islami është dritë
Es-selamu alejkum i/e nderuar antarë/e ju informojm se egziston aplikacioni i forumit për android në të njejtën kohë më i miri aplikacion për islam shkarkojeni në ballin me ikonën e forumit pastaj instalojeni dhe do të bindeni.
islami është dritë
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Ata me gojat e tyre mundohen ta shuajn dritën e Allahut por,Allahu e përhap dritën e vet edhe pse nuk e duan pabesimtarët.
 
PortalForumPublikime postimeGalleryKërkoidentifikimiRegjistrohuTemate  ditës
Ligjeratat e Ramazanit Ilahijet e Ramazanit Temat e Ramazanit

Poezit e Ramazanit Duat e Ramazanit Fotot e Ramazanit


Ajetet e Agjërimit Hadithet e Agjërimit Vaktia e Ramzanit
Rubrikat dhe Forumet
Tema Fundit
» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 28 Misafir Sevdail Jakupi dhe Halil Avduli
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyFri 22 May 2020 - 6:50 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir dita e 11 Misafir Muhammedxhemil Hoxha,Nuran Havziu
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 20 May 2020 - 7:00 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallare Misafir Dita e 26 (Nata e Kadrit) Misafir Dr Zekerija Bajrami,Hfz Samet Serani,Miraxh Islami dhe Hfz.Hamza Demiri
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 20 May 2020 - 6:49 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 25 Misafir Hoxhë Burim ef Sherifi,Xhavit Saliji,Bajram Ferati
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 20 May 2020 - 6:40 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 24 Misafir Hoxhë Mahmud ef Emini
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 20 May 2020 - 6:38 nga Admin

» Derset e ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 23 misafir Teolog Sali Shasivari
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyTue 19 May 2020 - 5:48 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 24 Misafir Hoxhë: Mahmud ef Emini
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptySun 17 May 2020 - 6:39 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita 22 Misafir Hoxhë Emin ef Mahmudi
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptySat 16 May 2020 - 5:55 nga Admin

» Foto Informim Derset e Ramazanit live ne fb Dita e 22 Misafir Emin ef. Mahmudi
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyFri 15 May 2020 - 16:41 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 16 Misafir Hoxhë Ejub ef Pantin
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyFri 15 May 2020 - 6:35 nga Admin

» Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 21 Misafir Mr Mixhit Osmani Tema “Roli i agjërimit ne ngritjen e vetedijes fetare dhe shpirterore.
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyFri 15 May 2020 - 5:52 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me Hoxhallar misafir Dita e 17 ku misafire ishin dy Hoxhallar Hoxhë Besim Abduli dhe Hoxhë: Shaban ef.Tairi
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyThu 14 May 2020 - 7:17 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 18 i ftuar hoxhe Eroll ef Nesimi
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyThu 14 May 2020 - 7:14 nga Admin

» (Video Ligjerata të Ramazanit 2020) Derset e Ramazanit me hoxhallarë misafir Dita e 19 Misafir Hoxhë Eduard Thartori Kavajë Shqipëri Tema: "Fillimet e shtetit Musliman" Misafir me Kuran Student: Vesel Sylejmani
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyThu 14 May 2020 - 7:11 nga Admin

» (Video Ligjerata) Derset e Ramazanit me hoxhallar misafir Dita e 20 Misafir Sevgani Asani me temë: "Besnikria në islam" të mbajtura live në fb Si dhe Nuran ef Havziu dhe Xhelil e Bekim Havziu me Kuran dhe ilahi.
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyThu 14 May 2020 - 7:06 nga Admin

» [Temat e Ramazanit] Dhjetë netët e fundit të Ramazanit
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 13 May 2020 - 6:26 nga Admin

» Agjërimi i zemrës
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptySat 9 May 2020 - 8:52 nga Agim Tanushi

» Vargje te Fatmir Mujes
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyTue 5 May 2020 - 19:04 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptySun 3 May 2020 - 8:54 nga Agim Tanushi

» Minibiografi e disa prej sahabëve radijallahu anhum.
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyFri 1 May 2020 - 7:43 nga Agim Tanushi

» Filmi Serik islam "As-habul Kehfi" (Banorët e shpellës) me titrat shqip (Epizodat prej 1 deri 9) prej fillimit të upladuara
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyFri 24 Apr 2020 - 4:56 nga Admin

» Nje Ramazan ndryshe!
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyThu 23 Apr 2020 - 16:39 nga Admin

» A do të agjërosh Ramazanin 2020?
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyThu 23 Apr 2020 - 5:23 nga Admin

» Kurani me shkronjat Latine/Suretu Jasiin
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:23 nga Admin

» Kuran me shkronja Latine Suret e fundit
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyTue 21 Apr 2020 - 20:20 nga Admin

» [Nje analiz Islame mbi gjendhen aktuale] Nga r. Muhamed Ratib en-Nabulsi
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:46 nga Admin

» [Nje analiz Laike mbi gjendjen aktuale] Dy mendje franceze për botën pas Corona-s: Ç’do të ndodhë me ekonominë, tregun, gjeopolitikën, globalizimin
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyThu 16 Apr 2020 - 6:43 nga Admin

» [Lajme Ditore] Ekonomia globale do të tkurret me 3% këtë vit për shkak të efekteve të pandemisë, tha Fondi Monetar Ndërkombëtar. FMN e përshkroi rënien e ekonomisë globale, si më të keqën që nga Depresioni i Madh i viteve 1930. Sipas FMN-së pandemia e k
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:45 nga Admin

» [Lajmet Ditore] FMN: Bota po përballet me recesionin më të keq që nga Depresioni i Madh
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:43 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Italia raporton 602 vdekje të reja nga COVID-19
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:41 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Mbi 12 mijë të vdekur nga Koronavirus, por britanikët ende nuk binden. Dalin për piknik
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:40 nga Admin

» [Lajme Ditore] Gjermania ende nuk ka frenuar COVID-19 përkundër përparimit
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyWed 15 Apr 2020 - 5:38 nga Admin

» Muslimani eshte vella i muslimanit
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyTue 14 Apr 2020 - 19:39 nga Admin

» Rissi Risi-----Shkarko aplikacionin e Forumit dhe instalo në Telefonin tuaj!
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptySat 11 Apr 2020 - 7:10 nga Admin

» [Lajmet Ditore] BE-ja do të miratojë pako shpëtimi prej 540 miliardë euro për COVID-19
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyFri 10 Apr 2020 - 20:05 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Spanja regjistron numrin më të ulët të vdekjeve nga COVID-19 në disa javë
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:59 nga Admin

» [Lajmet Ditore] Rikthimi i epidemisë? Ekspertët kinezë: Nuk është i mundur
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyFri 10 Apr 2020 - 19:56 nga Admin

Koha deri ne Ramazan
Kush është në linjë
18 përdorues në linjë: 0 anëtarë 0 të fshehur 18 vizitorë :: 2 Bots

Asnjë

Rekord i përdoruesve në linjë ishte 873 më Tue 13 Aug 2019 - 10:40
Sondazh
A do ta agjëroni Ramazanin 2020?
Po gjithsesi si çdo vjet
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty20% Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty
 20% [ 8 ]
Këtë vjet do tja filloj
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty7% Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se gjendja është e keqe
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty7% Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty
 7% [ 3 ]
Do të provoj disa ditë
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty7% Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se jamë i sëmurë
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty7% Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty
 7% [ 3 ]
Nuk kam agjëruar asnjëherë
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty7% Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty
 7% [ 3 ]
Do ta provoj
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty7% Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty
 7% [ 3 ]
Jo se punoj në punë të rëndë
 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty37% Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty
 37% [ 15 ]
Totali i votave : 41
Rissi ne Forum
Shkarko aplikacionin e Forumitduke klikuar këtu mbi fot

Statistikat
Forumi ka 3008 anëtarë të regjistruar
Anëtari më i ri ilirzeka

Anëtarët e këtij forumi kanë postuar 24252 artikuj v 13406 temat
PYETE HOXHËN

Vizitoret nga Hapja
Gjeje Kiblen
Kohët e faljes së namazeve
Anketa Sondazhe
Alexa rang

 

  Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua"..

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Mr.Uzeir-Ibrahimi
S.Moderator
S.Moderator
Mr.Uzeir-Ibrahimi

Numri i postimeve : 1543
Data e regjistrimit : 19/12/2009
Nacionaliteti-Sheti : Tetovë.

 Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. Empty
MesazhTitulli: Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua"..    Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua".. EmptyThu 1 Aug 2013 - 15:07

Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua", sepse me këto janë sprovuar Iblisi, Faraoni dhe Karuni.

Iblisi tha: “Unë jam më i mirë se ai. Mua më krijove nga zjarri, kurse atë e krijove nga balta.” (A'raf, 12)

"Iblisi tha: “Unë jam më i mirë se ai. Mua më ke krijuar prej zjarrit, kurse atë prej balte” (Sad, 76).

Faraoni: "Kështu Faraoni i shpalli popullit të tij duke thënë: “O populli im! A nuk është i imi sundimi i Egjiptit dhe i këtyre lumenjve që rrjedhin poshtë meje? A nuk shikoni pra?" (Zuhruf, 51)

Karuni: "Ai (Karuni) tha: “Kjo më është dhënë mua vetëm në saje të zgjuarsisë sime!” A nuk e dinte ai se Allahu ka shkatërruar para tij breza të tërë, njerëz më të fuqishëm se ai dhe me pasuri të mbledhur akoma më të madhe? Por (mosbesimtarët, mëkatarët, kriminelët) as që do të pyeten për mëkatet e tyre (sepse Allahu i njeh mirë ata dhe do të ndëshkohen pa llogari)". (Kasas, 78)

"Unë" më së miri është të thuhet kur thua: "Unë jam robi gjynahqar, mëkatar, pranues i gabimeve, i cili kërkon falje”... e të ngjashme me këto.

"Imi" të thuash: "Varfëria, përulja, nënshtrimi dhe mëkati është i imi”.

"Mua", të thuash: "Allahu im, më fal seriozitetin tim dhe shakanë time, gabimin që e bëj pa qëllim dhe me qëllim, ngase të gjitha këto më përkasin mua."

 Autor: Ibn Kajim el Xhevzij

Allahu ju shperbleft per postimin.
Dhe le te jete nje grup qe theret ne rruge te drejte dhe ndalon nga e keqja (Kur`an).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
http://www.islami-eshte-drit.piczo.com
 
Ki kujdes nga tirania e fjalëve "unë", "imi" dhe "mua"..
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
islami është dritë :: Kategorit dhe Rubrikat :: Forumi i përgjithshëm :: Forumi i përgjithshëm :: Tema Islame-
Kërce tek: