Ajo që u ndodh shumë besimtarëve është se me të lindur dita e parë e Fitër Bajramit, ndjejnë një farë plogështie. Ky çast kur ndihemi të plogësht, është nga momentet më të gëzuara për shejtanin. Ai bën çmos që të shtyjë drejt ndonjë gjynahu, i cili do të demoralizojë duke i humbur shpresat nga adhurimi i Ramazanit. Gjithçka që synon të realizojë shejtani në këtë ditë, është që ta humbasë shpërblimin dhe sevapin e fituar gjatë Ramazanit. Thotë Zoti në Kuran:”Me të vërtetë, pritshmëria e Iblisit për ata u vërtetua; ata shkuan pas tij, - por kjo pritshmëri e tij doli huq për një kategori njerëzish -  përveç një grupi besimtarësh të vërtetë.” (Sebe, 20)
Vallë cilës kategori i përket ti o vëlla? A hyn tek besimtarët e vërtetë, apo tek ata ku vërtetohen pritshmëritë e shejtanit? Thotë Zoti në Kuran:”Mos u bëni si ajo gruaja që e shprish dhe e bën fije-fije atë që e ka tjerrë fort...” (Nahl, 92)
Jo adhurues i Ramazanit
Shumë njerëz nuk e kuptojnë se ajo që bëjnë pas Ramazanit, plogështia ndaj kryerjes së ritualeve, humbja e namazeve farze, çelja e derës së gjynaheve etj... nuk janë veçse shkëmbim i mirësive me mohim. Një person i tillë i ngjan asaj gruaje e  cila pasi e ka thurur trikon, fillon dhe e shprish atë.
Të rinjtë myslimanë u lipset adhurimi i Ramazanit për gjatë gjithë vitit, me qëllim që të përmirësojnë veten dhe aktualitetin ku jetojnë. Prandaj, ruhuni nga gjynahet pas Ramazanit, aq më shumë ato gjynahe të rënda, siç janë konfliktet, keqtrajtimi i prindërve dhe lidhjet haram mes dy gjinive.
Pasha Zotin, rezistenca ndaj gjynaheve dhe haramit lë pas një shije të mirë dhe ëmbëlsi në zemër, ajo gëzon melekët dhe gëzon vetë Zotin. Prandaj, përpiqu sa të mundesh që ta privosh veten nga gjynahet edhe pas Ramazanit. Ruaje veten për hir të umetit mysliman, pasi atij i lipsen të rinj të qëndrueshëm në ibadet.
Ruaje vendosmërinë!
Bëni kujdes se mos u dobësohet vendosmëria dhe vullneti. Zoti na bëri pjesë të mirësisë së tij, pasi mundëm ta adhurojmë Atë gjatë gjithë Ramazanit. Është e palogjikshme që këto të mbjella, t’ia lëmë shejtanit ti korrë. Tashmë ti e kuptove ndikimin e ibadetit, e shijove shijen e imanit, ëmbëlsinë e bindjes dhe të lutjeve. Prandaj, të del detyrë ti ruash këto arritje, të vazhdosh me adhurime dhe të qëndrosh në të njëjtën linjë të udhës së drejtë.
Megjithatë, duhet të jemi të ndërgjegjshëm se nuk do mundemi të kryejmë të njëjtën sasi adhurimesh edhe pas Ramazanit. Ajo që kërkohet është që drita e ibadetit të mos fiket fare, le të dobësohet dhe venitet, por jo të fiket
Për këtë, do të na ndihmonte jashtë mase nëse linjën e adhurimit të Ramazanit, do e praktikonim gjatë dy javëve të para të Shevalit.
Besnik i Ramazanit
Jini të sigurt se shpirtin e adhurimit që kishim gjatë Ramazanit, mund ta kemi edhe pas tij, në çdo kohë. Me qëllim që ti kemi të freskëta mësimet shpirtërore që përvetësuam gjatë trajnimit njëmujor, le të veprojmë si më poshtë:
Filloni një hatme (lexim të plotë) të Kuranit, qoftë dhe një faqe në ditë!
Lutu çdo ditë, qoftë dhe dy minuta pas namazit të jacisë!
Përditësoje dhikrin e Zotit, sidomos atë të mëngjesit dhe mbrëmjes!
Përpiqu që namazet farze ti falësh në xhami, qoftë dhe tre namaze!
Qëndro pranë shokëve të mirë, pasi ata të ndihmojnë të jesh i qëndrueshëm në ibadet!
Agjërimi i gjashtë ditëve të Shevalit. Transmeton Ebu Ejub Ensarij, se i dërguari i Zotit a.s ka thënë:”Kush agjëron Ramazanin dhe e pason me gjashtë ditë agjërim nga Shevali, sikur ka agjëruar gjithë vitin.” (Muslim)
Zoti ua pranoftë
Shumë prej besimtarëve shtrojnë pyetjen: Vallë a na i pranoi Zoti veprat e mira gjatë këtij muaji? A na i ka shënuar emrat tek banorët e xhenetit?
E kush është ai që mund ti përgjigjet një pyetje të tillë, aq më tepër që edhe vetë shokët e Profetit a.s e kishin këtë shqetësim?
Thotë hazreti Aliu:”Shokët e të dërguarit të Zotit a.s bënin vepra të mira gjatë gjithë Ramazanit. Pasi përfundonte muaji, ata i kaplonte shqetësimi nëse u ishin pranuar ose jo.” Thotë Zoti në Kuran lidhur me shqetësimin e myslimanëve nëse u janë pranuar veprat e mira:” dhe që, kur japin atë që japin, zemrat e tyre i kanë plot shqetësim...” (Muminun, 60)
Megjithatë, ekziston një tregues dhe indikator, i cili na tregon nëse Zoti na i ka pranuar veprat e mira gjatë këtij muaj. Këtë e gjejmë tek ajeti:” O besimtarë! Ju është urdhëruar agjërimi, ashtu si u ishte urdhëruar atyre para jush, që të mund të ruheni nga të këqijat.” (Bekare, 183)
Pra, prej teje pritet që edhe pas Ramazanit të vazhdosh me vepra të mira dhe të dobishme, sidomos gjatë javës së parë pas Ramazanit. Nëse i neglizhon adhurimet dhe rrëshqet në gjynahe, frikësohu. Sakaq, nëse konstaton se sjelljet e tua janë përmirësuar dhe ke ndryshuar për mirë edhe pas Ramazanit, gëzohu pasi është shenjë e pranimit të Ramazanit.
Zoti na ka nderuar me adhurimin që kemi bërë gjatë Ramazanit, me leximin e Kuranit, namazin e teravive, namazin e natës etj... dhe koha për të shprehur mirënjohjen tonë, është pas Ramazanit.
Disa besimtarë e perceptojnë Fitër Bajramin si stacionin e fundit për forcimin e besimit dhe furnizimin shpirtëror. Në fakt, është e kundërta, pasi Ramazani është pikënisja për të pasur një fillim të ri me Zotin. Ramazani është me qëllim që të na ndihmojë që depozitën e veprave të mira, ta furnizojmë sa më gjatë pas Ramazanit.
Umetit mysliman nuk i ka mbetur shpresë tjetër përveçse të rinjtë e tij. Unë shpresoj që të rinjtë të manifestojnë qëndrueshmëri edhe pas Ramazanit, të jenë të suksesshëm në jetën e përditshme, pasi ky sukses do i ndihmojë në rrugën e tyre të reformave. Qëndrueshmëria juaj në adhurimin e Zotit, do bëjë që nijeti të mos e humbasë drejtimin e tij, por të jetë vetëm për Zotin. Prandaj, adhurojeni Zotin, jini të sinqertë dhe të qëndrueshëm pas Ramazanit sipas mundësive dhe mos harroni të kërkoni ndihmën dhe mbështetjen e Zotit.
Fjalën time dua ta mbyll me thënien e një orientalisti, i cili pasi studioi islamin dhe vlerat e tij në shërbim të njerëzimit, tha:”Ah çfarë feje, sikur të kishte burra!!!”
Prandaj, ruajeni energjinë e akumuluar gjatë këtij muaji dhe ndiqni udhët e jetës, në shërbim të njerëzimit.
 
Perktheu: Elmaz Fida
 /AO/

Allahu ju shperbleft per postimin.
[Only admins are allowed to see this image]


▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

. . . . . . . . . . . . . . . . .Namazi im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . Kurbani im . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Jeta ime dhe Vdekja ime janë thjesht për All-llahun, Zotin e botëve.
O Zoti ynë, na bere prej atyre qe kanë përfundim të mirë . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . .A M I N . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ஜ۩۞۩ஜ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://www.islamieshtedrit.com
 
Adhuro Zotin, jo Ramazanin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: THESARI I RAMAZANIT :: Temat e Rmazanit-
Kërce tek: