islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Të nderuar vizitor dhe anëtarë ju tanimë keni mundësita merni aplikacionin e forumit me emrin islamieshtedrite direkt në linkun më poshtë dhe pasi që ta shkarkoni duhet ta instaloni duke lejuar në telefonin tuaj deri në fund të procedurës dhe pastaj do ta shikoni se ja kavlejt me e marë ngaqë nuk e gjeni një të tillë askund tjetër.
Aplikacioni vlen vetëm për android dhe nuk është për iphone apo ios.Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» [Shendetesi] Qumshti apo kodi Cili eshte me I mire per mangoes?
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:14 nga Admin

» (Tregim Islam) POZITIVITETI I STUDENTIT TË UNIVERSITET
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyMon 12 Oct 2020 - 0:01 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
17 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 17 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A e falni namazin rregullisht?
 1.Po 5 kohë elhamdulilah
 2.Vetëm Sabahun
 3.Kur kam kohë
 4.Vetëm Sabahun dhe akshamin
 5.Vetëm xhuman
 6.Nuk falem hiq
Shiko rezultatin
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3013 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ProDoctor

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24254 artikuj v 13408 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

 Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Vizitor
Vizitor
Anonymous


Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza Empty
MesazhTitulli: Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza   Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza EmptySun 23 May 2010 - 15:16

Vërtetë kjo ngjarje është e efektshme, e transmeton këtë ngjarje njëri prej të përkushtuarve ndaj fesë së All-llahut xh.sh.
Thotë: Dola me veturen time një ditë prej ditësh për t’i kryer disa punë dhe në njëren prej rrugëve e takova një djalosh i cili po e ngiste veturen e tij të vogël, ai nuk më vërejti mua sepse ishte i zënë me ndjekjen dhe përcjelljen e disa vajzave në këtë rrugë të zbrazur prej kalimtarëve.
Isha duke shkuar shpejt dhe e kalova atë, mirëpo pasi që kalova jo aq larg, thashë në veten time: A të kthehem e t’a këshilloj këtë djalosh? Apo ta vazhdoj rrugën time e t’a lërë atë djalosh të vepron çka të dëshiron?
Pas një konkluze të brendshme dhe atë disa sekonda, zgjodha qështjen e parë.
U ktheva për së dyti dha ja ai djaloshi e kishte ndalur veturen e tij dhe i shikonte ato vajzat dhe ishte në pritje të tyre që ta shikojnë ose së paku ta kthejnë vëmendjen tek ky djalosh, hyren ato vajzat në një shtëpi.
E ndala veturen time afër vetures së tij dhe shkova tek ai, së pari e përshendeta pastaj e këshillova atë, disa prej atyre fjalëve ishin: Paramendo që këto vajza të jenë motrat tua ose vajzat tua apo të afërmet tua, a kishe lejuar që ndokush prej njerëzve t’i ndjek ato ose t’i pengon ato?
Sa isha duke biseduar me të, e ndiva një lloj frike, ishte ai djalosh i gjatë dhe trupin e mbushur, më ndëgjonte atë çka flisja, por duke mos folur asgjë, ndërsa lotët i rridhnin faqëve të tij, e konsiderova këtë shenjë të mirë, lotët e tij më nxitën mua që ta vazhdojë këshillimin, mirëpo te une vazhdonte një frikë plotësisht...
Nuk u largova nga fjalimi derisa se e kryeva këshillimin ndaj tij, pastaj e lashë atë mirëpo ai më ndali dhe kërkoi prej meje që t’ia shkruaj numrin e telefonit dhe adresen time dhe më lajmëroi se ai jeton vetëm, i shkrova atij çka dëshiroi ai.
Pas disa ditësh erdhi tek une në shtëpi, iu kishte ndryshuar fytyra e tij dhe iu kishin ndryshuar tiparet {veqoritë} e tij, e kishte lëshuar mjekrren dhe i ndriqojke drita e besimit prej fytyres së tij.
U ula me të dhe filloi të më tregon për ato ditët të cilat i kishte kaluar kot në rrugët dhe rrugicat duke i dëmtuar muslimanët dhe muslimanet.
I tregova atij se All-llahu xh.sh., është Mëshirues i madhë dhe i lexova atij fjalët e të Lartëmadhërishmit:

(قل يا عبادي الذين أسرفوا علي أنفسهم لا تقنطوا من رحمة الله إن الله يغفر الذنوب جميعا إنه هو الغفور الرحيم. الزمر: 53)

Që don të thotë: Thuaj: "O robërit e Mi, të cilët e keni ngarkuar veten tuaj me shumë gabime, mos e humbni shpresën ndaj mëshirës së All-llahut, se vërtet, All-llahu ifalë të gjitha mëkatet, Ai është që shumë falë dhe është mëshirues!" (Ez-zumer: 53)
Iu happen tiparet e fytyres së tij, e konsiderova këtë të mirë, pastaj u largua nga unë por kërkoj që t'a vizitoj atë.
Kaluan ditët dhe unë isha izënë me disa punë të kësaj jete, kështu që e vonova viziten.
Pas disa ditësh gjeta një shansë dhe shkova tek ai.
Trokita derën dhe ja deren e hapi një njeri i moshuar, u vërejshin tek ai gjurmët e dëshpërimit dhe pikëllimit, ai ishte babai i tij.
E pyeta atë për shokun tim, e uli kokën dhe heshti, pastaj tha me zë të vogël: All-llahu e mëshiroftë dhe e faltë atë, veq ka vdekë ai, pastaj tha: Vërtet veprat shpërblehen me përfundimet e tyre.
Pastaj më mori Brenda dhe filloi të më tregon për gjendjen e tij dhe si ka qenë ai ekstrem ndaj urdhërave të All-llahut xh.sh., dhe i larguar ndaj bindjes së All-llahut xh.sh.
All-llahu xh.sh. i dha suksese duke e udhëzuar atë në rrugën e vërtetë para se të vdesë vetëm disa ditë.
E kishte ndjekur mëshira e All-llahut para pak kohëve.
Pasi që u ndal prej fjalimit të tij e ngushëllova atë dhe shkova.
Jam betuar në All-llahun që t'i jap këshillë cdo muslimani…

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Pendimi i djaloshit që ka qenë i ekspozuar për vajza
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: ARKIVA :: 2010 :: Tregime islame-
Kërce tek: